Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
W tym roku ośrodki nagrodzone w kategorii „zieleń a powietrze” w konkursie ECO-MIASTO otrzymają czujnik do monitorowania zanieczyszczeń powietrza od firmy ENGIE.
Czujniki monitorujące jakość powietrza to ważne narzędzie w walce ze smogiem. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w 2013 r. zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się do śmierci ponad 48 tys. osób. w Polsce*. Większa liczba czujników na danym obszarze może pomóc w zlokalizowaniu źródeł problemu.
Troska o zapewnienie mieszkańcom czystego powietrza to ważny element koncepcji zrównoważonego rozwoju miast. W tym roku ośrodki nagrodzone w kategorii „zieleń a powietrze” w konkursie ECO-MIASTO otrzymają czujnik do monitorowania zanieczyszczeń powietrza od firmy ENGIE.
Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum
UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.
Polska znajduje się wśród krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w Europie. Z danych z 2013 r. wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem doprowadziło do śmierci blisko 50 000 Polaków*.
Monitorowaniem jakości powietrza w naszym kraju zajmuje się Inspekcja Ochrony Środowiska. Stacji pomiarowych nie ma jednak na tyle dużo, by mieszkańcy mogli poznać stan powietrza w najbliższej okolicy. Przykładowo w Warszawie pomiar poziomu zanieczyszczeń powietrza prowadzony jest w siedmiu miejscach – co oznacza, że nie w każdej dzielnicy znajduje się choćby jedna stacja. Tymczasem dodatkowe czujniki jakości powietrza mogłyby pomóc w odnalezieniu konkretnego źródła zanieczyszczenia, którym może być np. zakład przemysłowy, ruch samochodowy na danej ulicy czy nielegalne spalanie śmieci przez osobę prywatną.
Czujniki monitorujące jakość powietrza mogą też stanowić ważne narzędzie dla miasta, które decyduje się wprowadzać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Dzięki takim urządzeniom w razie przekroczenia dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń władze samorządowe mają szansę podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Mogą to być zarówno rozwiązania krótkoterminowe (np. darmowa komunikacja miejska w dniu, gdy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wysoki), jak i długofalowe, takie jak odpowiednie rozmieszczenie zieleni miejskiej czy dofinansowanie do wymiany pieców w domach jednorodzinnych.
Z czujników mogą skorzystać również sami mieszkańcy, którzy dzięki nim zostaną poinformowani, czy aktywność na zewnątrz jest bezpieczna. W razie potrzeby mogą też zaopatrzyć się w maski antysmogowe.
W tym roku dwa miasta najlepsze w kategorii „zieleń a powietrze” projektu ECO-MIASTO (jeden ośrodek o wielkości do 100 tys. mieszkańców, a drugi powyżej tej liczby) otrzymają czujnik zanieczyszczenia powietrza od firmy ENGIE. Zostanie on zamontowany w miejscu wybranym wspólnie ze zwycięskimi miastami. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać za pomocą formularzy dostępnych na stronie www.eco-miasto.pl. Miasta mają na to czas do
16 października br.
System czujników od firmy ENGIE zamontowano już w gminie Opalenica, gdzie każdy może poznać aktualne dane o jakości powietrza dzięki internetowej platformie, na której dostępne są pomiary z pięciu różnych punktów w mieście. Funkcjonalności systemu można prześledzić na stronie www.opalenica.innowa.eu.
*Europejska Agencja Środowiska