×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

2 maja 2013
Przyroda
 

Oceana apeluje o poprawę stanu bałtyckiego rybołówstwa

Spotkanie sygnatariuszy Konwencji Helsińskiej w Talinie szansą dla poprawy stanu Morza Bałtyckiego i zlikwidowania zjawiska odrzutów

W tym tygodniu przyszłość Morza Bałtyckiego i rybołówstwa dyskutowana jest na spotkaniu projektu Baltfish w ramach Konwencji Helsińskiej (HELCOM) w Talinie w Estonii. Przedstawiciele rządów państw nadbałtyckich, organizacji pozarządowych i inni interesariusze zebrali się by omówić planowany zakaz odrzutów, plany wielogatunkowe oraz by ocenić stan wdrożenia Bałtyckiego Planu Działań (BSAP), ambitnego programu zaakceptowanego w 2007 roku w celu naprawy tragicznego stanu Bałtyku. Oceana zawiedziona jest ogólnym brakiem zaangażowania we wdrożenie Planu oraz naciskami na jego osłabienie.

“Treść tekstu opracowywanej właśnie pozycji Przewodniczących Delegacji w Komisji Helsińskiej powinien być przejrzysty z jasno określonymi celami do osiągnięcia. Nie można pozwolić by jego zapisy zostały rozwodnione przez ogólnikowe stwierdzenia, z których niewiele wynika, i które stwarzają jedynie luki w planach zarządzania rybołówstwem na Bałtyku”, - mówi Hanna Paulomäki, Kierownik Projektu Bałtyckiego w organizacji Oceana.

Od podpisania przez sygnatariuszy Bałtyckiego Planu Działań w 2007 roku wiele postawionych na początku terminów nie zostało dotrzymanych. Ocena stanu wdrożenia planu, która ma miejsce w tym tygodniu stanie się częścią oficjalnej pozycji HELCOMu na spotkaniu Przewodniczących Delegacji w Komisji Helsińskiej w październiku br. Oceana wzywa Ministrów Środowiska państw nadbałtyckich by zapewnili, że zapisy Bałtyckiego Planu Działań dotyczące zarządzania rybołówstwem pozostaną w swej pierwotnej, ambitnej formie, oraz że ich wdrożenie nie zostanie po raz kolejny przesunięte w czasie. Jeśli do tego nie dojdzie Plan stanie się jedynie martwym dokumentem pełnym ambitnych, niezrealizowanych zapisów.

Ponadto, Oceana połączyła siły z grupą międzynarodowych organizacji pozarządowych by razem brać udział w dyskusjach dotyczących przyszłości Bałtyckiego Planu Działań.

“Jednym z naszych najważniejszych postulatów jest minimalizacja przyłowu i zaniechanie przez rybaków wyrzucania ryb za burtę. Osiągnięcie tego ambitnego celu jest możliwe pod warunkiem wykorzystania odpowiednich, bardziej selektywnych narzędzi połowowych i zmiany metod zarządzania rybołówstwem.” – dodaje Paulomäki.

W świetle zachodzących zmian i opracowywanych właśnie planów wielogatunkowych Komisja Europejska oraz rządy państw nadbałtyckich muszą zapewnić właściwy stan środowiska oraz nadać priorytet długoterminowej rentowności zasobów ryb zamiast maksymalizacji połowów w krótkim czasie. Zapisy w planach wielogatunkowych muszą iść w parze z reformą wspólnej polityki rybołówstwa, dyrektywą ramową w sprawie strategii morskiej oraz postanowieniami Bałtyckiego Planu Działań.

źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Komentarz:

min

Od podpisania przez sygnatariuszy Bałtyckiego Planu Działań w 2007 roku wiele postawionych na początku terminów nie zostało dotrzymanych.
.... Oceana wzywa Ministrów Środowiska państw nadbałtyckich by zapewnili, że zapisy Bałtyckiego Planu Działań dotyczące zarządzania rybołówstwem pozostaną w swej pierwotnej, ambitnej formie, oraz że ich wdrożenie nie zostanie po raz kolejny przesunięte w czasie.
Jeśli do tego nie dojdzie Plan stanie się jedynie martwym dokumentem pełnym ambitnych, niezrealizowanych zapisów

Radek Gawlik

Oceana

Przyroda

W imieniu niżej podpisanych organizacji i ruchów społecznych zwracamy się do kierownictwa Lasów Państwowych oraz resortu środowiska z żądaniem zatrzymania (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, dla których drzewa są drogie (w tym radnych osiedlowych, lokalnych aktywistów i działaczy, liderów projektów do (...)
czytaj całość
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o lasach oraz ustawie o ochronie przyrody.
czytaj całość
 oficjalnie złożona do ministrów i drogowców Kilkanaście organizacji społecznych z całej Polski złożyło dziś oficjalną petycję[1] o wstrzymanie trwających aktualnie prac (...)
czytaj całość
 Polskie Towarzystwo Ekologiczne (PTEKol) powołano podczas zjazdu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ma ono na celu rozwijanie i propagowanie ekologii (...)
czytaj całość
Dla biosfery i ku pamięci Dzieci Wojny … 11 milionów hektarów lasów w Afryce mają łącznie sadzić wolontariusze z całego świata, (...)
czytaj całość
Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 (...)
czytaj całość
+ więcej z Przyroda
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej