opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
OZE

Największa farma słoneczna w Europie podłączona do sieci

10 października 2015 min
(galeria fotografii)

Największa farma fotowoltaiczna w Europie została właśnie uruchomiona  we Francji. Eletrownia zbudowana została przez firmę Neoen z Bordeaux

Elektrownia o mocy 300 MW mieści się w Cestas na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. 25 września elektrownia podłączona została do Francuskiej sieci wysokiego napięcia Réseau de transport d’électricité (RTE), która dostarcza energii elektrycznej całemu kraju.

Elektrownia wybudowana przez Neoen kosztowała inwestora 360 milionów Euro. Elektrownia budowana była przez 10 miesięcy i zajęła 250 hektarów. Elektrownia produkuje energię elektryczną dla 250 tysięcy osób – to mniej-więcej tyle, ile ma znajdujące się nieopodal Bordeaux. Jeśli elektrownia miałaby także ogrzewać mieszkania, to liczba ta spada do ‘jedynie’ 150 tysięcy osób, jak mówi menedżer projektu z ramienia Neoen Guilhem de Tyssandier.

 

Konsorcjum złożone z firm Eiffage, Clemessy, Schneider Electric i Krinner, odpowiedzalne było za konstrukcję elektrowni. Dla porządku elektrownia podzielona jest na 25 niezależnych elektrownii słonecznych, zdolnych generować 12 MW każda. W szczycie budowy pracowało przy niej 250 pracowników, instalując niemalże 5 MW ogniw PV dziennie. Dostarczycielem modułów fotowoltaicznych były trzy chińskie fabryki – Trina Solar, Yingli Solar oraz Canadian Solar.

Elektryczność, produkowana w tym parku słonecznym, sprzedawana będzie poprez EDF na mocy umowy, podpisanej na 20 lat. Elektrownia ma możliwość produkować energię w cenie równej 105 Euro/MWh.

tytul: Kaczyński: Z węglem na wieczne czasytytul: Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*tytul: Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?tytul: Zamiast elektrowni atomowej sieć instalacji prosumenckich i szybki rozwój odnawialnych źródeł energii.tytul: Zbiórka baterii -konkurs z nagrodamitytul: Nowa rowerowa rzeczywistość na polskich drogach.tytul: Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfaltytul: Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.