Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
Spalanie paliw kopalnych (ropy, gazu czy węgla) nie tylko negatywnie wpływa na stan zdrowia ludzi, ale również prowadzi do poważnych w skutkach zmian klimatycznych.
Oba te czynniki stanowią poważne zagrożenie dla przyszłych pokoleń.
W artykule poglądowym przygotowanym przez prof. Pererę z Uniwersytetu Columbia (Nowy York, USA), przedstawiono wyniki badań z całego świata, opublikowanych w ostatnich dziesięciu latach na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych na zdrowie dzieci.
Dzieci poniżej 5 roku życia stanowią tylko 10% światowej populacji, ale to one najbardziej odczuwają skutki wciąż pogarszającego się stanu środowiska naturalnego (około 40% z wszystkich zachorowań spowodowanych zmianami w środowisku przypada na dzieci). Według Światowej Organizacji Zdrowia około 88% dzieci cierpi z powodu chorób wywołanych zmianami klimatycznymi. Problem ten dotyka szczególnie dzieci zamieszkujących najbiedniejsze regiony świata.
Grupą najbardziej narażoną na zanieczyszczenia powietrza są dzieci i niemowlęta. Przyczyną jest niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy, który chroni przed działaniem toksycznych związków. Dodatkowo szkodliwe substancje utrzymujące się w powietrzu mogą opóźniać rozwój umysłowy dziecka, np. obniżać poziom IQ, a nawet wywoływać zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD).
Badania przeprowadzone w Europie, Kalifornii i Chinach wykazują korelację pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a przedwczesnymi porodami i niedowagą narodzonych niemowląt.
Zanieczyszczenia powietrza uwolnione wskutek spalania paliw kopalnych wpływają bezpośrednio na układ oddechowy dziecka wywołując takie schorzenia jak astma czy zapalenia oskrzeli. Najnowsze badania z USA pokazują, że coraz więcej dzieci choruje na astmę i zapalnie oskrzeli.
Spalanie paliw kopalnych uwalnia znaczące ilości gazów cieplarnianych (np. CO2), które zatrzymując ciepło pochodzące z promieni słonecznych, doprowadzają do stopniowego ocieplania klimatu. Wyższe temperatury mogą powodować szybsze rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak malaria czy tropikalna choroba wirusowa.
Z powodu rosnących temperatur zanieczyszczenia pierwotne przekształcają się w ozon troposferyczny, będący tzw. zanieczyszczeniem wtórnym. Wdychanie ozonu podrażnia płuca, prowadząc do poważnych problemów z oddychaniem, szczególnie u dzieci z objawami astmy.
Jak zaznaczono w artykule wiedza na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych na zdrowie jest bardzo ważna w przypadku lekarzy, szczególnie pediatrów opiekujących się zdrowiem dzieci. Obecnie jedną z głównych ról odgrywanych przez lekarzy powinno być uświadamianie społeczności odnośnie szkodliwego wpływu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych na zdrowie człowieka.
Prof. Perera w swej pracy podkreśla: „przyszłe działania powinny być skupione na redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze spalania paliw kopalnych w celu ochrony grupy osób najbardziej podatnej na ich działanie – dzieci”.
Źródło: Perera, F.P, 2016. Multiple threats to child health from fossil fuel combustion: Impacts of air pollution and climate change. Environmental Health Perspectives. do1:10.1289/EHP299.
http://healpolska.pl