Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
Stanowisko Dolnośląskiego Alarmu Smogowego skierowane do
Komitetu Monitorującego Dolnośląski Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-20 dotyczące systemu wspierania budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych (Działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym)
Według szacunku ekspertów współpracujących z DAS ponad 1/3 zasobów wg powierzchni mieszkaniowych Dolnego Śląska stanowią mieszkania sprzed wojny, głównie W KAMIENNICACH I DOMACH WIELORODZINNYCH. Te zasoby są najbardziej energochłonne. To tu również a NIE TYLKO W DOMACH JEDNORODZINNYCH znajduje się przewaga osób ubogich energetycznie.
DAS uważa, iż w obecnej sytuacji po otwarciu przez rząd dużego programu krajowego Czyste Powietrze skierowanego wyłącznie dla budynków jednorodzinnych o wartości ponad 100 mld zł,
program RPO powinien zostać skoncentrowany na budynkach wielorodzinnych, które w naszym województwie stanowią równie wielki lub większy problem jak budynki jednorodzinne.
Naszym zdaniem nowy program finansowania budynków jednorodzinnych uruchomiony z RPO WD nie powinien konkurować z programem krajowym Czyste Powietrze a raczej powinien rozpoczynać proces tworzenia spójnej alternatywy, poprzez skoncentrowanie na budynkach wielorodzinnych.
Uzasadnienie:
Otwarcie nowego programu skierowanego na budynki jednorodzinne w RPO (nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie) byłoby szkodliwe, gdyż:
- dałoby to sygnał właścicielom domów jednorodzinnych, że lepsza "oferta subwencyjna" byłaby dostępna na rynku, tj. 85% z RPO zamiast 30% w Czystej Powietrze;
- zwiększyłoby to również nastawienie rynku na wzrost dotacji (zamiast je obniżać, aby angażować w perspektywie coraz mniej środków publicznych);
- promowałby nieefektywne wydawanie pieniędzy publicznych prowadząc do efektu „kanibalizacji funduszy” (droższe subsydia wypierające tańsze);
- spowolniłoby to inwestycje dotyczące poprawy jakości powietrza, tj. potencjalni beneficjenci oczekujący atrakcyjniejszej dotacji czekają na nowy program RPO WD- zwiększyłoby to chaos informacyjny.
Inicjatywa UE "Catching Up Regions" zapewniła absolutnie wielką wartość w promowaniu skutecznej i inteligentnej interwencji sektorze budynków. Jednym z zaleceń było uniknięcie konkurencji wielu programów prowadzonych przez różne instytucje. Uważam, że uniknięcie niepotrzebnej konkurencji na Dolnym Śląsku jest możliwe i potrzebne.
W imieniu Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Krzysztof Smolnicki
Arkadiusz Wierzba
Hanna Schudy
Radosław Gawlik