tytul: Miliardy złotych z Unii na oszczędzanie energiitytul: Kopalnie węgla w Stanach Zjednoczonych na skraju bankructwatytul: Worldwatch Institute: zatrudnienie w branży PV wzrosło o 1 mlntytul: Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłacatytul: Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 roku tytul: Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polscetytul: Popczyk: Niech Polska w końcu zauważy pozytywne strony pakietu 3x20tytul: Kiedy doczekamy się promów zasilanych wyłącznie energią elektryczną?
min
wiadomości

IRENA życzliwa Rosji

 Rosja została nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Odnawialnych Źródeł Energii(IRENA)
opublkowano 3 września 2014r.

Międzynarodowa Agencja Odnawialnych Źródeł Energii (IRENA) ma nowego członka. Jako 132 kraj do organizacji weszła Federacja Rosyjska.

Kreml poinformował o nowym członkostwie na stronie rządowej. IRENA ma oznaczać „szeroki dostęp RF do istniejącej praktyki wykorzystania  źródeł odnawialnych w energetyce".

Do tej pory nasz sąsiad nie zwracał uwagi na zieloną energetykę. Wykorzystuje bowiem swoje, nieprzebrane wydawałoby się, surowce tradycyjne.

- Jeszcze dwa lata temu Władimir Putin ostrzegał, że wiatraki zabijają ptaki a ich wibracje zmuszają robaki i krety do wychodzenie na powierzchnię - przypomniał w rozmowie z gazetą Kommersant Michaił Julkin z firmy RSPP.

Zwraca on uwagę, że Rosja nie ma ani technologii ani własnych mocy generujących zieloną energię.

- Nie chciałbym myśleć, że to wejście do organizacji to tylko gest, podjęty, gdy wokół narasta coraz większa izolacja Rosji od pozostałego świata - dodał Julkin.

Władimir Czuprow z Greenpeace Rosja przypomina, że kraj wstąpił do IRENA a jednocześnie wydaje miliardy dolarów na projekty wydobywcze na szelfie Arktyki.

- Są to skrajnie ryzykowne przedsięwzięcia tak ekologicznie jak i gospodarczo - dodaje Czuprow.

Według danych IRENA udział Rosji w produkcji OZE wynosi ok. 2 proc.. Dla porównania udział Chin to 20 proc. a USA - 13 proc.. W samej Rosji udział OZE w bilansie (z wyłączeniem wielkich, przemysłowych elektrowni wodnych) wynosi 1 proc. W latach 2010-2012 poziom inwestycji w OZE nie przekraczał 40 mld rubli i 85 proc. środków szło na biomasę.

Aby to zmienić w minionym roku rosyjski rząd przyjął mechanizm wsparcia z budżetu projektów OZE, przede wszystkim z wykorzystaniem słońca. Do 2020 r Rosja planuje zbudować 1,5 GW nowych zielonych mocy. A wielkość inwestycji  w solary ma wynieść 150 mld rubli.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.