Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała wczoraj list intencyjny dotyczący poprawy jakości powietrza.
Sprawa dotyczy współpracy pomiędzy Centralą Zaopatrzenia Hutnictwa S.A. a samorządami. Ma doprowadzić do użytkowania nawet w prywatnych domach specjalnych elektrofiltrów zakładanych na kominy.
List intencyjny został podpisany w trakcie seminarium, które odbyło się w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Konferencja dotyczyła efektywnych sposobów walki z niską emisją oraz podejmowanych w tym zakresie działań zarówno przez samorządy, jak i Politechnikę Śląską oraz sferę biznesu.
W trakcie konferencji zaprezentowano urządzenie zaprojektowane przez dra inż. Roberta Kubicę z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, który wygrał konkurs ogłoszony przez Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa SA. oraz Izbę nim ilość zanieczyszczeń, szczególnie pyłu emitowanego do atmosfery z małych urządzeń grzewczych, można zmniejszyć nawet o 90 proc.
Opatentowany przez naukowców PŚl projekt może być zastosowany zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i większych budynkach komunalnych. Jego skuteczność i efektywność została potwierdzona w prototypowych instalacjach. Kolejnym etapem są testy w rzeczywistych warunkach, które niebawem się rozpoczną.
Dowodem zainteresowania gmin elektrofiltrami, jako skutecznym sposobem walki z tzw. niską emisją, jest podpisanie listów intencyjnych z Grupą CZH SA. Zabrze, Sosnowiec oraz grupa gmin skupionych w Związku Międzygminnym ds. Ekologii w Żywcu to pierwsze samorządy, ktore zdecydowały się na tego typu współpracę.
http://www.gloszabrza24.pl
Komentarz redakcji:
Mieliśmy duże wątpliwości co do stosowania elektrofiltrów w domach, mieszkaniach na kominach.
PAS spotkał się w Tychach z autorem pilotażowego i proptotypowego, nie drogiego rozwiązania.
Wygląda to obiecująco.
Jeśli te projekty sprawdzą sie w ekspolacji np w Zabrzu, też co do zdalnego nadzoru nad poprawnym działaniem, musi to być brane poważnie pod uwagę w programach ochrony powietrza
Radek Gawlik