MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
20 kwietnia przedstawiciele Ministerstwa Energii, Środowiska i Rozwoju wzięli udział w zorganizowanej w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli debacie pt. „Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia”. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim sposobów na walkę z zanieczyszczeniami powietrza i odpowiedniego wykorzystywania energii cieplnej a także termomodernizacji.
Obecny na spotkaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Kazimierz Smoliński potwierdził, że w rządzie trwają prace nad stworzeniem programu termomodernizacyjnego dla domów jednorodzinnych. Podkreślił on, że od 1999 r. na poprawę termomodernizacji wydano ponad 1,7 mld zł jednak w ponad 90 proc. dotyczyły one termomodernizacji budynków wielorodzinnych (co potwierdza nasze spostrzeżenie, że budynki jednorodzinne były niedofinansowane). Aktualnie celem jest, żeby termomodernizacja była bardziej dostępna dla domów jednorodzinnych.
Ta wypowiedź potwierdza złożoną przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju-Jadwigę Emilewicz deklarację przygotowania programu dedykowanego budynkom jednorodzinnym. Inicjatywa Efektywna Polska już na początku br. wystosowała do rządu RP propozycję przygotowania i wdrożenia Krajowego Programu Modernizacji Budynków a obecnie jest w trakcie przygotowywania koncepcji KPMB, która będzie stanowić podstawę do dyskusji, współpracy z rządem RP.
W trakcie debaty wspomniano również, że przygotowywane są też dwa rozporządzenia dotyczące norm jakości dla paliw i pieców grzewczych mające między innymi zakazać sprzedaży kotłów o klasie niższej niż piąta oraz stosowania w nich tzw. rusztów awaryjnych, które często wykorzystywane do spalania śmieci. Inicjatywa EP poza promowaniem konieczności uruchomienia programu wsparcia budynków jednorodzinnych również przypomina o wadze i konieczności wcześniejszego wprowadzenia regulacji zakazujących wykorzystywania wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych i paliw.
Więcej na ten temat można przeczytać TU i TU.
Komentarz redakcji:
Obiecała to premier Szydło w połowie styczniu podczas odkrycia
Wielkiego Smogu w kraju.
"Trwaja prace" to nic nie znaczy. Szczególnie w kraju Świetego Węgla. Wystarczy, gdy się okaże, iż termorenwacja zmniejszy zużycie węgla i zaczadzenie suwerena, rząd przedłuży prace do świętego nigdy.
Radek Gawlik