DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
Dolnośląski Alarm Smogowy przekazał marszałkowi 3 tys. podpisów, które obywatele złożyli pod petycją o powstanie dolnośląskiej uchwały antysmogowej.
Podpisy pod apelem na rzecz uchwały zbierał DAS wspólnie z inicjatywą Akcja Demokracja. - Będziemy je zbierać nadal, podobnie jak będziemy nadal przekonywać gminy do wykorzytsywania środków unijnych na wymianę pieców. Samorządy mogą występować o nie w imieniu swoich mieszkańców - mówi Krzysztof Smolnicki z Alarmu.
Żeby zwalczyć smog, konieczne jest działanie lokalnych samorządów. - Na razie 22 gminy wystąpiły do nas o podjęcie uchwały antysmogowej: 18 gmin z okolic Jeleniej Góry, Wrocław, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój. Czekamy na kolejne - mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.
DAS i marszałek Przybylski podpisali też wspólny apel do gmin, by przystępowały do inicjatywy. - To pierwsza wspólna inicjatywa urzędników i społeczników w kraju - zapewnia Smolnicki.
Co ma się znaleźć w takiej uchwale? - Minimalne wymogi dla kotłów węglowych oraz paliwa czyli węgla. Dzisiaj bowiem można spalać wszystko w dowolnym piecu. Gdyby kotły i węgiel były lepszej jakości, zanieczyszczeń byłoby o wiele mniej - podkreśla Przybylski.
Na razie nie ma jednak mowy o zupełnym zakazie palenia węglem lub drewnem, takim który został już wprowadzony w Krakowie. O podobny zakaz w śródmieściu Wrocławia (obowiązujący od 2023 r. i połączony z programem dopłat do wymiany pieców) w kwietniu zaapelowało Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wspólnie z Towarzystwem Benderowskim i Akcją Miasto.