×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 lutego 2014
Atom
 

Atom będzie dla nas za drogi

Lepiej promować odnawialne źródła energii – mówi były wicepremier Waldemar Pawlak.

 W ciągu dekady na bloki energetyczne i sieć przesyłową w Polsce pójdą miliardy złotych. Wszystkie wydatki są racjonalne?

Waldemar Pawlak: Na tle USA, które mają gaz za 30 proc. naszej ceny, sytuacja Europy wygląda źle. Jesteśmy zależni od importu surowców energetycznych. Polska też wydaje dużo za granicą, bo sprowadza całą ropę i 60 proc. gazu. W tych okolicznościach inwestycje w energetykę bazującą na surowcach lokalnych, a jeszcze lepiej odnawialnych, są uzasadnione. Mniej racjonalne jest stawianie na energetykę atomową. Mamy niepokojące sygnały z rynku brytyjskiego. By wybudować tam siłownię jądrową o mocy 3,2 tys. MW, a więc podobnej do planowanej w Polsce, rząd brytyjski zadeklarował utrzymanie stałej ceny energii na poziomie 92,5 funta przez 35 lat. Gdyby u nas koszt 1 MW miał zostać wywindowany do 500 zł, czyli trzykrotnie wyżej niż dziś, byłoby to przedsięwzięcie za drogie. Lepiej promować rozwiązania odnawialne i tworzyć mechanizmy umożliwiające produkcję prądu w miejscu zużycia.

Czyli powinniśmy podążać ścieżką wytyczoną przez Niemcy?

Warto to wziąć pod uwagę. Nieporozumieniem jest argument, że powinniśmy ograniczać subwencje dla odnawialnych źródeł, bo tak robią nasi zachodni sąsiedzi. Oni mają dziś dwa razy tyle mocy wytwórczych OZE, co cały system energetyczny Polski. Mają ok. 30 tys. MW mocy energii z wiatru i tyle samo ze słońca. Dlatego tam jest możliwe spowolnienie rozwoju tego rynku. My jesteśmy dopiero na początku drogi z 3 tys. MW z farm wiatrowych i poniżej 10 MW z fotowoltaiki. Dlatego blokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) skazuje nas na import drogich paliw.

Ale to PSL jako partner koalicji rządzącej dało zgodę na atom w Polsce.

Początkowe decyzje zapadały jeszcze przed wydarzeniami w Fukushimie i deklaracją Niemiec o wycofaniu się z energetyki nuklearnej. Do przemyślenia sensowności przedsięwzięcia skłania też przykład brytyjski. U nas koszty takiej inwestycji byłyby trudne do zaakceptowania, bo oznaczałyby wzrost rachunków za prąd i jego przesył o ok. 60 proc. A przecież taniej niż Brytyjczycy nie zbudujemy elektrowni nuklearnej.

Tyle że zielona energia to też wyższe wydatki. W 2013 r. z tytułu ekologicznych inwestycji płaciliśmy dodatkowo 25 zł za każdą 1 MWh.

Gdybyśmy spojrzeli z punktu widzenia klienta końcowego, a nie systemu energetycznego, to dużo taniej byłoby produkować energię lokalnie i tylko na własny użytek. Uniknęlibyśmy obciążania sieci przesyłowej i subwencje stałyby się zbędne. Przyczyniłoby się to do pobudzenia lokalnego rynku pracy. Przykładem może być elektrownia fotowoltaiczna w Wierzchosławicach zbudowana przez firmę z sąsiedniej gminy Żabno. Koszt instalacji o mocy 1 MW produkującej 100 MWh rocznie sięgał kilka lat temu 6,5 mln zł. Podobna inwestycja mogłaby się zwrócić w 10 lat lub krócej, bo ceny paneli spadły.

W programie Prosument, który ma dawać wsparcie dla takich małych mikroinstalacji, poziom bezzwrotnego dofinansowania wyznaczono na 10–20 proc. Czy takie dotacje będą wystarczającą zachętą, byśmy masowo wzięli się za produkcję prądu i ciepła w przydomowych ogródkach?

To za niski poziom startowy. Przy solarach początkowe wsparcie wynosiło 60 proc. To wywołało  boom na budowę przydomowych instalacji, a Polska stała się jednym z głównych producentów kolektorów. Podobnie było  na rynku pomp ciepła.

Ustawa o OZE rodzi się w bólach. Jak ocenia pan proponowane tam rozwiązania?

Mechanizm aukcyjny jest ciekawy. Tyle że Holandia, gdzie takie rozwiązania są, chce je zmienić. Dlatego próba imitowania innych może zakończyć się tym, że znów będziemy w ogonie. Alternatywą byłoby udoskonalenie obecnie działającego systemu opartego na zielonych certyfikatach. Środowisko się na to zgadzało, niestety politycy uznali to za lobbing. Jednak dziś najważniejsze jest to, żeby tę ustawę w końcu uchwalić. Widoczne jest wręcz błagalne oczekiwanie dużych firm na stworzenie ram prawnych. Ich decydenci mówią, że bez względu jakie rozwiązania wejdą w życie, i tak będą lepsze niż obecna niepewność.

 Zdążymy ją wdrożyć, nim dosięgną nas unijne kary za niewdrożenie dyrektywy o OZE?

Jeśli postawimy na OZE, to możemy zdążyć. Ale jak będziemy czekać 15 lat na elektrownie atomowe, to może być problem.

Unijne cele klimatyczne są dla Polski realne czy zbyt ambitne?

Już kilka lat temu z ministrem Korolcem zajęliśmy stanowisko w tej kwestii, którego się konsekwentnie trzymamy. Możemy przyjmować ambitne cele klimatyczne pod warunkiem, że wszystkie kraje to zaakceptują. Europa powinna zrozumieć, że bez globalnego porozumienia   lokalne polityki będą nieskuteczne i zabijają konkurencyjność. Dziś zasadne byłoby promowanie efektywności energetycznej, a nie ślepe podążanie za wyznaczonymi celami.

Gdzie w tym wszystkim miejsce na gaz z łupków?

Jeśli się okaże, że jest go dużo, zmniejszy się nasza zależność w imporcie paliw i poprawią wskaźniki poziomu emisyjności. Dzięki łupkom USA wygrywają. Dziś największe firmy chemiczne rozważają, czy ze względu na niskie ceny energii i związaną z tym przewagę konkurencyjną nie przenieść tam swojej produkcji.

Czy Polsce grozi odpływ wysokoenergetycznego przemysłu?

Jeśli regulacja będzie się tak „muliła" jak dotąd, będziemy mieli taki problem. Wydawać by się mogło, że stworzenie ram prawnych dla gazu z łupków jest zajęciem najmniej kosztownym i długotrwałym. Tymczasem minęło już kilka lat i końca nie widać.

Atom

Dr Tyszecki: "Jeden pocisk może sparaliżować połowę systemu energetycznego kraju".
czytaj całość
PiS w przyspieszonym trybie przed utratą władzy we wrześniu 2023 r. wydał decyzję środowiskową na budowę elektrowni atomowej w Choczewie (...)
czytaj całość
Warszawa, 24 sierpnia 2023 r. 24 sierpnia 2023 r. przedstawiciele partii Zieloni oraz Stowarzyszenia Bałtyckie SOS, które jest stroną postępowania środowiskowego, (...)
czytaj całość
Łódź 23.08.2023 Dominujące w krajowej przestrzeni publicznej bezkrytyczne poparcie dla rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej drastycznie kontrastuje ze stanem zastoju w jakim (...)
czytaj całość
Przedstawiciele EKO-UNII uczestniczyli 19 lipca 2023r w regularnym proteście mieszkańców Wybrzeża- Bałtyckiego SOS.
czytaj całość
Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy (...)
czytaj całość
Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej,
czytaj całość
Związek Przemysłu Atomowego Ukrainy w liście do premiera Jaceniuka: eksperymenty z ukraińskimi reaktorami to przestępstwo które prowadzi do katastrofy
czytaj całość
więcej
2016-02-10
Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu
2015-10-17
Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznych
2015-10-13
Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*
2015-10-13
Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?
2015-09-07
Elektrownia atomowa w Polsce nigdy nie powstanie
2015-07-26
Greenpeace ujawnia tajny dokument dotyczący programu jądrowego
2015-03-23
Atomowy szantaż: gmina zarabia, gdy nie krytykuje rządowej spółki
2014-07-04
W Europie powstaje koalicja atomowa: Musimy stworzyć warunki do rozwoju
2014-06-14
Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowa
2014-04-24
Greenpeace złożył skargę na Program polskiej energetyki jądrowej
2014-04-16
Polska żegna się z energetyką jądrową?
2014-03-15
Japonia: Skażonej wody w Fukushimie przybywa. To już 340 (...)
2014-03-15
Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskach
2014-03-15
Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawie
2014-03-09
Znaleziono zardzewiałe pojemniki na odpady promieniotwórcze w składowisku w Niemczech
2014-03-02
Kolejny duży wyciek w Fukushimie
2014-02-19
Atom będzie dla nas za drogi
2014-02-15
Nowoczesna elektrownia jądrowa w Finlandii nie wiadomo kiedy i za (...)
2014-01-20
PSL za rezygnacją Polski z elektrowni atomowej. Co zrobi Piechociński?
2013-12-09
Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australii
2013-12-04
Prezes PAA Janusz Włodarski: Polska chce atomu nawet za (...)
2013-10-24
KANADA: również rezygnuje z budowy elektrowni jądrowych
2013-10-24
Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowej
2013-10-08
Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.
2013-07-23
Elektrownia atomowa na podwórku sąsiada
2013-07-07
Atomowy koszt atomu
2013-06-28
Rząd może opóźnić budowę elektrowni atomowej
2013-04-27
Energetyka jądrowa stała się głównym boiskiem gry między starym i (...)
2013-04-23
Radioaktywny wyciek z elektrowni atomowej w Fukuszimie
2013-04-19
52 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych w Polsce.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej