List do Ministra Energii w sprawie rozporządzenia do Ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw
Wrocław 18.08.18r
Minister Energii,
Krzysztof Tchórzewski
Szanowny Panie Ministrze,
Pragnę na początku przekazać ogólną ocenę tego rozporządzenia.
W ośmiu województwach obowiązują uchwały antysmogowe, które zakazują palenia odpadami węglowymi, mułami, flotami, miałami i węglem brunatnym.
Nie zgadzamy się z filozofią, która stoi za tym rozporządzeniem. Prowadzi ona do pozostawienie kiepskiej jakości węgli w sprzedaży w gospodarce komunalnej.
To jest zły kompromis wynikający z chęci ochrony ekonomii przedsiębiorstw węglowych przy zlekceważeniu problemu smogu i zdrowia i życia polskich obywatelek i obywateli.
Lepszym rozwiązaniem wskazywanym również przez naukowców i działaczy gospodarczych i społecznych, jest wykorzystanie tych gorszej jakości węgli w zawodowej energetyce, która posiada wysokiej jakości urządzenia do oczyszczania powietrza.
Przypominamy, że większość polskich pieców ogrzewających budynki to tzw. pozaklasowe „kopciuchy”, które nie posiadają, żadnych urządzeń redukujących zanieczyszczenia powstające w procesie spalania. Stąd tak ważne jest jakiej jakości paliwo spalamy.
Zaproponowane przez Pana Ministerstwo rozporządzenie określające normy jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży dla gospodarstw domowych wskazuje, iż ważniejsza jest sprzedaż nawet najbardziej zanieczyszczonego węgla i odpadów kopalnianych niż czyste powietrze i zdrowie polskiego społeczeństwa.
Skażone powietrze w Polsce, głównie w wyniku palenia węgla i drewna wywołuje dziś 45-50 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie!
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA protestuje przeciwko temu rozporządzeniu, które dopuszcza do sprzedaży detalicznej zasiarczony i wilgotny węgiel.Spalanie takiego węgla prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie poprawi stanu powietrza w polskich miastach i wsiach.
Szczególnie skandaliczne jest dopuszczenie do sprzedaży wysoce zanieczyszczonego miału, czyli paliwa umożliwiającego mieszanie toksycznych odpadów kopalnianych - mułów i flotokoncentratów. Flotokoncentraty i muły zawierają między innymi nawet do 10 razy więcej toksycznej rtęci niż zwykły węgiel
Dzieje się to pomimo oficjalnych rządowych zapewnień ze strony Premiera i wielu ministrów o wyeliminowaniu odpadów węglowych z ogrzewania domów.
Moja organizacja, uczestnicząca w ruchu antysmogowym, nie zgadza się na dopuszczenie do sprzedaży proponowanych w rozporządzeniu paliw stałych i domagamy się wycofania wysoce zanieczyszczonego miału.
Żądamy także – zgodnie z postulatami Polskiego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego ustanowienia norm jakości węgli o: zawartości popiołu mniej niż 10%, zawartość wilgoci mniej niż 12%, zawartość siarki mniej niż 0,8% oraz o wartości opałowej nie niższa niż 25 MJ/kg.
Panie Ministrze
Jest wreszcie kwestia bardziej ludzka. Mieliśmy okazję dwie dekady temu pracować w Sejmie RP w Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Wiem z tamtego czasu, że Pan Minister świetnie zna problematykę wpływu zanieczyszczeń przemysłowych, też ze spalania węgla na zdrowie. Dziś jako Minister Energii, nie można patrzeć wąsko na interes spółek górniczych- czyli też górników i ich dzieci i wnuków, też Pana, czy moich dzieci i wnuków. Bezsprzecznie wobec nie kwestionowanego wpływu powietrza na zdrowie Polek i Polaków rząd jako całość i poszczególni ministrowie muszą starać się zdecydowanie minimalizować wpływ smogu. Tak rozumiemy program rządu Czyste Powietrze.
Dobre rozporządzenie, eliminujące zanieczyszczenia u źródła, jest w stanie bardzo szybko i efektywnie poprawić powietrze w kraju, zmniejszyć ilość chorób i zgonów.
Proszę o wzięcie tych argumentów pod rozwagę.
Z wyrazami szacunku
Radosław Gawlik
prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |