Przyłącz się i odetchnij
W Gdyni ruszyła kampania promująca ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Widmo niskiej emisji, czyli zgromadzenia pyłów i gazów w 40-metrowej przestrzeni nad ziemią, ciągle wisi nad naszymi głowami i straszy polskie miasta.
Jednym ze skutecznych sposobów ograniczania niskiej emisji jest ogrzewanie się ciepłem
z miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu likwidujemy przestarzałe piece grzewcze opalane węglem, a czasami wszystkim co mamy pod ręką i co można zamienić w opał. W opał, a tak naprawdę w zagrożenie dla środowiska oraz naszego zdrowia, bo wpływ niskiej emisji na powstawanie alergii, astmy, a nawet nowotworów jest faktem.
Problemem od kilku dni zajmuje się gdyńska akcja społeczna „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych”, której organizatorami są trzej partnerzy mający już doświadczenie i sukcesy w walce z niską emisją: Gmina Miasta Gdyni, prowadząca działalność edukacyjną i dotacyjną (m.in. poprzez programy ograniczania niskiej emisji i ocieplenia klimatu), OPEC – dostawca ciepła sieciowego do budynków, który dofinansowuje 75% kosztów budowy przyłącza, oraz EDF Polska – producent bezpiecznego, ekologicznego ciepła w wysokosprawnej kogeneracji .
Kampania miała już pierwszą odsłonę w postaci warsztatów dla zarządców gdyńskich budynków. Omawiano krok po kroku nie tylko korzyści wynikające z przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale również detale techniczne i finansowe wraz z możliwościami dotacji
i dofinansowań ze strony partnerów kampanii. Powstała strona internetowa
z wiadomościami o kampanii oraz praktycznymi poradami, a także miała miejsce akcja plakatowa. Przed nami konkursy w szkołach i gra miejska dedykowana tematyce kampanii. Organizatorzy zapewniają informacje, atrakcje i wiedzę dotyczącą miejskiej sieci ciepłowniczej oraz płynących z niej korzyści wymiernych m.in. w ograniczaniu niskiej emisji. Zmiana źródła ogrzewania na miejską sieć ciepłowniczą pozwoli nie tylko cieszyć się czystszym powietrzem, ale też odetchnąć z ulgą po zamianie źródeł ciepła na bezpieczniejsze, niezawodne i w perspektywie czasu – korzystniejsze finansowo.
Izabela Domaradzka - Michno