Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszcze- niom powietrza
Warszawa oraz miasta i gminy metropolii warszawskiej zaapelowały do władz Mazowsza o wykorzystanie narzędzi, które daje im „ustawa antysmogowa”.
Dzięki uchwaleniu prawa, na szczeblu województwa, możliwe będzie wprowadzenie ograniczeń lub zakazów eksploatacji instalacji do spalania paliw.
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców metropolii Warszawskiej jest zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie narażone są dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu krążenia i oddechowego.
Jednym ze źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja podchodząca z lokalnych kotłowni czy domowych instalacji grzewczych. Podczas spalania paliw stałych w takich instalacjach do powietrza emitowany jest m.in. benzo(a)piren. Benzoa(a)piren jest związkiem silnie rakotwórczym i toksycznym.
– Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego obszaru metropolii warszawskiej, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami, zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi, wskazanych w tzw. „ustawie antysmogowej”. Dziś podpisany apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Jak pokazują dane publikowane przez Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska problem wysokich stężeń benzo(a)pirenu dotyczy wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii warszawskiej. Jednym z działań naprawczych wskazanych w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla stref województwa mazowieckiego, jest m.in. wymiana nieekologicznych pieców na ogrzewanie paliwami niskoemisyjnymi.
W listopadzie 2015 roku weszła w życie tzw. „ustawa antysmogowa” (Dz. U. z 2015 r. poz. 1593) dająca władzom województw kompetencje do podjęcia prac nad uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Wprowadzenie postulowanych ograniczeń może pomóc w realizacji działań naprawczych wskazanych w programach ochrony powietrza i doprowadzić do poprawy jego stanu nie tylko w zakresie benzo(a)pirenu, ale również pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Jako przykład podjęcia takich działań można przywołać rozwiązania przyjęte w styczniu 2016 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
– Osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza w regionie wymaga podjęcia wspólnych działań. Dlatego apel władz miast i gmin metropolii warszawskiej jest dla nas bardzo ważny. W 2013 roku przyjęte zostały przez władze Mazowsza specjalne programy ochrony powietrza. Pojawienie się na jesieni ub.r. nowych przepisów pozwoli nam teraz dalej ograniczać negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, a tym samym wzmocnić politykę ochrony zdrowia naszych mieszkańców – mówi Wojciech Bartelski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych zostało zastosowane również w innych dużych aglomeracjach miejskich w Europie i na świecie, które zmagały się z podobnym problemem. Stało się tak m.in. w Londynie (w 1956 r.) oraz w Dublinie (w 1990 r.). W 2013 r. ograniczenia stosowania paliw stałych objęły kolejnych siedem miast w Irlandii. Doświadczenia tych miast wskazuję, że może to być skuteczne narzędzie poprawy jakości powietrza w aglomeracji miejskiej.
Tomasz Demiańczuk
http://www.um.warszawa.pl/