tytul: Kaczyński: Z węglem na wieczne czasytytul: Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*tytul: Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?tytul: Zamiast elektrowni atomowej sieć instalacji prosumenckich i szybki rozwój odnawialnych źródeł energii.tytul: Zbiórka baterii -konkurs z nagrodamitytul: Nowa rowerowa rzeczywistość na polskich drogach.tytul: Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfaltytul: Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
min
wiadomości

Największa farma słoneczna w Europie podłączona do sieci

Największa farma fotowoltaiczna w Europie została właśnie uruchomiona  we Francji. Eletrownia zbudowana została przez firmę Neoen z Bordeaux
opublkowano 10 października 2015

Elektrownia o mocy 300 MW mieści się w Cestas na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. 25 września elektrownia podłączona została do Francuskiej sieci wysokiego napięcia Réseau de transport d’électricité (RTE), która dostarcza energii elektrycznej całemu kraju.

Elektrownia wybudowana przez Neoen kosztowała inwestora 360 milionów Euro. Elektrownia budowana była przez 10 miesięcy i zajęła 250 hektarów. Elektrownia produkuje energię elektryczną dla 250 tysięcy osób – to mniej-więcej tyle, ile ma znajdujące się nieopodal Bordeaux. Jeśli elektrownia miałaby także ogrzewać mieszkania, to liczba ta spada do ‘jedynie’ 150 tysięcy osób, jak mówi menedżer projektu z ramienia Neoen Guilhem de Tyssandier.

 

Konsorcjum złożone z firm Eiffage, Clemessy, Schneider Electric i Krinner, odpowiedzalne było za konstrukcję elektrowni. Dla porządku elektrownia podzielona jest na 25 niezależnych elektrownii słonecznych, zdolnych generować 12 MW każda. W szczycie budowy pracowało przy niej 250 pracowników, instalując niemalże 5 MW ogniw PV dziennie. Dostarczycielem modułów fotowoltaicznych były trzy chińskie fabryki – Trina Solar, Yingli Solar oraz Canadian Solar.

Elektryczność, produkowana w tym parku słonecznym, sprzedawana będzie poprez EDF na mocy umowy, podpisanej na 20 lat. Elektrownia ma możliwość produkować energię w cenie równej 105 Euro/MWh.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.