×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

14 marca 2024
Atom
 

Elektrownia atomowa w Choczewie może zagrażać Bałtykowi

PiS w przyspieszonym trybie przed utratą władzy we wrześniu 2023 r. wydał decyzję środowiskową na budowę elektrowni atomowej w Choczewie na Wybrzeżu Bałtyku.

Niestety spośród pięciu wariantów, które były analizowane, wybrano jedyny, który miał otwarty obieg chłodzenia reaktorów w Bałtyku. Niesie to poważne zagrożenia, o czym świadczą dwie ekspertyzy naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie – prof. Jacka Piskozuba i prof. Karola Kulińskiego, które przedstawiamy dziennikarzom oraz opinii publicznej*. Na prośbę Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA zaktualizowali opinie, które przedstawiali inwestorowi i marszałkowi województwa.

Kilka organizacji i instytucji, w tym EKO-UNIA, zgłosiło sprzeciw do GDOŚ wobec tej decyzji środowiskowej, która nie jest prawomocna. Nadano jej jednak rygor natychmiastowej wykonalności i toczą się prace nad powstaniem w tym miejscu i w tej technologii pierwszej w Polsce elektrowni atomowej (wycinka drzew, wiercenia geologiczne, rezerwowanie 4 mld zł na budowę portu, połączeń kolejowych i drogowych).

Inwestor, z powodów oszczędności zaproponował w elektrowni otwarty obieg chłodzenia. Prowadzić to będzie do poboru zimnej wody z Bałtyku w ilości ponad 150 m3/s (skala średniego przepływu rzeki Bug) oraz zrzutu relatywnie gorących wód w podobnej ilości do morza. Powstanie stały, dodatkowy zrzut zanieczyszczenia cierpłem do morza przez cały rok.

Prof. dr hab. Jacek Piskozub po analizie Raportu oddziaływania na środowisko (OOŚ) zauważył w swoich opiniach, że „wyspa ciepła” jest określona według złego modelu oraz z dużym prawdopodobieństwem niedoszacowana jest jej wielkość, a także pominięto zagrożenia.

Prof. Piskozub zauważa: – Raport i decyzja środowiskowa prześlizgnęły się po tym problemie. A jest on bardzo istotny i niedoszacowany. Może wpłynąć trwale na pogorszenie stanu ekosystemu Bałtyku, który jest już bardzo wrażliwy na różne presje człowieka. W połączeniu z nieuchronnym narastaniem ocieplenia morza w wyniku zmian klimatu, z dużym prawdopodobieństwem może przyczyniać się min. do wzrostu stref beztlenowych, pozbawionych życia, na dnie morza. Zredukować te zagrożenia może zamknięcie obiegu chłodzenia EA. Nie jest dla mnie zrozumiałe dlaczego na tym elemencie elektrowni próbuje się oszczędzać.

To nie wszystkie zagrożenia. Na inne zwraca uwagę w opinii drugi naukowiec z Instytutu Oceanologii PAN, który poddaje w wątpliwość jakość decyzji o budowie EA w Choczewie.

Biogeochemik, dr hab. Karol Kuliński, prof. IO PAN mówi: – Raport i decyzja środowiskowa nie uwzględniają dostatecznie oddziaływania zrzutu ocieplonych wód pochłodniczych z elektrowni atomowej na wzrost fitoplanktonu w morzu. Nie ma dobrej analizy ewentualnych zmian w ekosystemie- wpływu inwestycji na świat roślin i zwierząt. Na przykład nie wyodrębniono w analizach sinic, których intensywny rozwój- szczególnie w okresie letnim- prowadzi do zmian ekologicznych w Bałtyku ale także ma negatywny wpływ na turystykę.

EKO-UNIA zwracała uwagę na te i inne zagrożenia ministrom resortu Ministerstwa Klimatu i Środowiska nowego rządu, a także Pełnomocnikowi ds. Infrastruktury Krytycznej. Odpowiednie dokumenty wysłane zostały do Wojewody Pomorskiej i Marszałka Województwa. Stowarzyszenie nie otrzymało jak dotąd odpowiedzi.

Elektrownia atomowa po wybudowaniu ma działać 60-80 lat, jak twierdzą autorzy projektu. Tyle lat będziemy zanieczyszczać rzeką ciepłych wód chłodniczych Morze Bałtyckie. To kolejna presja człowieka po niszczeniu siedlisk morskich i nadmorskich, zrzutach azotu i fosforu (Polska eutrofizuje morze najbardziej, bo aż 50% biogenów z całej zlewni Morza Bałtyckiego), przełowieniu oraz zmianie klimatu i ociepleniu temperatury mórz.

– To jest nieodpowiedzialne forsowanie technologii zrzutu „gorących” wód do Bałtyku. Cała elektrownia będzie kosztowała blisko 190 mld zł**. Zamknięcie obiegu chłodzenia to tylko kilka procent wzrostu jej kosztów budowy. Przypominam, że ten projekt i decyzję środowiskową w szybkim tempie przeforsował rząd PiS. Wiem, że nowa koalicja różni się zasadniczo od poprzedniej władzy. Czy dla takiej oszczędności chcemy ekologicznie zniszczyć Bałtyk, a ekonomicznie mieszkańców żyjących z turystyki? Czy to było uwzględnione w programie nowej Koalicji 15 października? – pyta Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

** Koszt wg ostatnich informacji z przedłużonej budowy EA Hinckey Point w Wielkiej Brytanii to ok. 10 mln funtów/MW.

*Opinie prof. Piskozuba i prof. Kulińskiego

Opinia dotycząca efektów zastosowania obiegu otwartego i wynikającego z tego zrzutu wód
pochłodniczych do morza w planowanej Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do
3 750 MWe, na obszarze gminy Choczewo, autor: Prof. dr hab. Jacek Piskozub, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
Zapoznaj się z opinią

Ocena potencjalnych skutków biogeochemicznych w Morzu Bałtyckim działania elektrowni
jądrowej zlokalizowanej w rejonie Choczewo/Kopalino – w kontekście wyników zawartych w
„Raporcie o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji
pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do 3 750 MWe, na obszarze gmin:
Choczewo lub Gniewino i Krokowa” oraz uzupełnień do ww. Raportu, autor: dr hab. Karol Kuliński, prof. IO PAN Sopot, kierownik Pracowni Biogeochemii Morza, Instytut Oceanologii PAN
Zapoznaj się z opinią

Atom

Dr Tyszecki: "Jeden pocisk może sparaliżować połowę systemu energetycznego kraju".
czytaj całość
PiS w przyspieszonym trybie przed utratą władzy we wrześniu 2023 r. wydał decyzję środowiskową na budowę elektrowni atomowej w Choczewie (...)
czytaj całość
Warszawa, 24 sierpnia 2023 r. 24 sierpnia 2023 r. przedstawiciele partii Zieloni oraz Stowarzyszenia Bałtyckie SOS, które jest stroną postępowania środowiskowego, (...)
czytaj całość
Łódź 23.08.2023 Dominujące w krajowej przestrzeni publicznej bezkrytyczne poparcie dla rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej drastycznie kontrastuje ze stanem zastoju w jakim (...)
czytaj całość
Przedstawiciele EKO-UNII uczestniczyli 19 lipca 2023r w regularnym proteście mieszkańców Wybrzeża- Bałtyckiego SOS.
czytaj całość
Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy (...)
czytaj całość
Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej,
czytaj całość
Związek Przemysłu Atomowego Ukrainy w liście do premiera Jaceniuka: eksperymenty z ukraińskimi reaktorami to przestępstwo które prowadzi do katastrofy
czytaj całość
więcej
2016-02-10
Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu
2015-10-17
Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznych
2015-10-13
Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*
2015-10-13
Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?
2015-09-07
Elektrownia atomowa w Polsce nigdy nie powstanie
2015-07-26
Greenpeace ujawnia tajny dokument dotyczący programu jądrowego
2015-03-23
Atomowy szantaż: gmina zarabia, gdy nie krytykuje rządowej spółki
2014-07-04
W Europie powstaje koalicja atomowa: Musimy stworzyć warunki do rozwoju
2014-06-14
Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowa
2014-04-24
Greenpeace złożył skargę na Program polskiej energetyki jądrowej
2014-04-16
Polska żegna się z energetyką jądrową?
2014-03-15
Japonia: Skażonej wody w Fukushimie przybywa. To już 340 (...)
2014-03-15
Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskach
2014-03-15
Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawie
2014-03-09
Znaleziono zardzewiałe pojemniki na odpady promieniotwórcze w składowisku w Niemczech
2014-03-02
Kolejny duży wyciek w Fukushimie
2014-02-19
Atom będzie dla nas za drogi
2014-02-15
Nowoczesna elektrownia jądrowa w Finlandii nie wiadomo kiedy i za (...)
2014-01-20
PSL za rezygnacją Polski z elektrowni atomowej. Co zrobi Piechociński?
2013-12-09
Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australii
2013-12-04
Prezes PAA Janusz Włodarski: Polska chce atomu nawet za (...)
2013-10-24
KANADA: również rezygnuje z budowy elektrowni jądrowych
2013-10-24
Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowej
2013-10-08
Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.
2013-07-23
Elektrownia atomowa na podwórku sąsiada
2013-07-07
Atomowy koszt atomu
2013-06-28
Rząd może opóźnić budowę elektrowni atomowej
2013-04-27
Energetyka jądrowa stała się głównym boiskiem gry między starym i (...)
2013-04-23
Radioaktywny wyciek z elektrowni atomowej w Fukuszimie
2013-04-19
52 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych w Polsce.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej