tytul: Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowejtytul: Śledź bałtycki znów z zielonym światłemtytul:  Kopem w COPtytul: Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?tytul: Rośnie poparcie biznesu dla walki ze zmianami klimatutytul: Radny skarży sie na CBA.tytul: II Konferencja i Targi Offshore 2013 - Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energiitytul: Konferencja: Nauka o zmianach klimatu – jak rozmawiać ze społeczeństwem?*
min
wiadomości

Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.

Kilka pomp chłodzących w ruinie EJ w Fukushimie przestało przez przypadek pracować. Zostały wyłączone przez nieuwagę przez jednego z pracownikow.
opublkowano 08 października 2013

Do awarii doszło podczas inspekcji systemów chłodzenia.
Wg. zapewnień Tepco system chłodzenia znowu działa. Codziennie  pompowanych jest setki ton wody do reaktorów.
Z powodu notorycznych awarii Tepco jest ostatnio ostro krytykowane ( niedziałające pompy chłodzące, problemy z systemem filtrów, wycieki silnie skażonej wody do oceanu).
Sytuacja zaczyna być tak nieprzejrzysta, że  koncern Tepco doczekał się nawet krytyki NISA ( Nuclear and Industrial Safety Agency - Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego). Katsuhiko Ikeda ( NISA) powiedział, że zdolność kontrolowania sytuacji przez Tepco znacznie się pogorszyła. W związku z tą sytuacją IAEA ( International Atomic Energy Agency) postanowiła wysłać do Fukushimy grupę ekspertów. W niedzielę premier Japonii Shinzo Abe po raz pierwszy poprosił  inne państwa o pomoc w opanowywaniu chaosu w byłej elektrowni:
" Mój kraj potrzebuje waszej wiedzy i ekspertyz".
Ministerstwo Przemysłu wystartowało z przetargiem dla firm i grup, na rozwiązanie problemu, co zrobić z wielkimi ilościami silnie skażonej wody. Przetarg początkowo dostępny tylko w języku japońskim, po krytyce, że wyklucza pomoc z innych państw, dostępny jest też w wersji angielskiej.
Pierwszą konsekwencją zdawania sobie sprawy z niekompetencji Tepco jest  założenie przez rząd Komitetu złożonego z ekspertów nuklearnych i przedsiębiorst zaopatrzeniowych w ceu rozważenia likwidacji EJ w Fukushimie.
W Komitecie są  eksperci z Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Aktualna sytuacja w EJ w Fukushimie:

1. W celu chłodzenia ciągle jeszcze gorących rdzeni reaktorów jądrowych, Tepco pompuje codziennie od góry do budynków zniszczonej elektrowni ok. 400 ton wody.

2. Budynki te są jednak tak zniszczone, że dokładnie taka sama ilość wody wycieka codziennie do dolnych poziomów. Jakby tego było mało, od dołu do budynków dostaje się woda gruntowa mieszając się ze skażoną. Tepco wypompowuje ją w ilości do 10 tyś. ton dziennie, żeby zapobiec jej wyciekaniu do morza, względnie spowrotem do wód gruntowych.

3. Mimo, że część tej wody (przefiltrowanej i odsolonej) wraca do systemu chłodzenia, to pozostają nadwyżki w ilości ok. 400 ton. Woda ta jest przepompowywana do specjalnych zbiorników i w nich magazynowana. To właśnie z tych zbiorników ciągle wycieka silnie skażona woda.

Na terenie EJ znajduje się ok. 1000 zbiorników, a w nich ok. 335.000 ton wody. Ustawione w pośpiechu, nie są szczelne, przez co skażona woda wycieka tworząc na terenie EJ promieniujące kałuże.

źródło:
http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/kuehlpumpen-im-akw-fukushima-versehentlich-abgeschaltet-a-926442.html

komentarz redakcji:

min

To koniec świata energetyki atomowej
W niedzielę premier Japonii Shinzo Abe po raz pierwszy poprosił inne państwa o pomoc w opanowywaniu chaosu w byłej elektrowni: " Mój kraj potrzebuje waszej wiedzy i ekspertyz".
Japończycy, jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów świata, nie radzą sobie z atomową Godzillą

Radek Gawlik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.