Komunikat prasowy Partii Zieloni
Warszawa, 21 czerwca 2017 r.
Komunikat prasowy Partii Zieloni
Za brak polityki energetyczno-klimatycznej na miarę XXI w odpowiadają wszystkie partie od SLD przez PO, PSL po PiS, które rządziły Polską od momentu wejścia do UE. Główną przyczyną tego było i jest błędne odczytywanie roli węgla w polskiej energetyce, strach przed siłą górników i problemami społecznymi związanymi z restrukturyzacją sektora energetycznego i gospodarki.
Rząd PiS prowadzi politykę podporządkowywania się korporacjom węglowym. To polityka niespójna, zaściankowa i kosztowna. Rząd podpisał porozumienie klimatyczne w Paryżu, licząc nierealnie, że można mieć czysty węgiel i za pomocą leśnictwa zbilansować emisje gazów cieplarnianych. Jednocześnie samotnie kwestionuje ambitne działania proklimatyczne krajów UE, przegrywając kolejne bitwy.
- Zieloni jako jedyna partia w Polsce od momentu powstania w 2003 r. jednoznacznie i stanowczo opowiada się za energetyką odnawialną i rozproszoną oraz szybkim odchodzeniem od uzależnienia od węgla – mówi Miłka Stępień, ekspertka Partii Zieloni ds. polityki energetycznej.
Brak spójnej polityki transformacji energetycznej wraz z odchodzeniem od węgla, rodzi szereg problemów w tym, m.in.: złe i nieefektywne alokacje środków w nowe moce węglowe, niezrozumiałą dyskryminację wybranych odnawialnych źródeł energii (elektrownie wiatrowe), hamowanie innych (fotowoltaika), które w świecie rozwijają się najszybciej, nadmierene obciążenie budżetu, ale też firm państwowych, dotacjami do węgla oraz nieuzasadnione obciążanie konsumentów poprzez taryfy, w których te dotacje są ukrywane, blokowanie OZE i rynku prywatnych inwestorów i prosumentów, którzy gotowi są szybko inwestować.
Miłka Stępień, która pochodząca z Konina z rodziny górniczej, komentuje: Dziś najbardziej zagrożonym są regiony odkrywek węgla brunatnego, a w szczególności Zagłębie Konińskie i ZE PAK. Jako współodpowiedzialni za dramatyczną suszę w Wielkopolsce, która m.in. uderza w podstawy życia wielu rolników i ich rodzin; tamtejszy samorząd, biznes i obywatele pilnie sami muszą podjąć trud debaty i propozycji dla transformacji energetycznej – tłumaczy.
Partia Zieloni uważa, że sytuacja, trwająca już od lat, w której kolejne rządy w Polsce nie określiły dokładnie kierunku, w którym kraj podąża w zakresie polityki energetycznej i walki ze zmianami klimatu, jest skandaliczna i stanowi istotne zagrożenie dla polskiej racji stanu.*
- Dziś wspólnie w trybie pilnym, ponad podziałami, w imię racji stanu Polski rząd PIS i opozycja winni opracować w Parlamencie i przyjąć po dyskusji z obywatelami polską politykę energetyczno-klimatyczną, która ustalałaby krótko, średnio i długoterminowe działania do 2050 r. w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i odejścia od energetyki węglowej – wyjaśnia Radosław Gawlik, współzałożyciel Partii Zieloni, były wiceminister ochrony środowiska.
Zieloni widzą trzy obszary przemian, prowadzące do nowoczesnej energetyki oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energetyki w następujących sferach:
- Uważamy walkę o mądrze przeprowadzoną transformację energetyczną i gospodarczą w Polsce oraz działania zapobiegające zmianom klimatycznym za najważniejsze wyzwania naszych czasów i będziemy dążyć wszystkimi siłami do podjęcia koniecznych zobowiązań i działań w tym zakresie – podkreślają działacze Partii Zieloni.
Kontakt:
*Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni „Transformacja energetyczna racją stanu Polski”, dostępne: http://partiazieloni.pl/transformacja-energetyczna-racja-stanu-polski/
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |