Jakość powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim jest alarmująca. Polacy oddychają najbrudniejszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. W niektórych miastach w naszym kraju normy zanieczyszczenia są przekroczone kilkunastokrotnie.
Jesienią ubiegłego roku w naszym regionie powstała grupa inicjatywna o nazwie Sosnowiecki Alarm Smogowy. Punktem startowym nierozpoczęcia działalności okazał się początek sezonu grzewczego.
Gdzieś w okolicach października zaczęliśmy działać. Taką naszą pierwszą akcją happeningową rozpoczynająca nasze działanie był Dzień Czystego Powietrza. 11 listopada zorganizowaliśmy akcję na Patelni w Sosnowcu, gdzie pomnikowi Jana Kiepury założyliśmy maseczkę antysmogową, żeby pokazać społeczeństwu, że jest problem z powietrzem i również pomnik Kiepury wymaga maseczki, tak by mu się dobrze na tej patelni stało.
-mówi Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.
Sosnowiecki alarm smogowy walczy z niską emisją oraz popiera ciepłownictwo sieciowe i paleniska nisko emisyjne.
Staramy się walczyć. W pokojowy oczywiście sposób, przez edukowanie, uświadamianie problemu, również przez wpływ na władze gminy. W ubiegłym roku została podpisana Ustawa antysmogowa, która daje możliwości władzom gminy tworzenia jak gdyby własnego prawa, które regulowałoby zakres stężeń, zakres możliwości korzystania z różnego rodzaju źródeł ciepła.
-komentuje Krzysztof Olszak z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.
W szerzenie wiedzy na temat zagrożeń związanych ze smogiem zaangażował się również Uniwersytet Międzypokoleniowy działający w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. W środę na auli uczelni zorganizowany został wykład na temat jakości powietrza w naszym regionie.
Do Uniwersytetu Międzypokoleniowego należą osoby, które zaczynają edukację już od przedszkola, poprzez gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, kończąc na seniorach i osobach starszych. Stąd taki właśnie pomysł, aby wyjść do tej grupy, troszeczkę starszych odbiorców z tą inicjatywą i uświadamiać ich na temat zagrożeń, które płyną z palenia odpadami w ich przydomowych kominkach.
-wyjaśnia Izabela Kieliś, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.
Od kilku dni jakoś powietrza w naszym regionie jest nieco lepsza, wpływ na to mają panujące warunki atmosferyczne. Sama natura nie pomoże nam jednak w walce ze smogiem.
Akurat dzisiaj w Zagłębiu jest bardzo dobrze, halny wieje w Zakopanym i ten wiatr dociera aż tutaj, więc zanieczyszczenia jakie powstają bo pali się w piecach są mocno rozwiewane i od kilku dni mamy czyste powietrze. Natomiast tak na prawdę stan powietrza jest koszmarny, głównie z powodu niskiej emisji. Zajmujemy czołowe miejsca w Polsce tutaj w Sosnowcu pod względem zanieczyszczenia powietrza.
-ocenia Rafał Psik.
Wpływ na stan naszego powietrza ma również transport i przemysł. Jeśli wśród mieszkańców naszego kraju nie zmieni się podejście będziemy sukcesywnie truć swoje organizmy i zamiast tlenu w naszym krwiobiegu będą krążyć metale ciężkie i substancje rakotwórcze.
Autor: Martyna Daczkowska
żródło: http://kanal99.pl/2016/02/oddychamy-najbrudniejszym-powietrzem-w-europie/47030
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |