×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

11 października 2019
Zieloni
 

Ekopatrioci w Wałbrzychu: debata z kandydatami PSL, KO, SLD i Konfederacji

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA w ramach cyklu Fundacji WWF Polska. Tym razem odbyła się w mieście, które w historycznie kojarzone jest w węglem, a dzisiaj stawia na transformację regionu i chce być kojarzone z rozwiązaniami nowoczesnymi oraz ekologicznymi. Spotkanie prowadził redaktor Mateusz Kokoszkiewicz z Gazety Wyborczej. Udział w spotkaniu wzięli dr Małgorzata Beślerzewska z Partii Zieloni (KO), Maciej Zaboronek z Partii Razem (SLD), Paweł Gancarz (PSL) i Roman Łambucki (Konfederacja).

Transmisja na żywo z debaty w Wałbrzychu:

 

Pytanie 1 – Czy jesteście państwo za odejściem Polski od węgla? Jeżeli tak, to w jakim czasie?

 

Małgorzata Beślerzewska (KO): „Partia zieloni ma plany ambitniejsze niż sama Koalicja Obywatelska. W planach mamy odejście od węgla do 2035 w ciepłownictwie, w 2040 w energetyce zawodowej. Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. W Wałbrzychu wiemy jak górnictwa nie należy zamykać. Stawiamy na konsensus społeczności, naukowców władz”.

Paweł Gancarz (PSL): „W programie PSL zakładamy w 2030 r. 50% OZE, w 2050 - 100%. Jesteśmy za energetyką na morzu, ale także energetyką słoneczną, a na wsiach z kolei biogazownie. Stawiamy też na mniejszy VAT dla OZE. Odejście od węgla jest czymś nieuniknionym. Gaz jest ślepym zaułkiem, i tak będziemy od niego odchodzić. Nad atomem ubolewam, że jeździmy do USA i kupujemy technologie od USA, te pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę byłyby lepsze”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Jesteśmy za wypowiedzeniem układu klimatycznego. Nie chcemy nic wymyślać, tylko podglądać co robili inni biedni w podobnej sytuacji. Narzucono nam kolejne opłaty, aby inne kraje mogły się swobodnie rozwijać.  To spisek, fałsz i obłuda, inne kraje zatrzymują nas w rozwoju, obciążają nas kosztami. Można śmiało stosować węgiel. Przykładem jest Jedlina i stosowany tam Błękitny węgiel, - ani jednego dnia z przekroczenia zanieczyszczenia powietrza. W Libercu mają spalarnie, mają ciepło, szkoda  że my nie poszliśmy tą drogą”.

Maciej Zaboronek (SLD): „Od węgla trzeba odchodzić. Lewica stawia już w 2035, że ponad połowa energii pochodzić będzie z OZE, w 2050 chcemy osiągnąć neutralność. Odróżniany też emisje co2 i smog. Zakładamy jednak energię atomową, bo chodzi nam o stabilność dostaw energii, energia słoneczna i wiatrowa nie jest tak stabilna tak jak energetyka atomowa.”.

Pytanie 2 – Jak chcecie państwo rozwiązać problem smogu? Jaki widzicie udział OZE w ogrzewaniu?

Maciej Zaboronek (SLD)„Jeżeli utrzymamy obecne tempo wymiany źródeł ogrzewania, to piece wymienimy za 70 lat. Potrzeba jest prostych i kompleksowych programów dostępnych także dla ludzi biednych. Musimy się wspierać i być solidarni. W Nowej Rudzie ludzie palą nawet mułami z hałdy. W efekcie wczoraj było 400% przekroczonej normy zanieczyszczenia powietrza”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Idealna byłaby ciepłownia np. spalarnia odpadów, tak jak to robi Liberec”.

Paweł Gancarz (PSL): „Wciąż brakuje mi kompleksowej polityki państwa. Nie wiemy np. gdzie będzie rozwijana sieć gazowa. Trudno jest to przewidywać. Był dobry program wymiany pieców i go zakończono. Czyste Powietrze jest zbyt scentralizowane, a potrzeba wsparcia dla mieszkańców szczególnie starszych, na wsiach.  OZE w ogrzewaniu jak najbardziej. Pompy ciepła – technologia się rozwija, jest to coraz tańsze, fotowoltaika. Rozproszenie i magazynowanie”.

Małgorzata Beślerzewska (KO):  „Podobnie jak przy energetyce stawiamy i przy cieple na rozwiązania prosumenckie. Inne dla miasta i dla wisi, ale co powinno łączyć te podejścia to oszczędzanie energii. Termomodernizacja musi być wymogiem dla przepisów budowlanych. Jest to dobre dla zdrowia, w takich budynkach ludzie mniej chorują. Program musi być łatwo dostępny, nie stać nas na brudne powietrze – zdrowie, nieobecność w pracy, gorszy rozwój intelektualny, nie stać nas na to”.

Pytanie 3 – Czy Polska powinna rozwijać i powiększać Parki Narodowe?

Paweł Gancarz (PSL): „Przyroda to nasze dobro narodowe i trzeba je zabezpieczyć – nie ważne czy cenne przyrodnicze czy kulturowo”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Trzeba powiększać rezerwaty, natomiast jeżeli o tereny chronione to mamy wystarczające obszary i na tym powinniśmy poprzestać”.

Maciej Zaboronek (SLD)„Parki narodowe wcale nie są takie duże, mogłoby być ich więcej. My chcemy, aby 10% terenów leśnych objąć ochroną, Polska odbiega od średniej europejskiej jeżeli chodzi o tereny chronione, my chcemy je powiększyć. Ochrona przyrody kojarzy się ze stratami w gospodarce, dlatego chcemy aby  20% z wyrębów lasów poszło na wsparcie dla regionów, które mają obszary chronione”.

Małgorzata Beślerzewska (KO): „Oczywiście parki tak, chcemy powiększenia parku białowieskiego i bieszczadzkiego oraz utworzenia nowych. Zależy nam o powiększeniu terenów chronionych o 300%. Dla Zielonych woda i lasy są sprawą priorytetową”.

 

Na koniec kandydaci podsumowali swoje stanowiska i zaznaczyli, które obszary pominięte w debacie są dla nich istotne.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Dookoła jest wiele fałszu i obłudy w działaniu państwa i NGO, widzimy to na każdym kroku. Fałszem jest gospodarka odpadami, to producent powinien płacić za produkowanie odpadów, a często jest tak, że producent wręcz utrudnia odzysk surowców”.

Maciej Zaboronek (SLD)Ważna jest dla nas polityka międzynarodowa, skłonienie innych państw do ambitnej polityki klimatycznej, chcę, abyśmy byli liderami zmiany, ale w tym celu potrzebujemy dobrych stosunków z sąsiadami, konflikty niczemu nie służą”.

Paweł Gancarz (PSL): „Na Dolnym Śląsku wciąż mamy problem z kanalizacją, z odpadami, to są nasze codzienne bolączki. Cieszę się, że możemy współpracować z NGO, nie sądziłem, że będziemy się zgadzać w tylu kwestiach”.

Małgorzata Beślerzewska (KO):  „Nie poruszyliśmy kwestii rolnictwa i hodowli zwierząt, myślę, że pod tym względem nasze poglądy z innymi kandydatami bardzo by kontrastowały. Ważna jest dla nas gospodarka obiegu zamkniętego, dlatego jesteśmy na „nie” dla spalarni, bo to wiąże się z marnowaniem surowców”.

Autorka tekstu: Hanna Schudy,  Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

 

Więcej informacji na www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/

Transmisje „na żywo” ze wszystkich debat można oglądać na fanpage’u Ekopatriotów: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/events/

 

Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
Polskie władze po cichu przedłużyły koncesję wydobywczą dla kontrowersyjnej odkrywki Turów pomimo sprzeciwu Republiki Czeskiej, europarlamentarzystów oraz (...)
czytaj całość
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
Musimy być szybsi niż śmieci!
Kryzys masz jak w banku
Odrzański ultramaraton 2020
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Troska o rozwój gospodarczy rzadko szła w parze z oceną jego wpływu na środowisko. Obecnie wpływ ten (...)
czytaj całość
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

Zieloni

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu wałbrzyskiego.
czytaj całość
Kogo w regionie łódzkim interesuje ekologia? Tylko Anita Sowińska z Wiosny (SLD) i Jakub Bilski z Partii Zieloni (KO) odpowiedzieli na zaproszenie do debaty (...)
czytaj całość
W Oleśnicy zorganizowana została debata przedwyborcza przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu Piorków Trybunalski w Bełchatowie.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.
czytaj całość
Debata przedwyborcza z kandydatami PSL, SLD, Konfederacji i Zielonych
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej