opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
OZE

Szybka ścieżka dla ustawy o OZE. Ekolodzy zauważają oszustwo

07 maja 2016 min
(galeria fotografii)

Na stronach Sejmu zawisł projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Zgodnie z oczekiwaniami, PiS ograniczy wsparcie dla przydomowych elektrowni. Organizacje ekologiczne zarzucają ministerstwu podanie nieprawdziwej informacji o rzekomym poparciu dla ustawy. W piątek po południu na stronach Sejmu został opublikowany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Ustawa o OZE to bardzo ważny dokument, bo określa zasady dofinansowania różnych źródeł energii - pozwala określać kierunek, w którą stronę będzie się rozwijała polska energetyka.

Ustawa jest zgodna z tym, co zapowiadało Ministerstwo Energii, czyli PiS zmienia strategię wsparcia dla osób, które chcą produkować prąd z własnych minielektrowni o 180 stopni - zamiast taryf gwarantowanych, które miały obowiązywać przez 15 lat będą skromne upusty. Przygotowywana obecnie przez PiS ostateczna wersja ustawy o OZE w praktyce zamyka drogę do energetyki obywatelskiej.

To pokazuje, że punkt widzenia PiS zależy od punktu widzenia w sejmowych ławach. Partia rządząca, gdy była w opozycji, wspierała system taryf gwarantowanych. Ustawa powstała w Ministerstwie Energii, ale żeby zapewnić jej szybką ścieżkę pracy w Sejmie, została zgłoszona przez posłów PiS.

Upusty zamiast taryf

Podstawowym systemem wsparcia mają być upusty za oddanie wyprodukowanego przez siebie prądu do sieci.

Na podstawie ustawy prosument (czyli producent i konsument energii) będzie rozliczał różnicę między ilością energii, którą wyprodukował, a tą, którą pobrał z sieci w stosunku 1 do 0,7 w przypadku instalacji o najmniejszej mocy (do ok. 45 m kwadratowych powierzchni paneli). To oznacza, że za jedną kilowatogodzinę oddaną do sieci prosument może odkupić kilowatogodzinę o 70 proc. tańszą.

Ale uwaga, jeśli na budowę instalacji skorzystaliśmy z preferencyjnego kredytu lub bezzwrotnej dotacji, to żeby nie narazić się na zarzut podwójnej pomocy publicznej, stosunek rozliczeń będzie zmniejszony od 1 do 0,35.

"My tego nie popieramy"

- W uzasadnieniu do projektu pojawiła się niezgodna z prawdą informacja, że organizacje ekologiczne popierają projekt - to nieprawda - ogłosiły zaraz po publikacji projektu ustawy organizacje ekologiczne.

- Złożone przez nas propozycje poprawek do nowelizacji ustawy o OZE oraz stanowisko przedstawiane podczas spotkań z Ministerstwem Energii jednoznacznie wskazywały na to, że nie ma z naszej strony akceptacji dla rozwiązań, które eliminują taryfy gwarantowane. To oburzające, że resort chce wprowadzić przepisy niekorzystne dla obywateli i niezgodnie z prawdą przypisuje organizacjom społecznym poparcie dla nich - mówi Tobiasz Adamczewski z organizacji WWF, reprezentujący też organizacje zrzeszone w ruchu "Więcej niż energia".

Przepisy nowej ustawy muszę być uchwalone szybko, tak by weszły w życie od 1 lipca, bo dokładnie do tego czasu wejście w życie poprzedniej ustawy zostało opóźnione.
źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,148287,20030872,szybka-sciezka-dla-ustawy-o-oze-ekolodzy-zauwazaja-oszustwo.html#ixzz47yBGR93S
 

tytul: Czy biogazownie uratują polską energetykę?tytul: Puszcza Białowieska. Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiejtytul: Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskimtytul: Puszcza Białowieska w ciągu trzech lat zginie bez wycinki drzewtytul: Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatutytul: Widmo kataklizmu jądrowego krąży po Ukrainietytul: Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczechtytul: Szyszko: W niedzielę podejmę decyzję w sprawie przyszłości puszczy
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.