opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Atom

Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.

08 października 2013 min
(galeria fotografii)

Kilka pomp chłodzących w ruinie EJ w Fukushimie przestało przez przypadek pracować. Zostały wyłączone przez nieuwagę przez jednego z pracownikow.

Do awarii doszło podczas inspekcji systemów chłodzenia.
Wg. zapewnień Tepco system chłodzenia znowu działa. Codziennie  pompowanych jest setki ton wody do reaktorów.
Z powodu notorycznych awarii Tepco jest ostatnio ostro krytykowane ( niedziałające pompy chłodzące, problemy z systemem filtrów, wycieki silnie skażonej wody do oceanu).
Sytuacja zaczyna być tak nieprzejrzysta, że  koncern Tepco doczekał się nawet krytyki NISA ( Nuclear and Industrial Safety Agency - Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego). Katsuhiko Ikeda ( NISA) powiedział, że zdolność kontrolowania sytuacji przez Tepco znacznie się pogorszyła. W związku z tą sytuacją IAEA ( International Atomic Energy Agency) postanowiła wysłać do Fukushimy grupę ekspertów. W niedzielę premier Japonii Shinzo Abe po raz pierwszy poprosił  inne państwa o pomoc w opanowywaniu chaosu w byłej elektrowni:
" Mój kraj potrzebuje waszej wiedzy i ekspertyz".
Ministerstwo Przemysłu wystartowało z przetargiem dla firm i grup, na rozwiązanie problemu, co zrobić z wielkimi ilościami silnie skażonej wody. Przetarg początkowo dostępny tylko w języku japońskim, po krytyce, że wyklucza pomoc z innych państw, dostępny jest też w wersji angielskiej.
Pierwszą konsekwencją zdawania sobie sprawy z niekompetencji Tepco jest  założenie przez rząd Komitetu złożonego z ekspertów nuklearnych i przedsiębiorst zaopatrzeniowych w ceu rozważenia likwidacji EJ w Fukushimie.
W Komitecie są  eksperci z Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Aktualna sytuacja w EJ w Fukushimie:

1. W celu chłodzenia ciągle jeszcze gorących rdzeni reaktorów jądrowych, Tepco pompuje codziennie od góry do budynków zniszczonej elektrowni ok. 400 ton wody.

2. Budynki te są jednak tak zniszczone, że dokładnie taka sama ilość wody wycieka codziennie do dolnych poziomów. Jakby tego było mało, od dołu do budynków dostaje się woda gruntowa mieszając się ze skażoną. Tepco wypompowuje ją w ilości do 10 tyś. ton dziennie, żeby zapobiec jej wyciekaniu do morza, względnie spowrotem do wód gruntowych.

3. Mimo, że część tej wody (przefiltrowanej i odsolonej) wraca do systemu chłodzenia, to pozostają nadwyżki w ilości ok. 400 ton. Woda ta jest przepompowywana do specjalnych zbiorników i w nich magazynowana. To właśnie z tych zbiorników ciągle wycieka silnie skażona woda.

Na terenie EJ znajduje się ok. 1000 zbiorników, a w nich ok. 335.000 ton wody. Ustawione w pośpiechu, nie są szczelne, przez co skażona woda wycieka tworząc na terenie EJ promieniujące kałuże.

źródło:
http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/kuehlpumpen-im-akw-fukushima-versehentlich-abgeschaltet-a-926442.html

komentarz redakcji:

min

To koniec świata energetyki atomowej
W niedzielę premier Japonii Shinzo Abe po raz pierwszy poprosił inne państwa o pomoc w opanowywaniu chaosu w byłej elektrowni: " Mój kraj potrzebuje waszej wiedzy i ekspertyz".
Japończycy, jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów świata, nie radzą sobie z atomową Godzillą

Radek Gawlik

tytul: Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowejtytul: Śledź bałtycki znów z zielonym światłemtytul:  Kopem w COPtytul: Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?tytul: Rośnie poparcie biznesu dla walki ze zmianami klimatutytul: Radny skarży sie na CBA.tytul: II Konferencja i Targi Offshore 2013 - Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energiitytul: Konferencja: Nauka o zmianach klimatu – jak rozmawiać ze społeczeństwem?*
view_list  inne artykuły z tematu Atom:
mh

Wielka Brytania będzie miała nową elektrownię atomową

Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej,

mh

Widmo kataklizmu jądrowego krąży po Ukrainie

Związek Przemysłu Atomowego Ukrainy w liście do premiera Jaceniuka: eksperymenty z ukraińskimi reaktorami to przestępstwo które prowadzi do katastrofy

mh

Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska wskazują, że mieszkańcy Pomorza są przeciwni budowie elektrowni jądrowej w ich regionie i w Polsce

mh

Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznych

Jeżeli chodzi o tematykę siłowni jądrowej, która w ostatnich tygodniach była szeroko komentowana, to przedstawiciel PO zwróci uwagę, że *(…) elementem polityki energetycznej jest również komunikacja społeczna*

mh

Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?

Słowa czołowych polityków PO o rezygnacji z planów budowy elektrowni atomowej to kolejny nerwowy uśmiech w stronę części elektoratu – analizuje portal WysokieNapiecie.pl.

mh

Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*

Energetyka jądrowa nie jest odpowiednia dla Polski.

pokaż więcej touch_app
card
n0

2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?

O stosunkach polsko-czeskich i ludzkiej solidarności w kontekście węgla brunatnego (...)

2019-04-30
Międzynarodowy protest w sprawie powiększania kopalni PGE Turów i ochrony klimatu

2018-09-13
Łapacze snów w Hambacher Forst

card
n0

2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie

25 kwietnia zakończył się 10-dniowy protest grupy Extinction Rebellion w (...)

2019-04-15
Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień?

2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.