×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

15 marca 2014
Smog
 

Odnawialne źródła energii czekają na plan

PRUSZKÓW: Miasto rozpoczęło przygotowania do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Dokument ten jest jednym z warunków ubiegania się o środki z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 na zadania związane z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną.

- W tym zakresie konieczne są wspólne, spójne działania na rzecz ochrony środowiska miasta i powiatu pruszkowskiego – komentuje działania lokalnych władz Marek Prędota, prezes Stowarzyszenia „Przyszłość, Pruszków, Porozumienie”

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020 (m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych). Oprócz korzyści w skali makro, docelowo służyć ma wszystkim mieszkańcom gminy poprzez poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie kosztów za zużytą energię.

Dla rozwoju regionu

W październiku 2013 roku pruszkowski urząd złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotyczy planu gospodarki niskoemisyjnej. Może uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 85 proc. kosztów przygotowania planu. Jednocześnie prace nad tym strategicznym dokumentem już się rozpoczęły.
Na naszym terenie piewcą wykorzystywania zielonej energii jest „Stowarzyszenie Przyszłość, Pruszków, Porozumienie”, które bacznie przygląda się działaniom lokalnych władz. Jak podkreśla prezes stowarzyszenia, Marek Prędota, wdrożenie planu jest bardzo ważne. - Istotne jest także stworzenie klimatu i możliwości dla przedsiębiorców w tej kwestii – mówi Prędota.
- Zastosowanie nowych technologii i zaangażowanie środków inwestycyjnych z programów pomocowych ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszego regionu.. Konieczne są wspólne, spójne działania na rzecz ochrony środowiska miasta i powiatu pruszkowskiego.

Trudne początki, rozpoczęcie współpracy

Stowarzyszenie prezentowało ideę swojego programu, wpisującego się w plan gospodarki niskoemisyjnej już w ubiegłym roku. - Prezentacja naszego programu została odebrana przez władze miasta, szczególnie przez zastępcę prezydenta, jakbyśmy mieli do nich jakieś pretensje i wyrzucali, że nic nie robią – mówi Marek Prędota. - Nie ma nic gorszego w sprawowaniu władzy niż poczucie nieomylności. Z dużo przychylniejszym podejściem spotkaliśmy się ze strony komisji budżetu i finansów rady powiatu.
Po pojawieniu się informacji o rozpoczęciu prac nad planem gospodarki niskoemisyjnej przez miasto, stowarzyszenie rozpoczęło szerokie konsultacje z Centrum Doradztwa Energetycznego, które wygrało przetarg na opracowanie dokumentu. - Po wnikliwym zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi opracowania planu, pozytywnie oceniliśmy zakres prowadzonych prac – podkreśla Marek Prędota. - Ostateczne stanowisko zamieścimy po konsultacjach z mieszkańcami Pruszkowa.

Jeden program dla wszystkich

Prędota podkreśla dobrą współpracę na rzecz gospodarki niskoemisyjnej i OZE z powiatem pruszkowskim. - Starosta Elżbieta Smolińska w ramach merytorycznej dyskusji stwierdziła, że ostanie decyzje zarządu powiatu, dotyczące utworzenia nowego kierunku nauczania w Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica przy ul. Promyka w Pruszkowie jest swoistym wspieraniem idei programu stowarzyszenia – mówi Prędota.
Wspomnianym kierunkiem jest technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a jego nauczanie rozpocznie się we wrześniu tego roku. - Ponadto otrzymaliśmy już zaproszenie na marcową komisję inwestycji i ochrony środowiska, podczas której ma być podjęte stanowisko w sprawie wdrożenia wspólnego programu – mówi Marek Prędota. - Dokument ten ma trafić pod obrady rady powiatu 18 marca.

Miasto wysłucha mieszkańców i przedsiębiorców

W konsultacjach organizowanych przez miasto udział wezmą m.in. specjaliści w dziedzinie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się o planowanych zadaniach w ramach gospodarki niskoemisyjnej gminy, jak również uzyskać bezpłatne informacje na temat możliwości ubiegania się przez mieszkańców o zewnętrzne wsparcie finansowe (w postaci bezzwrotnych dotacji i preferencyjnych pożyczek) przy inwestycjach związanych z montażem OZE, budową nowych budynków pasywnych, jak i termomodernizacją już istniejących.
Jak zapewniają włodarze miasta, otwarte spotkania wyznaczone na 5 marca (godz. 17 w Gimnazjum nr 3, przy Al. Wojska Polskiego 34 w Pruszkowie), 6 marca (o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Topolowej 10 w Pruszkowie) oraz 7 marca (o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Mostowej 6 w Pruszkowie), przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców gminy.

Fotowoltanika w tyle

Za pojęciem odnawialne źródła energii kryje się wiele różnych rozwiązań - od kolektora słonecznego lub pompy ciepła w budynku jednorodzinnym, po wielomegawatowe farmy wiatrowe lub elektrownie wodne. OZE to przede wszystkim energia wodna, geotermalna, prądów morskich, pływów i falowania, słoneczna, wiatru, biopaliwo czy biomasa.
Enegria odnawialna uzyskiwana jest z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. To alternatywa dla tradycyjnych, pierwotnych, nieodnawialnych nośników energii (paliw kopalnych).
Z odnawialnych źródeł największego potencjału dla Polski upatruje się w energii pochodzącej z wiatru oraz z biomasy. W Unii Europejskiej liderem w tym zakresie są Niemcy, Polska prezentuje się tu przeciętnie, plasując się po środku listy.
W styczniu tego roku niemiecki rząd przyjął nowe założenia reformy polityki energetycznej. Utrzymany został cel OZE dla 2050 roku, zakładający aż 80 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W ramach korekt programu zostanie zmniejszone wsparcie dla technologii OZE, które osiągnęły fazę dojrzałości, takich jak energetyka wiatrowa, biomasa czy fotowoltanika. Ta ostatnia dziedzina w Polsce wciąż raczkuje z uwagi na utrudnienia prawne.
Dla przykładu, w 2010 roku Polska osiągnęła dopiero 9,5-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych.
Eksperci przekonują, że OZE to nie tylko ochrona środowiska, ale także ogromne oszczędności. Tylko szpital kolejowy w Pruszkowie oszczędza ok. 300 tys. zł rocznie na ogrzewaniu i prądzie właśnie dzięki wykorzystaniu OZE.

Anna Żuber
żródło: http://www.kurierpoludniowy.pl

Smog

To już dziewiąty smogowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Zestawienie sporządzono na podstawie (...)
czytaj całość
Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
czytaj całość
Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera (...)
czytaj całość
„Czyste powietrze” to flagowy antysmogowy projekt polskiego rządu. Dotacje z programu mają pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń pochodzących z 3 (...)
czytaj całość
W tym roku po raz pierwszy 7 września obchodzimy zainicjowany przez ONZ International Day of Clean Air for blues skies, (...)
czytaj całość
Recepta PAS na czyste miasta Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
czytaj całość
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
czytaj całość
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
czytaj całość
więcej
2019-09-19
PAS bije na alarm: najważniejszy antysmogowy program rządu nie działa
2019-06-28
Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
2019-04-06
Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona
2019-02-24
Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!
2019-02-22
Alarm smogowy w miastach
2019-01-08
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż (...)
2018-11-15
Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.
2018-10-23
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
2018-10-08
WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie (...)
2018-09-12
NIK: Spaliny są mordercze
2018-09-11
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ (...)
2018-09-01
Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – (...)
2018-08-18
Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzi
2018-08-17
Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo
2018-07-18
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do (...)
2018-07-06
Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych
2018-06-21
Pożary wysypisk to objaw systemowej choroby
2018-05-16
Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie (...)
2018-05-12
Fikcja tanich mieszkań w Warszawie
2018-04-25
Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?
2018-04-23
Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego
2018-04-18
Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie
2018-03-22
Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki
2018-03-10
Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich
2018-03-08
Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800
2018-03-07
Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe
2018-03-05
Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do (...)
2018-02-14
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze (...)
2018-01-09
Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra (...)
2018-01-03
Jak polskie miasta walczą ze smogiem?
2017-12-31
Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim
2017-12-14
Dzieci chorują przez smog,
2017-11-19
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na (...)
2017-11-04
Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne (...)
2017-10-16
Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!
2017-09-28
URSUS wraca do Warszawy
2017-09-23
Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
2017-09-18
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i (...)
2017-09-18
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
2017-09-15
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
2017-09-06
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
2017-08-24
Konsultacje społeczne uchwał antysmogowych
2017-08-24
Rząd zabija Polaków węglowym smogiem
2017-08-08
Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
2017-08-04
Polacy za strefami niskoemisyjnymi w miastach
2017-05-31
Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy
2017-05-31
Górne spalanie nie uwolni nas od smogu.
2017-05-10
Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem
2017-05-04
Domagamy się czystego powietrza w uzdrowiskach
2017-04-28
MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
2017-04-18
Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia (...)
2017-04-12
O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez (...)
2017-04-04
Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.
2017-04-03
Dolny Śląsk bez smogu?
2017-03-24
Mamy projekt uchwały antysmogowej
2017-03-22
Smog nie kończy się na granicach wielkich miast
2017-02-27
W "Pracowni miast" dyskutowali jak skuteczniej walczyć ze smogiem na (...)
2017-02-27
Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie
2017-02-22
"Antysmogowe" rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
2017-02-01
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu.
2017-01-27
Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu
2017-01-19
Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?
2017-01-13
Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!
2017-01-11
Walka ze smogiem to obowiązek samorządów!
2017-01-02
Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i (...)
2016-12-14
Dolny śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog
2016-12-09
Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza
2016-11-24
Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
2016-11-24
51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce
2016-11-20
Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
2016-11-18
Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków
2016-11-15
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-09
Przyłącz się i odetchnij
2016-11-08
O zanieczyszcze- niach bez tajemnic.
2016-11-02
Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-25
Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster
2016-09-14
Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
2016-09-13
Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna
2016-09-07
Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
2016-09-03
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-08-24
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-21
Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
2016-07-23
JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-23
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-03
DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-18
Podsumowanie sezonu smogowego 2015/2016
2016-05-17
Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polsce
2016-04-21
Nasze serca potrzebują czystego powietrza
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej