×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

22 stycznia 2010
info
 

Zielone miasta

Współcześni architekci przekonani są, że opanowali już w pełni sztukę konstruowania energooszczędnych, przyjaznych naturze budynków. Wspólnie z urbanistami postanowili zatem pójść o krok dalej: w komputerach i na rajzbretach mnożą się szkice kolejnych „zielonych miast”. Masdar City W skomplikowanej grze sił między ekologami, projektantami i inwestorami nie bez znaczenia są względy propagandowe i PR-owe... .

Zielone miasta

Współcześni architekci przekonani są, że opanowali już w pełni sztukę konstruowania energooszczędnych, przyjaznych naturze budynków. Wspólnie z urbanistami postanowili zatem pójść o krok dalej: w komputerach i na rajzbretach mnożą się szkice kolejnych „zielonych miast”.
 
Masdar City
W skomplikowanej grze sił między ekologami, projektantami i inwestorami nie bez znaczenia są względy propagandowe i PR-owe. Dla „zielonych osiedli” trudno o lepszą okazję do debiutu niż konferencja ONZ dotycząca zmian klimatycznych, nic więc dziwnego, że od jesieni minionego właśnie roku większość inicjatyw ekologicznych związana była w jakiś sposób z Kopenhagą. Zadbały o to również władze kraju, jeszcze w sierpniu 2009 r. przyjmując ustawę, zgodnie z którą emisja CO2 ma zostać w Danii ograniczona aż o 20 procent w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli osiągnięcie podobnie utopijnego celu jest gdzieś możliwe, to w Kopenhadze: już dziś ponad jedna trzecia mieszkańców centrum duńskiej stolicy jeździ do pracy i do szkoły na rowerach, korzystając z coraz gęstszej (307 km) sieci ścieżek. Na peryferiach jednak, jak wszędzie, wciąż jeszcze króluje samochód. Ponad 90 procent śmieci poddawane jest utylizacji w sortowniach i spalarniach; te ostatnie dostarczają duńskiej stolicy już ponad jedną dziesiątą zużywanej tam energii cieplnej.

Spalarnie, sortownie i ścieżki rowerowe znaleźć dziś jednak można w niemal każdej stolicy europejskiej. Chlubą Kopenhagi jest Norhavnen (Nordhavn) – zaniedbany obszar portowy położony na północy miasta, na terenie którego powstać ma pierwsze w pełni ekologiczne miasteczko. Transport łodziami, hodowla alg, panele słoneczne – i jedno tylko zmartwienie władz miasta: jak przekonać wielodzietne rodziny kopenhaskie, od lat przyzwyczajone do modelu „domek z ogródkiem”, do przeprowadzenia się do niewielkich, ale jednak wielorodzinnych bloków?


Sprawa jest tym bardziej paląca, że otrąbione z wyprzedzeniem jako sukces Norhavnen musi się liczyć z poważną konkurencją w samej Danii: o splendor „pierwszego eko-miasta w Europie” zabiegają również władze wysepki Samso, położonej niemal pośrodku żeglownej cieśniny Kattegat, łączącej Morze Północne z Bałtykiem, odkąd wraz z rezygnacją Danii z ambicji imperialnych przestała pełnić rolę twierdzy, słynęła w kraju jedynie jako dostawca na krajowe stoły pierwszych w sezonie poziomek i młodych ziemniaków. Dziś Samso zaczyna odgrywać coraz poważniejszą rolę jako producent energii elektrycznej: od dawna samowystarczalna, na coraz większą skalę zaopatruje „kontynentalną” Danię w prąd produkowany dzięki pracy turbin wiatrowych, „fermy” paneli słonecznych oraz trzech elektrociepłowni, uzyskujących ciepło ze spalania słomy, pędów wierzbiny i odpadów z obróbki drewna. Większość pojazdów, utrzymujących komunikację na wysepce, wykorzystuje pozyskiwane z miejscowych upraw biopaliwo. Na Samso otwarto też pierwszą bodaj w Europie Akademię Energetyczną, w której podwoje trafiają nie tylko miejscowi zapaleńcy (populacja całej wyspy liczy sobie 4300 osób, niełatwo więc byłoby nastarczyć kolejnych studenckich roczników), lecz i stypendyści z kolejnych krajów Unii Europejskiej. Początek przemianom na Samso dała inicjatywa rządu duńskiego, który postanowił rozpisać konkurs na modernizację duńskich wysp: dostawcy poziomek wygrali rywalizację za sprawą projektu inżyniera Ole Jonsona, który zdołał przekonać władze do wyłożenia na modernizację Samso blisko 50 mln euro.

Na drugim końcu świata ton przemianom również nadają wyspiarze: miasteczko Tianjin powstaje wprawdzie na stałym lądzie, znajdującym się pod jurysdykcją Pekinu, ale zarówno know how, jak ogromna większość zainwestowanych środków pochodzi od władz Singapuru. Od decyzji o budowie „ekomiasta” do położenia w październiku 2009 roku kamienia węgielnego pod jego centrum minął zaledwie rok: za piętnaście lat – czy nie przypomina to w pewien sposób euforii, jaka towarzyszyła narodzinom Magnitogorska czy Nowej Huty? – w Tianjin mieszkać ma 350 tysięcy osób. O ile jednak w utopiach realnego socjalizmu nie było miejsca na jakiekolwiek problemy społeczne, tu inwestorzy zakładają, że aż 20 procent mieszkańców pochodzić będzie z najbardziej przeludnionych i „najgorszych” dzielnic południowych Chin.

Jednym z najważniejszych elementów infrastruktury nowego miasta ma być gęstsza niż gdzie indziej sieć lekkiego, naziemnego metra; ma to znacząco ograniczyć transport samochodowy. Wprowadzenie rygorystycznego systemu osmotycznej filtracji wody umożliwić ma czerpanie wody pitnej wprost z wodociągów, co oznacza piętnaście milionów butelek PET mniej. Co drugi litr wody ze ścieków przeznaczony będzie, dzięki systemowi wymienników ciepła, do chłodzenia instalacji przemysłowych, a aż 15 procent energii zużywanej przez infrastrukturę miejską pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Znacznie bardziej fantazyjny wydaje się projekt „miasta w pustyni” powstającego staraniem Zjednoczonych Emiratów Arabskich; nic dziwnego jednak, skoro Masdar został w całości zaprojektowany przez zespół jednego z najsławniejszych dziś architektów, sir Normana Fostera. Pięćdziesięciotysięczne miasto powstać ma o 30 km od stolicy ZEA Abu Dabi. Miasteczko – co rodzić może u Europejczyków niewesołe skojarzenia, jest jednak konieczne ze względu na burze piaskowe i gorące wiatry, wiejące znad pustyni – zostanie odgrodzone od świata kilkumetrowym murem. Budowa zaczyna się nie od kamienia węgielnego czy od ratusza, lecz od stacji baterii słonecznych: to one stanowić będą sercem miasta. Panele znajdą się z czasem na większości dachów, planowane jest też uruchomienie podziemnych wymienników ciepła i, rzecz jasna, energii wiatrowej. Aż 90 procent wody będzie po przedestylowaniu ponownie trafiać do obiegu. Równie ambitnie poczynają sobie inwestorzy w przypadku śmieci, licząc na zredukowanie ich objętości do zera: z sortowni, komór wentylacyjnych i spalarni ma szanse wychynąć na świat jedynie garść stłuczki szklanej. Najważniejsze jednak i najbardziej rygorystyczne posunięcie to całkowity zakaz posiadania i używania samochodów osobowych: do dyspozycji pozostaje transport miejski, bądź – w uzasadnionych zdrowotnie przypadkach – kilkuosobowe vany, zarządzane przez władze miasta.

Wobec tak potężnej konkurencji, południowi Koreańczycy musieli postawić na to, w czym celują, czyli na nowoczesne technologie. Kiedy w roku 2015 swoje podwoje otworzy New Songdo, będzie „najmądrzejszym” (czytaj: wyposażonym w największą liczbę mechanizmów samoregulujących i automatyki) miastem na naszej planecie. Projektanci z góry zakładają automatyzację ogromnej większości funkcji, spełnianych dziś przez służby miejskie, od zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną, po system doładowywania eko-samochodów, jedynych, które będą miały prawo wjazdu na ulice miasta. Aż 40 procent terytorium miasta stanowić będą parki, bulwary i ogrody. Projekt New Songdo powstał dzięki współpracy specjalistów koreańskich i amerykańskich: jeśli wizja „miasta bez spalin” zda egzamin, w ciągu niespełna pokolenia zazielenić się może całe zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
pl Źródło Onet






info

List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla  
czytaj całość
Biogazownie jawią się jako element gospodarki o obiegu zamkniętym, świetna alternatywa dla konwencjonalnego wytwarzania energii i szereg szans dla lokalnych (...)
czytaj całość
Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To już trzecia edycja, podczas której posprzątane (...)
czytaj całość
28 lutego 2024 godz. 17:45 sala nr 2 Kino Nowe Horyzonty ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, 50-077 Wrocław
czytaj całość
więcej
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej