Kolejny wyciek w nieczynnej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Operator elektrowni poinformował, że do środowiska przedostało się 100 ton silnie radioaktywnej wody.
Rzecznik koncernu TEPCO, który jest właścicielem elektrowni poinformował, że skażona woda nie wydostaje się już z uszkodzonego zbiornika.
Rozszczelnieniu uległ jeden z setek zbiorników, w których magazynowana jest woda zużyta do chłodzenia reaktorów Fukushimy. Woda jest niezwykle radioaktywna. Jak poinformowano, poziom radioaktywności wody, która przedostała się do gleby to 230 milionów bekereli na litr. Dla porównania, dopuszczalna granica dla wody pitnej to 10 bekereli na litr.
Informacja o kolejnym wycieku na nowo budzi pytania o bezpieczeństwo nieczynnej elektrowni w Fukushimie, która przez ekologów nazywana jest "tykającą bombązegarową". W ubiegłym roku koncern TEPCO przyznał, że nie jest w stanie poradzić sobie sam z zabezpieczeniem reaktorów. O międzynarodowe wsparcie zaapelowały zaś władze Japonii.
Warszawa, 24 sierpnia 2023 r.
24 sierpnia 2023 r. przedstawiciele partii Zieloni oraz Stowarzyszenia Bałtyckie SOS, które jest stroną postępowania środowiskowego, (...)
Łódź 23.08.2023
Dominujące w krajowej przestrzeni publicznej bezkrytyczne poparcie dla rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej drastycznie kontrastuje ze stanem zastoju w jakim (...)
Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy (...)