Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich budynków.
Do tak zwanej czołówki w uzyskiwaniu dotacji zapisał się program STOP SMOG. Zakłada on “docieplenie” budynku poprzez wymianę nieszczelnych okien, drzwi, dziurawego dachu czy starej instalacji wentylacyjnej centralnego ogrzewania wraz ze źródłem ciepła.
Gmina Skawina w sposób ciągły podejmowała działania zmierzające do poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkańców. Pierwotnym programem pilotażowym była Laboratorium Skawina. Wypracowano metody i narzędzia, pozwalające efektywnie realizować plan w szerszym projekcie rządowym zwanym dzisiaj STOP SMOG. Program STOP SMOG wspiera osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Realizacja programu rozpoczęła się w 2019 roku, a zakończy się w 2023 roku. Program STOP SMOG jest skierowany przede wszystkim do najuboższych mieszkańców gminy, dlatego by skorzystać z dotacji, miesięczne zarobki w gospodarstwie wielorodzinnym nie mogą przekroczyć 1564 zł brutto. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 tys zł. Mieszkaniec zobowiązany jest do pokrycia 10% całości inwestycji, czyli nie więcej niż 6 tys. złotych . Urząd Miasta i Gminy w Skawinie proponuje kilka możliwości sfinansowania udziału mieszkańca. Ten może wpłacić w jednorazowo, ratalnie bądź określony udział odpracować. Są to różne prace i zajęcia, w których każde znajdzie coś dla siebie. Dotychczas mieszkańcy korzystający z ostatniej możliwości odpracowywali udział poprzez wykonywanie prac porządkowych (związanych z roślinnością).
Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG.
Od początku trwania programu do marca 2023 zakończono prace termomodernizacyjne w ponad 130 budynkach , w kolejnych prace są w trakcie realizacji. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Oprócz programu STOP SMOG , jest szereg innych programów dofinansowujących, z których mieszkańcy mogą skorzystać. Za dofinansowaniem idzie w parze wypracowana latami szeroka edukacja ekologiczna. Ekodoradcy informują i pomagają mieszkańcom nie tylko w urzędzie, ale i poprzez szereg akcji edukacyjnych typu: bezpośrednie wizyty u mieszkańców, zajęcia w szkołach, targi ekociepła.
Nie zwalniamy tempa i już dziś zapraszamy 22 kwietnia na targi ciepła, które zostaną zorganizowane na skawińskim rynku. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się dostępnymi programami dofinansowania, a także porozmawiać z wystawcami o konkretnych rozwiązaniach poprawiających efektywność energetyczną dla budynków.
21 marca przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Marzec lubi zaskakiwać – od przelotnych opadów, przymrozki, po słoneczną pogodę z kilkunastoma kreskami powyżej zera. Zmienność pogody zatem nie powinna nikogo dziwić. Oczy ze zdumienia przecierają natomiast ci, którzy nie spodziewaliby się, że w gminie przemysłowej, mogą spotkać piękne, znaczące skupiska przebiśniegów czy krokusów.
Rozpoczęła się wiosna. Przyroda budzi się do życia, a coraz częściej każdy z nas korzysta z ciepłych i słonecznych dni. W tym roku w Gminie Skawina miejsc cennych przyrodniczo nie brakuje, a dodatkowych walorów estetycznych dodają kwitnące łany śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), przepięknego, delikatnego zwiastuna wiosny.
Ta niewielka roślinka osiąga wysokość od 15 do 30cm. Zależnie od warunków atmosferycznych zakwita czasem już w lutym, niejednokrotnie wystając łodygą z kwiatem ponad śniegiem.
Cały cykl rozwojowy odbywa się przed pojawieniem się liści na drzewach, w wilgotnych lasach, w których rosną naturalnie przebiśniegi. Znaczne skupisko przebiśniegów można zaobserwować przy wyjeździe ze Skawiny w stronę Radziszowa. Tam znajdują się bardzo duże skupiska przebiśniegów. Wbrew opinii niedowiarków, co do jakości powietrza w Gminie Skawina – przebiśniegi są argumentem, za tym, że jakość powietrza jest na odpowiednim poziomie, a dodatkowo, w rozwoju roślinności nie przeszkadza przemysłowy charakter gminy.
Pamiętajmy jednak, że przebiśniegi są objęte ochroną częściową i nie należy ich zrywać, dlatego tym bardziej cieszy widok tak licznej, kwitnącej populacji.
Z kolei drugim przykuwającym oko okazem na terenie Gminy Skawina jest krokus w odmianie „Fioletowy Królewski”. Jesienią ubiegłego roku w pobliżu mostku przy stawach w Parku Miejskim im. marsz. Józefa Piłsudskiego, Gmina Skawina posadziła 500 sztuk krokusów w tej odmianie. Rośliny pięknie się przyjęły i wczesną wiosną zachwyciły swym intensywnym ciemnofioletowym kolorem osoby odwiedzające park.
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie planuje jesienią dosadzić kolejne cebulki krokusów, by wiosną znów cieszyć oczy spacerowiczów.
Damian Czak
Rzecznik prasowy
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Smog
|