24 kwietnia br. Greenpeace złożył na ręce premiera Donalda Tuska oficjalną skargę.
Greenpeace nie jest jedyną organizacją, która zauważyła braki - wiele spośród około 60 000 uwag, które spłynęły do Ministerstwa Gospodarki podczas konsultacji społecznych Programu, wskazywało, że w projekcie zostały pominięte ważne kwestie. Uwagi napływały nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Finlandii, Danii i Niemiec.
„Greenpeace ma za sobą kilka wygranych spraw, w których zaskarżaliśmy niewystarczająco uzasadnione decyzje rządów na całym świecie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rumunii i na Słowacji" – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.
Najważniejsze czynniki, których nie uwzględniono w ocenie oddziaływania na środowisko, to:
„Poprzez zignorowanie tak ważnych sugestii napływających podczas konsultacji społecznych, Ministerstwo Gospodarki nie tylko złamało prawo, ale też sprawiło, że czteroletni proces tworzenia oceny oddziaływania na środowisko zamiast pomagać rządowi w podejmowaniu trafnych decyzji, zamienił się w pustą, biurokratyczną procedurę. Błędna decyzja, w przypadku energii jądrowej, może być bardzo kosztowna nie tylko dla mieszkańców Polski, ale też Europy. Wierzymy, że gdy powstanie już poprawie przygotowana ocena oddziaływania na środowisko, stanie się jasne, że w polskim miksie energetycznym nie ma miejsca dla energii jądrowej" – dodał Maciej Muskat.
Brak uwzględnienia uwag przesyłanych w trakcie konsultacji społecznych, Ministerstwo Gospodarki naruszyło art. 6(8) Konwencji z Aarhus [2], art. 11(1) Protokołu kijowskiego [4] do Konwencji z Espoo, art. 8 dyrektywy SEA 2001/42/EC oraz art. 42 i 55(1) ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. [5]
Greenpeace w swojej skardze domaga się od rządu uznania Programu polskiej energetyki jądrowej za nieważny oraz przygotowania nowej oceny oddziaływania na środowisko, z uwzględnieniem pełnych konsultacji społecznych i brakujących analiz, przed przygotowaniem nowego programu. Rząd ma 30 dni na ustosunkowanie się do skargi.
Przypisy
[1] Greenpeace reprezentuje w tej sprawie Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy sp.j. Pełen tekst skargi można przeczytać tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/604905/Skarga_Greenpeace_na_program_jadrowy.pdf
[2] Konwencja Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE) o Dostępie do Informacji, Udziale Społeczeństwa w Podejmowaniu Decyzji oraz Dostępie do Sprawiedliwości w Sprawach Dotyczących Środowiska, podpisana 25 czerwca 1998 w Aarhus (w skrócie Konwencja z Aarhus) została ratyfikowana przez Polskę 31 grudnia 2001 roku. Greenpeace ma prawo do zaskarżenia wyników Prognozy oddziaływań na środowisko dla Programu polskiej energetyki jądrowej na podstawie art. 9 tej konwencji.
[3] Konwencja UNECE o Ocenach Oddziaływania na Środowisko w Kontekście Transgranicznym sporządzona w Espoo 25 lutego 1991 roku (w skrócie Konwencja z Espoo) została ratyfikowana przez Polskę 30 kwietnia 1997 roku.
[4] Protokół UNECE w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dołączony do konwencji o Ocenach Oddziaływania na Środowisko w Kontekście Transgranicznym sporządzony w Kijowie 21 maja 2003 (w skrócie Protokół kijowski) został ratyfikowany przez Polskę 21 czerwca 2011 roku.
[5] Dyrektywa 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko (w skrócie dyrektywa SEA 2001/42/EC) weszła w życie w Polsce za pośrednictwem ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dziennik Ustaw z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 wraz z poprawkami; w skrócie: ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie).
[6] Greenpeace złożył w Ministerstwie Gospodarki raport ekspercki „[R]ewolucja energetyczna dla Polski”, który udowadnia, że strategie energetyczne, które stawiają na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, ograniczają emisję gazów cieplarnianych, sprzyjają niezależności energetycznej i rozwoju gospodarczemu kraju w tańszy, szybszy i czystszy sposób niż rozwiązania proponowane przez rząd w Programie polskiej energetyki jądrowej na 2030 rok. Założenia scenariusza [R]ewolucji energetycznej opierają się na już istniejących technologiach i na obiektywnych obliczeniach opracowanych w niemieckim Instytucie Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej w Stuttgarcie.
Raport ekspercki „[R]ewolucja energetyczna dla Polski” można znaleźć tutaj:
http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/559373/Greenpeace_Rewolucja_Energetyczna.pdf
[7] Greenpeace argumentuje w niedawno opublikowanym raporcie, że poważne awarie mogą się wydarzyć nawet w najbardziej zaawansowanych technicznie typach reaktorów, które rozważane są dla polskich elektrowni, a wiążące się z nimi ryzyko jest na tyle poważne, że powinno być brane pod uwagę. Program polskiej energetyki jądrowej w żaden sposób nie uwzględnia sposobu radzenia sobie z takimi katastrofami, które mogłyby sprawić, że takie miasta jak Gdynia, Gdańsk czy nawet Warszawa nie nadawałyby się do zamieszkania przez długi czas.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Awaria-polskiej-elektrowni-jadrowej-zagrozi-Trojmiastu-i-Warszawie/
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |