tytul: Większe ryzyko nowotworowe u dzieci mieszkających przy ruchliwych ulicachtytul: GDF Suez gasi światło w Europietytul: Paryż: zakazy ruchu pojazdów spalinowych oraz darmowy transport publiczny.tytul:  Japonia: Skażonej wody w Fukushimie przybywa. To już 340 tysięcy tontytul: Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawietytul: Akustyczny komunikat bałtyckich morświnówtytul: Brytyjska lekcja interwencji w energetyce tytul: Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
min
wiadomości

Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskach

Ministerstwo Infrastruktury utrzymało w mocy decyzję wojewody zachodniopomorskiego o lokalizacji w Gąskach elektrowni atomowej.
opublkowano 15 marca 2014

Decyzja, która zapadła 28 lutego, oznacza że w gminie może zostać wybudowana elektrownia, pomimo sprzeciwu ludności wyrażonego 2 lata temu w referendum lokalnym, podczas którego blisko 95% głosujących opowiedziało się przeciwko inwestycji.  Dla mieszkańców oznacza to również zamrożenie wszelkich przedsięwzięć budowlanych na terenie potencjalnej lokalizacji, co stanowi problem dla gminy utrzymującej się głównie z turystyki.

Obecnie lokalna społeczność ma 14 dni od daty otrzymania pisma z ministerstwa na zaskarżenie decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem minister infrastruktury.

Gąski, zaraz po ogłoszeniu decyzji o wytypowaniu miejscowości na lokalizację elektrowni jądrowej, intensywnie zabiegały o skreślenie z listy rozważanych miejscowości. Ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak mówił w 2012 roku, że należy usunąć je z proponowanych lokalizacji. Jednak PGE przez cały czas podtrzymywało status Gąsek jako potencjalnego miejsca powstania elektrowni. Pełnomocniczka ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska stwierdziła natomiast, że decyzja mieszkańców Gąsek o odrzuceniu inwestycji wyrażona w referendum, nie była „świadoma” ani „autonomiczna”.

komentarz redakcji:

Dla mieszkańców oznacza to również zamrożenie wszelkich przedsięwzięć budowlanych na terenie potencjalnej lokalizacji, co stanowi problem dla gminy utrzymującej się głównie z turystyk

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.