Nowe morowe powietrze
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast sześć jest w Polsce, w tym Kraków, podała Europejska Agencja Środowiska (EEA).
Raport EEA opublikowany jesienią ub.r. oprócz Krakowa wymienia także Nowy Sącz oraz cztery miasta Górnego Śląska. To jednak tylko spektakularna ilustracja znacznie poważniejszego, dotyczącego całej Polski problemu. Stężenia pyłu zawieszonego (składającego się, w pewnym uproszczeniu, głównie z drobnych cząstek sadzy) oraz tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), w tym silnie rakotwórczego benzo[a]pirenu (B[a]P), na jakie narażona jest (zwłaszcza w sezonie grzewczym) znaczna część mieszkańców naszego kraju, wielokrotnie przekraczają normy zapisane w prawie tak krajowym, jak i unijnym.
W pobliżu ruchliwych ulic przez cały rok, poza znacznymi ilościami pyłu zawieszonego (którego źródłem są tu głównie pojazdy z silnikiem Diesla), mamy też do czynienia m.in. z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń tlenków azotu. Wreszcie, w całej Polsce powszechny jest niestety proceder palenia śmieci, w tym tworzyw sztucznych, w wyniku czego emitowane są różne szkodliwe substancje chemiczne, m.in. bardzo toksyczne związki z grupy dioksyn.
Skalę problemu ilustruje porównanie: ilość B[a]P, substancji występującej zarówno w dymie tytoniowym, jak i produktach spalania węgla, drewna i pochodnych ropy naftowej, jaką rocznie znaczna część mieszkańców Polski wdycha z powietrzem, (...)
więcej na http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka