Opłatą smogową w turystę?
- list otwarty do wrocławskich radnych
Apelujemy o wycofanie uchwały dotyczącej wprowadzenia w Wrocławiu opłaty miejscowej. Jednym z wymaganych prawnie warunków wprowadzenia tej opłaty są wyjątkowe walory klimatyczne – stąd opłata ta zwana jest opłatą klimatyczną.
Radni i władze Wrocławia powinny zdawać sobie sprawę, że w naszym mieście – szczególnie w sezonie grzewczym - nie mamy dobrego klimatu. Przeciwnie, jakość powietrza jest bardzo zła. Norma średnioroczna rakotwórczego benzopirenu była w latach 2013 i 2014 przekroczonaczterokrotnie. Normy dobowe pyłu zawieszonego PM10 w stacjach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska były w latach 2013 i 2014 przekraczane przez ponad 70 dni.. Wrocławianie chorują i przedwcześnie umierają. Roczna ilość zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, z tytułu zapylenia, szacuje się - zgodnie z metodyką Światowej Organizacji Zdrowia - na minimum 500 osób.
Nasz apel o wycofanie uchwały o wprowadzeniu opłat jest szczególnie aktualny w obliczu uznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (24.11.2015 r.) za nielegalne pobieranie tzw. opłaty miejscowej (klimatycznej) w Wiśle, w którym to mieście, podobnie jak we Wrocławiu, występuje znaczące zanieczyszczenie powietrza. To pierwszy wyrok w tej sprawie w naszym kraju - spodziewamy się kolejnych.
Zamiast przyjmowania uchwał wprowadzających nielegalne opłaty apelujemy do radnych i władz miasta o przygotowanie ambitnego programu poprawy stanu czystości powietrza. Należy wspólnie z Sejmikiem Samorządowym, wzorem Krakowa i Małopolski, przyjąć uchwały antysmogowe obejmujące:
- wprowadzenie norm jakości paliw używanych w gospodarstwach domowych,
- norm emisyjnych dla pieców, które mogą być stosowane w mieście.
Dolnośląski Alarm Smogowy
Wrocław, 25.11.2015 r.
po wizycie aktywistów DAS w na sesji Rady Miejskiej Wrocławia
Rafał Dutkiewicz zrezygnował z pomysłu pobierania opłaty klimatycznej we Wrocławiu. O godz. 14.30 poprosił radnych na sesji o wycofanie głosowania nad projektem tej uchwały z porządku obrad. W ciągu najbliższych 10 dni ma zamiar przedstawić program walki ze smogiem we Wrocławiu. - Odwróćmy kolejność. Najpierw wprowadzimy konkretne działania, które przyniosą realne skutki, odczuwalne przez wrocławian. Gdy uwierzą, wrócimy do pomysłu opłaty miejscowej - powiedział Rafał Dutkiewicz.