×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Paweł Pomian
15 kwietnia 2019
Zieloni
 

Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień?

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, że jeśli sposób pozyskiwania energii pozostanie bez zmian, a ilość emitowanego dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona, to czekają nas przykre konsekwencje w niedalekiej przyszłości. – Wszystko co najgorsze dopiero przed nami – zapowiada prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

–  Na poziomie międzynarodowym zrobiono niewiele, tylko nieliczne szczyty klimatyczne zakończyły się wypracowaniem jakiegoś sukcesu. Największym sukcesem niewątpliwie jest Porozumienie Paryskie – dodaje prof. Skubała.

Jak przekonują eksperci, podniesienie temperatury globalnej o 3-4 st. C to „inny, nieznany świat”, którego konsekwencje trudne są do przewidzenia. Najnowsze prognozy mówią, że aby zminimalizować ryzyko musimy do 2030 r. ograniczyć emisję CO2 o 45%. – Tymczasem świat nadal bazuje na węglu. Nawet jeśli zrealizujemy Porozumienie Paryskie, to może nie wystarczyć – ostrzega prof. Skubała.

Mimo rozwoju technologii odnawialnych źródeł, rządy zdają się nie dostrzegać zagrożenia. Jednak ekonomiści już teraz myślą jak zadbać o interesy w branżach silnie związanych z ryzykiem zmiany klimatu. – Banki i ubezpieczalnie uciekają od węgla. Jesteśmy w kryzysie energetycznym i musimy na niego odpowiedzieć. Możemy skorzystać na przeskoczeniu pewnych etapów w  energetyce i skorzystać z najnowszych, a także długoterminowo najbardziej opłacalnych technologii – mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, b. wiceminister środowiska.

Niektóre miasta i gminy nie czekają. Na przykład Ostrów Wielkopolski, miasto zamieszkałe przez ponad 70 tys. osób, dzięki budowie własnego rynku (Ostrowski Rynek Energetyczny) i odważnym decyzjom, buduje swoją niezależność energetyczną. – Niezależność energetyczną musimy budować od dołu. Ostrów Wlkp., który w 2040 r. będzie samowystarczalny energetycznie w oparciu o OZE, pokazuje, że to działa. Sprzyja temu również atmosfera polityczna. Partia Zieloni w ubiegłym roku przedstawiła 11 wyzwań w transformacji energetycznej. Dziś te postulaty  popierane są przez większość partii na polskiej scenie politycznych – przypomina Gawlik.

Dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju ostrzega natomiast przed „pułapką polityczną”, w której znalazła się Polska już od wielu lat. – Państwo chce kontrolować energetykę, a nie wspierać demokrację. Poparcie społeczne dla odnawialnych źródeł energii wynosi nawet 90%. Biogaz, słońce, wiatr – to są zasoby na których możemy zbudować samowystarczalność – wymienia dr Kassenberg.

Eksperci ostrzega nas przed brnięciem dalej w politykę węglową. – Polski węgiel jest znacznie droższy niż węgiel na rynku międzynarodowym. Cena dla polskich elektrowni jest sztucznie regulowana przez rząd – podkreśla dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, a dziś niezależny ekspert.

–  Większość złóż w kraju to złoża „wstępnie rozpoznane”, czyli tak naprawdę nie nadające się do użytku i nieopłacalne pod względem ekonomicznym. Nie ma innego wyjścia niż energetyka rozproszona i OZE, jeśli chcemy uniknąć uzależnienia od importu węgla. Przypomnijmy, że import w zeszłym roku wyniósł 20 mln ton – dodaje dr Wilczyński.

Prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, były prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który współtworzył i realizował koncepcję odłączenia polskiego systemu elektroenergetycznego od systemu ZSRR i połączenia z systemem zachodnioeuropejskim, od lat mówi o konieczności zmian w polskiej energetyce. – Zdumiewające jest, że Polska realizuje politykę przeciwną do polityki Unii Europejskiej. W Bełchatowie wybudowano bloki energetyczne nie mając węgla – przypomina prof. Popczyk.

Szansą na uwolnienie może być energetyka obywatelska i prawa ekonomiczne. Jako przykład procesów transformacji pokazywane są Niemcy, które w ciągu zaledwie 5 lat stały się potęgą w tej dziedzinie. – Dziś Siemens ma znaczne udziały w rynku. Stawiają na technologię, która buduje przyszłość – podkreśla prof. Popczyk.

Ale Niemcom również nie udaje się uniknąć pewnej pułapki jaką jest Nord Stream 2. Gaz ten wykorzystywany będzie do produkcji energii elektrycznej w wielofazowych procesach i kosztować to będzie Niemców 6 mld euro każdego roku. – Rosja działa jak diler, próbuje uzależnić Europę – dodaje dr Wilczyński.

Trendy technologiczne i konieczność przeciwdziałania zmianie klimatu wydają się wskazywać proces nieodwracalny. – Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień? – pyta dr Wilczyński.

Polska i inne kraje powinny włączyć się aktywnie w ten proces. Polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej podyktowana jest koniecznością znalezienia bezpiecznych dróg wyjścia z czekających przyszłe pokolenia wyzwań XXI wieku. Wg ekspertów, taka polityka powinna być również wdrażana w Polsce, kraju który od 15 lat jest członkiem UE.

 

Autor: Paweł Pomian (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA)

Zieloni

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu wałbrzyskiego.
czytaj całość
Kogo w regionie łódzkim interesuje ekologia? Tylko Anita Sowińska z Wiosny (SLD) i Jakub Bilski z Partii Zieloni (KO) odpowiedzieli na zaproszenie do debaty (...)
czytaj całość
W Oleśnicy zorganizowana została debata przedwyborcza przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu Piorków Trybunalski w Bełchatowie.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.
czytaj całość
Debata przedwyborcza z kandydatami PSL, SLD, Konfederacji i Zielonych
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej