×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

29 stycznia 2016
OZE
 

B. szef lobbystów węglowych: Przestańmy wciskać hamulec dla OZE

– Widzę dwie energetyki. Przed jedną jest znak zapytania. To duża konwencjonalna energetyka. A rozwojowa to jest ta rozproszona, w tym zielona, w tym produkcja własna

– mówił podczas wczorajszej konferencji pt. Polska energetyka na fali megatrendów Paweł Smoleń, b. prezydent Euracoal – Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego.

Podczas wczorajszej konferencji, którą zorganizowało Forum Analiz Energetycznych i Konfederacja Lewiatan, Paweł Smoleń przedstawił trendy, które mogą całkowicie zburzyć dotychczasowy porządek panujący w energetyce.

"Były szef brukselskich lobbystów węglowych" – jak sam siebie określił Paweł Smoleń – podkreślał, że od polityki klimatycznej i jej związku z energetyką nie ma już odwrotu.

– Wielu liczyło, zwłaszcza przed konferencją paryską, że to jest przejściowa moda, że mówienie o energetyce w kontekście środowiska to trend, który minie. (…) COP potwierdził, że kierunek jest zgodny na całym świecie. Chińczycy mieli go zanegować, ale go nie zanegowali, ale wręcz wzmocnili. Mariaż energetyki i środowiska jest rzeczą trwałą, to jest megatrend, i tego nie rozwiedziemy – powiedział Paweł Smoleń.

Były prezydent Euracoal – Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego, odniósł się także do problemu tzw. niskiej emisji generowanej nie przez wielkie elektrownie, ale przez domowe piece na węgiel. Podkreślił, że ten problem, o ile jeszcze przed kilkoma laty nie był w naszym kraju zauważalny, teraz coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji.

– W każdej gazecie możemy przeczytać o zanieczyszczeniu w Krakowie. Ludzie są na to wrażliwi jak nigdy przedtem. 4 lata temu nawet nie wiedzieli, że w Warszawie jest przekroczenie 4 razy, dzisiaj jak jest 40 proc. to wszyscy krzyczą. Ten problem musimy rozwiązać. Tu zgodzę się z ministrem Szczerskim, który powiedział, że ustawa antysmogowa jest proinwestycyjna i powiem coś kontrowersyjnego dla własnej branży – powiedział b. prezes Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego. – Jeżeli ktoś mówi, że ustawa antysmogowa jest antygórnicza, to sam jest antygórniczy. Węgiel nie przetrwa, jeśli będzie kojarzony z brudnym spalaniem i zanieczyszczeniem i z tą mapą Europy, na której pokazujemy pył PM10 – podkreślał.

Paweł Smoleń podkreślił, że w jego opinii „węgiel jak paliwo do palenia w domowych kotłach nie ma przyszłości”.

– Ten temat musimy rozwiązać i jest to tak naprawdę szansa na nowe pomysły, nowe koncepcje w energetyce, więc potraktujmy pozytywnie ten mariaż energetyki i środowiska, zanim nawet zaczniemy mówić o emisji CO2, bo na skutek tych działań emisja CO2 spadnie o kilkadziesiąt procent – powiedział.

Wśród najważniejszych megatrendów, przed którymi nie ucieknie branża energetyczna, Paweł Smoleń wymienił także rozwój technologii, który zmieni dotychczasowe sposoby produkcji i dystrybucji energii.

– Jeszcze nigdy w historii energetyki klient nie miał możliwości zrobienia sobie prądu i ciepła samemu na taką skalę, jak to ma miejsce obecnie. Dlaczego? Dlatego, że umożliwia to technologia – ocenił Paweł Smoleń.

Wymienił przy tym trzy etapy podejścia do energetyki. Pierwszy to ten „w którym ludzie cieszyli się, że w ogóle mają prąd”, drugi to ten „kiedy wyrażali swoją opinię o energetyce głosując, np. w Niemczech”. – Teraz mają inne rozwiązanie, mogą się od tego odciąć – ocenił b. szef Eurocoal.

– Technologie rozwinęły się do tego stopnia, że na końcu sieci, nie w elektrowniach, prąd bywa tak drogi, że bez żadnych subsydiów produkcja we własnym zakresie jest tańsza. I kierunek jest taki, że prąd będzie coraz droższy, a prąd z własnej produkcji coraz tańszy. Ten efekt zachęcający do autoprodukcji będzie coraz większy – mówił podczas wczorajszej konferencji Paweł Smoleń.

– Technologie magazynowania i produkcji tanieją w sposób gwałtowny. Naturalna promocja, że sam sobie zrobię prąd, mówiąc kolokwialnie, będzie się rozwijała – komentował.

Jako kolejny megatrend Paweł Smoleń wymienił wzrost świadomości w podejściu do produkcji energii.

– Jeśli ludzie powiedzą i zawieszą na Youtube filmik pt. „nie chcemy”, to jest to sprawcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Youtube czy Facebook obalały już rządy na świecie, a co dopiero koncepcje energetyczne. Klient jest sprawczy także w obszarze „Not in my backyard”. (…) Ten aspekt jest ważniejszy niż Excele, geologia, ekonomia, polityka, niż zapotrzebowanie – komentował Paweł Smoleń, odnosząc się do planowanej budowy kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce i sprzeciwu z nią związanego. – Tego projektu już nie ma (…) mimo, że była ekonomika – zaznaczył.

– Pogrążeni w tradycyjnym podejściu rachowania w Excelu i dyskusji co się opłaca, a co nie, nie doceniamy destrukcyjnej często roli sprawczej społeczeństwa, które mówi: nie w moim otoczeniu – dodał.

Jako przykład trendów zmieniających energetykę Paweł Smoleń wskazał zmiany zachodzące w sektorze energetycznym w Niemczech.

– Miks energetyczny Niemiec, gdzie widać, że duże korporacje energetyczne przespały swoje 5 minut. Mówi się, że energetyka wiatrowa i solarna należy do farmerów i dentystów. I to jest trend, który korporacje energetyczne przespały w całej Europie – ocenił.

Jak przekonywał, „na skutek rozwoju obywatelskości rządy powiedziały korporacjom – idźcie najpierw do naszych wyborców i przekonajcie ich, a później dogadamy się między sobą. (…) Tego korporacje energetyczne robić nie umieją. Natomiast ci, którzy widzą klienta na końcu, oni z tego żyją”.

Paweł Smoleń zaznaczył, że zmiany w energetyce i produkcję energii z alternatywnych źródeł wymusi luka powstająca na skutek zmniejszania znaczenia górnictwa i generacji z paliw kopalnych.

– Jeżeli dotychczasowe inwestycje będą procedowane tak jak dotychczas, wówczas w Europie nie powstanie już żadna odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. (…) W związku z tym mamy dziurę w bilansie energetycznym, często nie dostrzeganą, ponieważ fokus jest na górnictwo węgla kamiennego. Brunatny chowa się pod dywan obietnic – komentował.

Zaznaczył przy tym, że nowe pomysły na energetykę, która uzupełni lukę powstałą w miksie energetycznym na skutek malejącej roli elektrowni węglowych, mogą być szansą dla firm działających w sektorze energetycznym.

– Pierwsze to przestać wciskać hamulec, zanim się jeszcze rozpędziliśmy. Nie rozpędziliśmy się w energetyce prosumenckiej, spalarniach, elektrowniach solarnych i wiatrakach, a już dyskutujemy jak to ograniczać. Nie ograniczajmy, bo tych pomysłów jest za mało i wszystkie znajdą swoje miejsce – przekonywał. – To szansa dla biznesmenów, którzy, nie czekając, zaczną zapełniać ten obszar.

– Uważam jako praktyk, że duża energetyka ma kłopot ze swoim modelem biznesowym. Mamy do czynienia z ogromnym kłopotem regulacyjnym, który nie sposób pominąć i nie sposób oszukiwać się, że go nie ma. Na rynku hurtowym występują różne rodzaje energii, w tym energia subsydiowana. (…) Struktura i konstrukcja tego rynku jest przestarzała. (…) Nie wolno zawęzić dyskusji tylko do obszarów regulacyjnych, ponieważ robotę oprócz regulatorów mają także energetycy. Przypominając sobie, że słowo "utility" znaczy użyteczność publiczna, a więc służba. Tego w korporacjach, w których pracowałem, brakowało. W korporacjach widzę raczej frustrację, ale w tych mniejszych, które patrzą na klienta i wymyślają nowe pomysły, widzę entuzjazm – komentował.

B. szef Eurocoal przekonywał, że wobec zmian technologicznych już teraz niektóre technologie pozwalają na produkcję energii przez odbiorców taniej niż wynosi koszt, po którym kupują energię.

– Po ile będzie energetyka dla odbiorców końcowych we wschodniej czy północnej Polsce. Okazuje się, że jest to 150 czy 200 zł w hurcie, na końcu sieci wychodzi ok. 650 zł. Bardzo wiele dzisiejszych technologii umożliwia produkcję taniej niż koszt prądu na końcu sieci  – komentował.

– Koniec sieci to „walka o ostatnią milę”. Tam na końcu sieci trwa już dyskusja, że właśnie biogazownie, które mogą produkować po 350-400 zł, a więc taniej niż sąsiad biogazowni płaci za prąd z sieci. Zaczyna się bardzo ciekawa dyskusja: – no to w takim razie nie czekając na wzrost cen certyfikatów chciałbym zaopatrzyć moją wieś w tani prąd, który produkuję. Pojawia się problem, że na odległości 200 metrów muszę zapłacić za dystrybucję tyle samo co za dystrybucję na odległości 200 km. Przesłanki techniczne są za tym, dlaczego to tyle samo kosztuje, ale politycy tego nie zrozumieją i nawet nie powinni. Argument za tym, dlaczego za transport z biogazowni do mojego domu muszę zapłacić tyle, ile za transport z Bełchatowa do Słupska, jest argumentem mocno politycznym i sprawczym. (…) Spadnie ilość prądu przesyłanego siecią. (…) Przedsiębiorstwa energetyczne muszą się za to wziąć i bardzo wiele z nich o tym wie – przekonywał Paweł Smoleń.  

Zauważył, odnosząc się do rynku w USA, że według prognoz dla niektórych stanów, ilość prądu przesyłanego sieciami operatorów w ciągu kilkunastu lat spadnie o połowę. – A więc przedsiębiorstwa dystrybucyjne będą chciały więcej pieniędzy i w ten sposób bardziej zachęcą do wytwarzania energii samemu – wnioskował. 

gramwzielone.pl

OZE

– dlaczego warto zainwestować w przydomową turbinę?
czytaj całość
Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 
czytaj całość
Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez (...)
czytaj całość
Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi (...)
czytaj całość
W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.
czytaj całość
Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. (...)
czytaj całość
artykuł z portalu: http://www.wnp.pl Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych (...)
czytaj całość
więcej
2016-07-23
Transformacja energetyczna w Szwecji.
2016-07-22
Czy biogazownie uratują polską energetykę?
2016-07-02
Transformacja energetyczna w Szwecji.
2016-06-24
Odnawialne źródła energii lepsze dla naszego zdrowia
2016-06-03
W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające
2016-05-17
WWF: Projekt ustawy o OZE jest antyobywatelski
2016-05-07
Szybka ścieżka dla ustawy o OZE. Ekolodzy zauważają oszustwo
2016-04-28
Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć (...)
2016-03-24
Prof. Karaczun: Dzięki efektywności energetycznej Polska może podwoić bogactwo
2016-03-24
Udział społeczeństwa w transformacji niskoemisyjnej jest konieczny!
2016-03-12
Rząd walczy z wiatrakami. "Znikną wszystkie miejsca pracy"
2016-01-29
B. szef lobbystów węglowych: Przestańmy wciskać hamulec dla OZE
2016-01-08
taryfy gwarantowane zagrożone?
2015-11-13
Co rząd PO i PSL zrobił dla OZE?
2015-10-26
Niemcy sprawdzili, ile mogą pomieścić elektrowni PV
2015-10-26
Cel Szwecji: kraj uniezależniony od paliw kopalnych
2015-10-16
Mikrosieci uchronią miasta od przerw w dostawie energii elektrycznej
2015-10-14
7 warunków do zadowolenia z instalacji fotowoltaicznej
2015-10-10
Największa farma słoneczna w Europie podłączona do sieci
2015-10-05
Miastko na drodze do samo- wystarczalności energetycznej
2015-09-09
Holandia: pociągi na wiatr
2015-08-23
Stolica wspiera energię odnawialną
2015-08-18
W. Cetnarski, PSEW: diabeł tkwi w szczegółach
2015-08-18
Najder: Energetyka odnawialna była brutalnie dławiona przez całe lata przez (...)
2015-08-18
Biznes przechodzi na OZE, tylko nasi politycy o tym nie (...)
2015-08-18
LucidPipe – Truly Elegant Water to Wire Generators
2015-08-18
Kokos z Afryki w piecu polskiej elektrowni. Dlaczego nie stać (...)
2015-08-11
Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZE
2015-07-30
Cuda w OZE. Rząd zmienił zdanie w sprawie energii odnawialnej?
2015-07-16
Czy to koniec lokalizowania OZE na podstawie WZ-ek?
2015-07-10
Sieci energetyczne problemem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii
2015-05-25
Przybywa miejsc pracy w energetyce odnawialnej, ale nie w UE
2015-05-20
gorset przepisów dla prosumentów, pieniądze dla koncernów
2015-05-16
Nowelizacja ustawy o OZE to zamach na energetykę obywatelską
2015-05-12
Dlaczego rząd chce ciąć taryfy dla mikroinstalacji?
2015-05-12
Prosumenci zainteresowani głównie energią ze słońca
2015-05-03
ABW o szpiegach w polskiej energetyce
2015-04-24
Nowelizacja ustawy o OZE nie może być zamachem na energetykę (...)
2015-04-10
*Prosument* interesuje potentatów
2015-03-30
Norwedzy i Brytyjczycy zbudują wspólnie najdłuższy na świecie interkonektor
2015-03-22
Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZE
2015-03-18
Ministerstwo Gospodarki straszy prosumentów
2015-02-19
WYCIEKŁY ZAŁOŻENIA KAMPANII SKIEROWANEJ PRZECIWKO OBYWATELOM
2015-02-15
Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację
2015-02-12
Poprawka Senatu do ustawy OZE: Mikroinstalacje nie będą się opłacać
2015-02-07
Senat poparł interes spółek energetycznych kosztem obywateli
2015-02-07
W Senacie kompromisowy pomysł na kontrowersyjny zapis ustawy o OZE
2015-01-24
Ustawa o OZE – korzystna dla bezpieczeństwa Polski
2015-01-18
Ustawa o OZE - nie cieszy, gdy jest.
2014-09-20
Waldemar Pawlak: Mam nadzieję, że ustawa o OZE będzie uchwalona (...)
2014-09-20
Komisja Europejska podnosi cel OZE na 2030 r. Efekt Putina?
2014-09-19
Województwo świętokrzyskie stawia na energetykę rozproszoną
2014-09-19
Dopłaty do paliw kopalnych – 544 miliardy dolarów rocznie
2014-09-13
Pawlak: sytuacja na Ukrainie to impuls dla OZE w Polsce
2014-09-11
Ameryka: czyste super mocarstwo?
2014-09-04
Worldwatch Institute: zatrudnienie w branży PV wzrosło o 1 mln
2014-09-03
IRENA życzliwa Rosji
2014-09-02
Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polsce
2014-08-13
Ustawa o OZE nie sprzyja rozwojowi energetyki odnawialnej we wschodniej (...)
2014-07-30
Polish Energy Partners planuje zbudowanie wiatrowych elektrowni morskich o mocy (...)
2014-07-27
Rząd ma co chciał- słabiutkie polskie OZE bardziej mizerne
2014-07-27
NIK o elektrowniach wiatrowych
2014-07-09
Buzek na forum OZE: łupki i atom bez szans przy (...)
2014-07-01
W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych
2014-06-14
Szczecin. Powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osób
2014-05-26
Jakich odnawialnych źródeł energii potrzebuje Polska?
2014-05-05
Rząd zmienia i notyfikuje ustawę o OZE
2014-04-09
Polityka energetyczna, czyli jak się walczy z wiatrakami
2014-04-08
Rząd straszy OZE, bo woli dopłacać do węgla i importu (...)
2014-04-03
D. Tusk: zbyt duże wsparcie dla OZE
2014-03-29
Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej