opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
OZE

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

19 grudnia 2017 min
(galeria fotografii)

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

Ostatnie wyniki aukcji w Europie pokazują, że branża osiągnęła bezprecedensowy poziom konkurencyjności poprzez szybki postęp technologiczny, wzrost przemysłowy i obniżenie kosztów kapitału. Przewiduje się, że w roku 2030 morska energetyka wiatrowa będzie w stanie pokryć nawet 11 % europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. A to zaledwie ułamek potencjału tej technologii w Europie.

Zgodnie z najnowszymi analizami BVG Associates z 2017 roku, potencjał całego basenu Morza Bałtyckiego szacowany jest na poziomie 350 – 700 TWh, natomiast Polski – na poziomie 60-180 TWh. Polska posiada nie tylko jeden z największych w regionie potencjałów produkcyjnych, ale także ogromny potencjał w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Między innymi w tym obszarze pracują członkowie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w ramach powołanej grupy ds. morskiej energetyki wiatrowej. Podstawowym celem grupy są działania mające na celu stworzenie korzystnego otoczenia prawnego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podjęcie działań w celu zapewnienia właściwego miejsca dla tej technologii w strategii energetycznej Polski oraz promocja potencjału polskiego łańcucha dostaw na arenie europejskiej.

W pracę grupy aktywnie zangażowali się tacy członkowie PSEW, jak Polska Grupa Energetyczna, Telefonika Kable, Siemens-Gamesa, Innogy, EDPR, Polenergia, K&L Gates czy K2 Management, a firm zainteresowanych pracami ciągle przybywa. Ostatnio dołączyli do niej również przedstawiciele portów.

Jednym z kluczowych elementów prac grupy jest przygotowanie analizy szacowanego kosztu wytworzenia energii elektrycznej przez morskie farmy wiatrowe zlokalizowane na polskich obszarach morskich oraz potencjału uczestników polskiego łańcucha dostaw. Członkowie grupy pracują również nad propozycjami zmian w aktach prawnych, które umożliwią dalszy rozwój MEW w Polsce.

Prezes PSEW, Janusz Gajowiecki, podkreśla, że w roku 2035 źródła wiatrowe zlokalizowane na morzu mogą być odpowiedzialne za produkcję 7,3 % (a w scenariuszu alternatywnym nawet 12,8 %) całej energii elektrycznej wyprodukowanej w KSE. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada rozwój MEW na poziomie 3,64 GW do 2035 roku, alternatywny natomiast – na poziomie nawet 6,7 GW. Dlatego PSEW jest w trakcie opracowywania materiału analitycznego służącego merytorycznej debacie przy właśnie finalizowanej Polityce Energetycznej Państwa, wyznaczającej kierunek rozwoju poszczególnych źródeł wytwórczych w Polsce, uwzględniającego tak duży potencjał morskiej energetyki wiatrowej.

Członkowie grupy są również zaangażowani w szereg działań na arenie międzynarodowej, angażując się w prace WindEurope, współpracując z Komisją Europejską oraz aktywnie uczestnicząc w pracach BASoF (Baltic Sea Offshore Wind Energy Forum).

gospodarkamorska.pl

tytul: Jak polskie miasta walczą ze smogiem?tytul: Dewastacja przyrody. Tym razem na Wiśle, Królowej polskich rzek.tytul: Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskimtytul: Eko-akcje w 2018!tytul: Dzieci chorują przez smog,tytul: Nowoczesne miasta są zielone.tytul: Recykling Dał Owocetytul: Stanowisko reaktywne KRR na porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

mh

Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?

artykuł z portalu: http://www.wnp.pl
Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych przez tzw. ustawę odległościową

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.