×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 listopada 2020
info
 

Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów

Hanna Schudy: Od kilku dni polskie media donoszą o możliwości straty środków unijnych przeznaczonych na fundusz odbudowy po pandemii. Polski rząd planuje zawetować unijny budżet, ponieważ nie chce się zgodzić na powiązanie wydawania pieniędzy Europejczyków z praworządnością.

Możemy stracić ogromne środki i to nie pierwszy raz! Przypomnijmy, że wcześniej w lipcu premier Morawiecki pozbawił nas 50%  pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), gdyż nie chciał wyartykułować słów – odchodzimy od węgla w tym i tym roku oraz zobowiązujemy się do neutralności klimatycznej Polski w 2050r. Weto oznacza, że w ogóle nie skorzystamy z FST, nawet z tych 50%. Stracimy zatem szansę na regenerację gospodarki po pandemii, nie dostaniemy całych obiecanych pieniędzy na transformację energetyczną, a do tego obywatele kraju mogą się stać pariasami nie na swoje życzenie. Najgorsze jest jednak to, że polskie przepychanki mogą oznaczać poważne problemy także dla 25 krajów UE, które nie maja problemu z powiązaniem wykorzystania funduszy UE z praworządnością.  Do tego, wewnętrzne rozgrywki w Pis przyspieszają  też katastrofę klimatyczną.

Nie potrzebujemy Waszych…. tzn. naszych pieniędzy

Na temat budżetu unijnego instytucje Unijne dyskutują od paru miesięcy. Od lipca było jasne, że kraje unijne, szczególnie te nazywane „oszczędnymi” (w istocie te płacące więcej do  wspólnego budżetu) nie zgodzą się na przyznanie środków, jeżeli kraj nie będzie wiarygodny pod względem rządów prawa. W lipcu po powrocie ze Szczytu UE premier Morawiecki ogłosił wielki sukces, że przywozi (rzeczywiście gigantyczną kwotę dla nas przewidzianą) ok 130 mld Euro. I nagle, po 4 miesiącach, w szczycie pandemii, kiedy Polska od kilku dni jest absolutnym liderem świata pod względem ilości zgonów, rząd Mateusza Morawieckiego insynuuje, że nie po pieniądze do Unii wchodziliśmy i nie będziemy spełniać wymogów Brukseli w kwestii praworządności a nasza „suwerenność” jest więcej warta niż środki z UE. To nie czas na weto – upomina Komisja Europejska. Kiedy kraje dotknięte pandemią czekają na środki na odbudowe, Mateusz Morawiecki wygłasza mowy o dumie i suwerenności. To jednak podwójnie nie czas na takie puste słowa, ponieważ ONZ czeka na deklarację Unii Europejskiej, co do ambicji klimatycznych, czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r..

Czy Unia wciąż jest liderem?

Polskie nie zrozumałe przepychanki to nie tylko zagrożenie dla budżetu UE, ale też dla polityki klimatycznej. Decyzja w sprawie nowych ambicji unijnych do 2030 r. ma zapaść na szczycie Rady Europy w grudniu 2020 r. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy ta oczekiwana od miesięcy deklaracja, tak ważna dla przyszłego Szczytu Klimatycznego COP 26, zapadnie. Zagrywki Polski i Węgier, które co niektórzy uważają za bicie piany, mogę mieć zatem realne i groźne nie tylko dla Polski konsekwencje. Brak porozumienia w tej sprawie oraz przesuwanie ważnych decyzji na przyszłość będzie w perspektywie wewnętrznej  zablokowaniem i na pewno utrudnieniem dla uruchomienia Zielonego Ładu Unii Europejskiej. To także oznacza, że wstrzymany zostanie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – także dla tych krajów UE, które zgodziły się na neutralność klimatyczną do 2050 r. a nawet dla niektórych regionów w Polsce, jak chociażby dla regionu Wałbrzycha, Śląska i Wielkopolski, które bardzo ambitnie przystąpiły do planu dekarbonizacji i wprowadzenia transformacji energetycznej.
Radosław Gawlik, który pracuje nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji dla regionu Wałbrzycha zaznacza: „Wewnętrzne rozgrywki w rządzącym obozie prawicy spowodowały wymyślenie problemu zagrożenia suwerenności i groźbę utraty - nie spotykanych w historii Polski - funduszy UE na odbudowę i sprawiedliwą transformację. Jeśli Morawiecki nie potrafi podjąć odważnych decyzji stracimy środki i twarz, bo zablokujemy (na jakiś czas) inne kraje, które nie boją się hasła praworządność. Zdumiewa mnie też ciągle , że praworządności boi się partia, która w nazwie ma „prawo i sprawiedliwość”

COP 26 i komunikat dla świata

Wiele wskazuje, że premier Morawiecki stosuje populistyczne zagrywki i ostatecznie wycofa się z weta dotyczącego powiązania budżetu z praworządnością. Nawet jednak, gdyby tak się stało, zachodzi poważne ryzyko, że przesunięte w czasie zostaną decyzje dotyczące pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej w kwestii 55% celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Cel ten popiera 12 państw członkowskich (w tym m.in. Francja, Niemcy, Niderlandy, Włochy, Dania i Szwecja), a Parlament Europejski przegłosował nawet jeszcze większy cel emisyjny – aż 60% do 2030 r. Unia Europejska pod prezydencją Niemiec chciała być liderem światowym ambicji klimatycznych. Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał po raz kolejny Unię, by przyjęła cel redukcyjny 55% a nawet aby wyeliminowała węgiel z produkcji energii do 2030 r. Jest to żądanie zgodne w przewidywaniami nauki. Niestety niektóre kraje chcą spalać węgiel do 2038 r. (Niemcy), a Polska nawet do 2049 r. Będzie to zatem problematyczne dla Unii Europejskiej jako całości, aby ogłosić odejście od węgla do 2030 r., jednak poczynania polskiego rządu sprawę tą wyraźnie utrudniły.

Psujemy chętnie, ale niech posprzątają dzieci

Polityka i dyplomacja w dobie pandemii i katastrofy klimatycznej wymaga wyobraźni i dobrej woli. Obecnie chodzi już nie o lepszy świat, ale ocalenie możliwości jakościowego życia człowieka, bez nędzy, chorób, powodzi i pożarów. ONZ zdaje sobie sprawę, że obecnie Unia Europejska jest tym podmiotem, na który patrzy cały świat. W obliczu weta Polski i Węgier Unia Europejska może jednak stanąć przed dylematem, czy stawiać na dobre relacje państw członkowskich czy też zastosować możliwe środki, które pozwolą jednak utrzymać kurs wychodzenia z kryzysu. Może to wywołać kryzys wewnętrzny w Unii i zaprzepaścić szanse budowania solidarności w trudnych czasach. Do tych problemów przyczyni się właśnie Polska i Węgry. Ale nie czas na śmiechy, że udało się zepsuć innym zabawki. Z problemami zostaną bowiem obywatele, a szczególnie młode pokolenia i ci, którzy dopiero się narodzą, a więc tak szanowane przez wielu życie poczęte.

Hanna Schudy

info

Młode pokolenie ma pomysły na zagospodarowanie turowskiej dziury
czytaj całość
Zapowiedź: Polski Kongres Klimatyczny to konferencja objęta patronatem honorowym Komisji Europejskiej, na której będą omawiane najbardziej aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu (...)
czytaj całość
– Wola Park i Wolskie Centrum Kultury otwierają Współdzielnik W warszawskim Wola Parku odbyło się oficjalne otwarcie Współdzielnika, pierwszego i zarazem (...)
czytaj całość
Proponowane przez rząd rozliczanie energii z domowej fotowoltaiki grozi załamaniem prężnie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce.
czytaj całość
Wspólne stanowisko organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji medycznych, organizacji stomatologicznych oraz posłów i posłanek na Sejm (Wrocław, wrzesień 2021 r.)
czytaj całość
102 dni po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowienia nakazującego wstrzymanie wydobycia w Turowie, kopalnia odkrywkowa należąca do grupy (...)
czytaj całość
9 sierpnia 2021 roku opublikowany został raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC). Organizacje pozarządowe, powołując się na głos (...)
czytaj całość
Inicjatywa Rzecznego Uniwersytetu wypłynęła na szerokie wody w Polsce: z pilotażem w 2018 roku oraz I edycją w 2020 roku. (...)
czytaj całość
więcej
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
2020-02-03
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program Polskiego Alarmu (...)
2020-02-03
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
2019-11-21
film Klimat-Klima
2019-11-11
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
2019-10-28
Recykling Daje Owoce w Żorach
2019-10-23
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
2019-10-19
Mała retencja - duży problem
2019-10-18
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
2019-10-18
Orły przednie w Beskidach
2019-10-11
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
2019-10-11
Za elektroodpady w góry!
2019-10-01
Lodzia, Mr Mix, Smarti i bliźniaczki Batki w akcji!
2019-09-24
Świecimy przykładem w Warszawie
2019-09-23
Soła posprzątana!
2019-09-16
Kochamy Sołę!
2019-09-09
Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
2019-08-19
Henkel udostępnia innowacyjne narzędzie do projektowania opakowań przyjaznych środowisku
2019-08-14
Clean River Project
2019-08-04
500 km edukacji ekologicznej z siodełka
2019-07-15
Wielka mazurska zbiórka elektroodpadów!
2019-07-10
Rowerzyści posprzątają Mazury!
2019-07-02
Recykling Rejs na Sole
2019-06-25
Spływ "Trzech Zapór" i sprzątanie Soły
2019-06-21
Najlepsza ekoakcja w 2018!
2019-06-19
Spływ "Trzech Zapór" i sprzątanie Soły
2019-06-17
Laureaci konkursu fotograficznego WWF
2019-06-10
EkoJanosik wybrany!
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej