×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Tomasz Waśniewski
25 marca 2019
info
 

Teraz jest szansa, aby przygotować się do zmian

List otwarty dotyczący transformacji energetycznej regionu Bogatyni

FUNDACJA "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
ul. Rycerska 24, 59-220 Legnica
biuro@fundacja.rt-on.pl

Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia
ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
rgawlik@eko.org.pl

Wrocław,  14  marca 2019 r.

Transformacja energetyczna w Polsce trwa i nabiera tempa. Górny Śląsk oraz Konińskie Zagłębie węgla brunatnego już korzystają z pomocy merytorycznej i finansowej umożliwianej przez „Platformę transformacji dla regionów węglowych” Unii Europejskiej. UE stwarza warunki wrażliwym regionom, w których miejsca pracy oraz dochody dla samorządów są mocno uzależnione od regionalnego przemysłu paliw kopalnych.

Zmiany czekające Polskę w związku z pilną ochroną klimatu oraz – co pozytywne i obiecujące w tym całym procesie – z błyskawicznym rozwojem tanich i ekologicznych źródeł energii, nie ominą też Bogatyni. Zagłębie Turoszowskie dzięki współpracy w ramach unijnej platformy transformacyjnej ma realną szansę przygotować się do końca ery węgla i, co ważne, uniknąć scenariusza Wałbrzycha z lat 90-tych XX wieku. Upadek tego górniczego miasta miał miejsce w innych warunkach politycznych i ekonomicznych. Najgorsze było jednak to, że zmiana przyszła nagle, bez przygotowania, co wiązało się ze stratami społecznymi i ekonomicznymi na ogromną skalę.

Dzisiaj sytuacja polityczna i gospodarcza jest bez porównania lepsza, jednak niech przykład Wałbrzycha pozostanie przestrogą. Platforma transformacji dla regionów węglowych daje możliwość nie tylko odpowiednio wczesnego przygotowania się do zmiany, ale też zapoznania się ze społecznościami węglowymi z innych części Polski i Europy, z ich problemami oraz doświadczeniami. Następną szansą na włączenie się w jej prace będzie spotkanie w Brukseli 8 i 9 kwietnia 2019 r. Partycypacja w tym spotkaniu jest korzystna także dlatego, że właśnie rozpoczyna pracę nowy sekretariat Platformy, a także prezentowane będą nowe środki i narzędzia dla sprawiedliwej transformacji regionów górniczych.

Województwo dolnośląskie oraz jego władze różnych szczebli brały już udział w spotkaniach Platformy w 2018 r.1 Teraz przychodzi czas na Zagłębie Turoszowskie oraz region Bogatyni, który jest silnie ekonomicznie i społecznie uzależniony od jednego rodzaju przemysłu - wydobycia i spalania węgla brunatnego, mimo iż widoki na kontynuację tego scenariusza są coraz bardziej niepewne. Nowy blok energetyczny elektrowni Turów czeka na wydobycie węgla z powiększonej odkrywki, aczkolwiek dzisiaj wcale nie jest pewne, czy ta w ogóle powstanie. Inwestor zakłada dziś bardzo optymistyczną i nieostrożną strategię, tzn. przyjmuje, że do wydobycia węgla dojdzie, a co więcej, że potrwa ono do 2044 roku. Plany te „wiszą na włosku”, co powoduje napięcia społeczne, ale co gorsza powodują one wypieranie możliwości niepomyślnej dla przedsiębiorstwa wersji wypadków. Władze miasta i regionu jak dotąd nie mają planu B dla strategii węglowej Bogatyni, mimo iż wiele wskazuje, że strumień dochodów z tytułu obecności kopalni i elektrowni na terenie miasta potrwa nie 26, ale – co bardzo prawdopodobne – zaledwie 10 lat.

Unia Europejska, do której należy Polska, jest zdecydowana drastycznie zmniejszyć emisje dwutlenku węgla już w ciągu następnych 10 lat. Poza tym w związku z rozwojem tańszych odnawialnych źródeł energii, nowych technologii magazynowania energii, zarówno w Polsce jak i u naszych sąsiadów energetyka węglowa będzie miała coraz większe problemy z osiągnięciem zysku bez subsydiów. O te ostatnie w związku z prawodawstwem UE, określającym dopuszczalne formy pomocy publicznej, będzie coraz trudniej.

Proces transformacji jest nie tylko pożądany, ale także akceptowany przez Polaków, o czym świadczy najlepiej przystąpienie do platformy transformacyjnej regionu śląskiego, a także jednego z największych zagłębi węgla brunatnego w Polsce – regionu konińskiego. Wcześniej do platformy przystąpiły władze województwa i miasta Konin, a dzisiaj taką wolę wyraża sam koncern wydobywczy, czyli ZE PAK S.A.
6 marca 2019 r. spółka poinformowała o udziale w procesie sprawiedliwej transformacji energetycznej Regionu Wielkopolski Wschodniej2: ZE PAK SA („Spółka”), mając świadomość wyzwań jakie stawia proces transformacji energetycznej Regionu Wielkopolski Wschodniej („Region”), zdecydowała się podjąć określone kroki by być częścią tego procesu i w optymalny sposób wykorzystać potencjał jakim dysponuje Grupa Kapitałowa ZE PAK S.A. („Grupa”). Celem jest opracowanie koncepcji i realizacja inwestycji, które dadzą impuls do rozwoju Grupy w nowych obszarach działalności. Spółka zamierza uczestniczyć w przygotowaniu inicjatyw skierowanych do Regionu związanych z procesem transformacji energetycznej. W szczególności chodzi o współpracę w zakresie uczestnictwa Regionu w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych („Platforma Węglowa” – „Coal Platform”).

Dzisiaj ZE PAK – nie licząc na wsparcie państwa – podejmuje kroki, jakie od wielu lat rekomendowały organizacje pozarządowe – a wśród nich Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia i Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Na takie decyzje wpłynęły zapewne kalkulacje finansowe, ale także godne uwagi proaktywne działania spółek energetycznych, dbających o przyszłość i stałość zatrudnienia oraz o rozwój regionu, w którym działają.

Globalna transformacja energetyki przenosi się dzisiaj na całą gospodarkę, a konkurencja zaczyna napędzać postęp technologiczny, najszybszy w całej historii energetyki. Na tym zaczynają korzystać różne kraje Unii, gospodarstwa domowe, przemysł i cała gospodarka. Dzisiaj jest szansa dla samorządów, aby wykorzystały okazję, jaką stwarza UE oraz platforma transformacji. Polska jako kraj wciąż jeszcze kreśli scenariusze dla energetyki węglowej, jednak w tym samym czasie regiony i samorządy wybiegają myślą do przodu i już teraz przygotowują się do zmian, które nieuchronnie nadejdą.
Na  następnym spotkaniu platformy w Brukseli nie może więc zabraknąć, oprócz województwa dolnośląskiego, władz Bogatyni i powiatu zgorzeleckiego, które z pewnością dbają o przyszłość regionu, dla dobra którego postanowiły podjąć działalność publiczną.
Niżej podpisane organizacje, zgodnie z deklaracją ze spotkania w dn. 06.02.2019 r. w Bogatyni, gotowe są udzielić pomocy w procesie transformacji na szczeblu krajowym i unijnym.

Fundacja RT-ON – prezes Tomasz Waśniewski
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – prezes Radosław Gawlik

Uwaga: Aby zgłosić swój udział w spotkaniu w Brukseli 8-9 kwietnia 2019 należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie:
https://rsvp.digitevent.com/#/coal1550762875919.
Termin zgłoszeń upływa 29 marca 2019 r.


Adresaci (rozdzielnik):

  • Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Błasiak,  ul. I. Daszyńskiego 1, 59-920 Bogatynia
  • Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bogatyni Dorota Bojakowska, ul. I. Daszyńskiego 1, 59-920 Bogatynia
  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bogatyni Artur Oliasz, ul. I. Daszyńskiego 1, 59-920 Bogatynia
  • Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Artur Bieliński, ul. Bohaterów II AWP 8a, 59-900 Zgorzelec
  • Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska, ul. Bohaterów II AWP 8a, 59-900 Zgorzelec
  • Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
  • Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
  • Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey, ul. Dawida 1a, 50-527 Wrocław

info

Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
więcej
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej