opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
OZE

Cel Szwecji: kraj uniezależniony od paliw kopalnych

26 października 2015 min
(galeria fotografii)

Kilka tygodni temu premier Szwecji Stefan Löfven ogłosił na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, że jego kraj dokłada wszelkich starań by znaleźć się wśród państw, które jako pierwsze na świecie uniezależnią się całkowicie od paliw kopalnych.

Kraje Europy Północnej są światowymi liderami wykorzystania odnawialnych źródeł energii - pisze PORT PC. 

Transformacja systemów energetycznych w kierunku odnawialnych źródeł energii pozostaje kwestią czasu. W systemach energetycznych przyszłości podstawą jest kompleksowe podejście obejmujące produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz efektywność energetyczną z uwzględnieniem systemów magazynowania energii oraz nowoczesnych inteligentnych sieci przesyłowych.

Perspektywa zastąpienia surowców kopalnych odnawialnymi źródłami energii nigdy jeszcze nie była tak bliska. Zdarza się, że z nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez duńskie elektrownie wiatrowe korzystają kraje sąsiednie: Niemcy, Szwecja i Norwegia. Z produkcją energii elektrycznej z OZE dobrze radzi sobie również Islandia, która dzięki inwestycjom w elektrownie wodne i geotermalne niemal w całości pokrywa zapotrzebowanie kraju. W krajach skandynawskich wykorzystanie paliw kopalnych jest ograniczane również w odniesieniu do produkcji ciepła.

Przykładowo Dania w 2013 roku wprowadziła zakaz instalowania kotłów olejowych i gazowych w nowych budynkach. Od roku 2016 zakazem objęte będzie również instalowanie kotłów olejowych w budynkach istniejących na terenach, gdzie możliwe jest korzystanie z sieci ciepłowniczych. Szwecja od lat wspiera rozwój technologii pomp ciepła nic więc dziwnego, że urządzenia te obok sieci ciepłowniczych odgrywają tam kluczową rolę w dostarczaniu ciepła do budynków.

Nie ulega wątpliwości, że całkowite uniezależnienie od surowców kopalnych jest bardzo trudnym zadaniem. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z 10-milionowym, uprzemysłowionym i rozwiniętym krajem, jakim jest Szwecja. Transformacja systemu energetycznego w kierunku OZE wymaga dokładnego przygotowania. Szwecja proces transformacji rozplanowała na kilka dekad, rozpoczynając od budowania odpowiedniej infrastruktury.

Około 356 milionów funtów z przyszłorocznego budżetu Szwecji będzie przeznaczone na panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, jak również czysty transport publiczny, rozwój inteligentnych sieci energetycznych i systemy magazynowania energii.  

Szwecja będzie również inwestować w badania nad magazynowaniem energii elektrycznej. Dużą rolę w przemianie odgrywać ma również modernizacja budynków mieszkalnych by stały się bardziej efektywne energetycznie.

Często w obiegowych opiniach zakłada się, że koszty budowy systemu energetycznego wykorzystującego OZE są znacznie większe niż w przypadku systemów opartych o paliwa konwencjonalne. Prognozy przeprowadzone przez zespół naukowców pod okiem prof. dra Hansa Martina Henninga z Instytut Fraunhofera pokazały, że dzięki zwiększeniu wykorzystania OZE możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Niemiec przy zachowaniu konkurencyjności kosztowej systemu. Przemiana będzie możliwa dzięki podjęciu odpowiednich działań długofalowych (rozplanowanych do roku 2050).

Kraje skandynawskie zdecydowały już o kierunku przemian w swoich systemach energetycznych. Szwecja w niedalekiej przyszłości zamierza zamknąć kilka elektrowni jądrowych. Po części ze względu na to, że są stare i nie przynoszą zysków - częściowo by przyspieszyć rozwój OZE. Wspomniana wcześniej Norwegia, jeden z największych na świecie producentów ropy naftowej, przekazuje część środków z funduszu inwestycyjnego (pozyskanych z zysków ze sprzedaży ropy naftowej) na wsparcie OZE.

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce możemy być świadkami powstania przepaści technologicznej i ekonomicznej pomiędzy krajami rozwiniętymi, a krajami rozwijającymi się. Kwestie te będą jednym z tematów grudniowego Szczytu Klimatycznego COP21 w Paryżu.

PORT PC / za na podstawie artykułu w The Independent “Sweden wants to become the first fossil fuel-free country in the world - how will it work?” 

tytul: EkoWystawa przyjechała do Sokołowskatytul: Kwiaty za elektrograty w Krakowietytul: Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!tytul: Niemcy sprawdzili, ile mogą pomieścić elektrowni PV tytul: Nowe limity połowowe dorsza uniemożliwią odbudowę stadtytul: Rowerem na wyborytytul: Oddaję głos  delegatom  rządu  RP. Konferencja klimatyczna ONZ w Bonn przed COP 21 w Paryżutytul: EkoSpotkanie w Oleśnicy
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.