OZE

*Prosument* interesuje potentatów

10 kwietnia 2015 min
(galeria fotografii)

Trzy grupy z sektora rozmawiają z Bankiem Ochrony Środowiska o współpracy.

Chodzi o wspólne działania w zakresie tworzenia produktów proekologicznych m.in. dla prosumentów, czyli jednocześnie producentów i konsumentów energii elektrycznej – wynika z naszych informacji.

Zainteresowane taką współpraca są podobno energetyczne koncerny PGE i Energa oraz gazowy PGNiG.

Oferty proekologiczne

Jak ustaliliśmy, umowa formalnie nie została jeszcze podpisana. Jednak rozmowy grup z bankiem są już zaawansowane. Ma ponoć chodzić o zwiększenie lojalności obsługiwanych przez te grupy klientów. Zmotywowani zachętami w ramach wprowadzanych ustawą o OZE taryf gwarantowanych za odsprzedaż energii do sieci oraz dotacjami z programu „Prosument" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą instalować np. na dachach własne źródła prądotwórcze.

Notabene BOŚ jest jedynym podmiotem, który ma dystrybuować środki NFOŚiGW w ramach tzw. ścieżki bankowej.

Pytany o plany związane z tą współpracą Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE, odpowiada tylko: – Nie prowadzimy obecnie takiego projektu.

Z kolei Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi, tłumaczy, że grupa analizuje na bieżąco trendy i zachowania swoich klientów, w tym także skłonność do stania się prosumentami. – Uwzględniamy ten aspekt w naszej strategii i prowadzimy prace mające na celu zaspokojenie potrzeb prosumenckich naszych klientów. O efektach tych prac, a także ewentualnej współpracy z innymi podmiotami, będziemy na bieżąco informować – podkreśla.

PGNiG Obrót Detaliczny, tłumacząc się konkurencyjnym charakterem rynku, nie chce ujawnić informacji o prowadzonych projektach.

– Nasza oferta będzie stopniowo wzbogacana o nowe produkty okołoenergetyczne, w tym te realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Mamy świadomość znaczenia rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych w zarządzaniu gospodarstwem i w prowadzeniu biznesu. W tym kierunku będzie podążać rozwój oferty spółki – mówi tylko Szymon Kozak z działu komunikacji spółki.

Inni już to robią

Ale to niejedyni potentaci, którzy są zainteresowani zarabianiem na prosumentach. Niektóre koncerny już proponują swoje produkty związane z fotowoltaiką.

Wśród nich jest polska spółka niemieckiego RWE oraz francuski EdF. Ten ostatni twierdzi, że już ma pierwszych klientów w grupie MŚP zainteresowanych takim rozwiązaniem.

– Przedstawiamy klientom analizę rentowności inwestycji we własne źródło wytwarzania energii oraz we współpracy z naszym partnerem zapewniamy im realizację produktu końcowego, jakim jest indywidualny system fotowoltaiczny – tłumaczy Artur Dominiak, dyrektor ds. marketingu EdF Polska.

– Prace nad produktem są w fazie projektowej – mówi z kolei Piotr Ludwiczak z biura prasowego Enei. – W związku z komunikowaną przez resort gospodarki możliwością zmian w ustawie o OZE, także w zakresie prosumentów, w tej chwili nie możemy przedstawić szczegółów produktu.

autor: Aneta Wieczerzak-Krusińska
źródło: www.ekonomia.rp.pl

komentarz redakcji:

min

Pozytywne jest, jeśli wiele dużych firm energetycznych chce pomagać prosumentom.
Mamy konkurencję i szanse na dobre ceny dla prosumentów.
Negatywne jest to, że PGE i inni duzi blokowali poprawkę prosumencką.
Wiedzą, że im prosumenci zaczynają odbierać rynek. Piszą " jak zwiazać prosumentów ze sobą". Troche możemy obawiać się intencji koncernów.Może niesłusznie? Może kombinują jak ograniczyć straty i/lub wykazywać się i przystosowywać technikę do OZE, a zatem działaniami proklimatycznym, na swoim terenie.

Radek Gawlik

tytul: *Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian Arctic Seatytul: Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?tytul: Apel do władz Rabki Zdroju o podjecie walki o czyste powietrzetytul: NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznejtytul: Zatrważający raport - Rosjanie zanieczyszczają wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiejtytul: Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnieńtytul: Blue coal, czyli ekologiczny węgiel po polsku tytul: Norwedzy i Brytyjczycy zbudują wspólnie najdłuższy na świecie interkonektor
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.