×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

1 października 2019
Zieloni
 

Słupsk: KO, SLD i PSL w debacie przedwyborczej Ekopatriotów

Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu

Debata przedwyborcza w Słupsku zorganizowana została przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska. Moderował ją redaktor Andrzej Watemborski z Polskiego Radia Koszalin. Na debatę przybyli Danuta Wawrowska z Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesna), Ryszard Kwiatkowski z SLD i Radosław Szatkowski z PSL. Przed debatą prezentację na temat dekarbonizacji miasta Słupska i efektywności energetycznej przeprowadził Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Transmisja na żywo z debaty w Słupsku jest dostępna na stronie „Obserwatora Słupskiego”: 

 

Pierwszym pytaniem była prośba o ocenę gospodarki morskiej dla regionu i jakie działania należy podjąć aby chronić Bałtyk.

Kandydatka z Nowoczesnej stwierdziła, że należałoby zakazać łowienia ryb w Bałtyku, co miałoby na celu doprowadzenie do odrodzenia się ryb w morzu i utworzenie podwodnych parków narodowych. Ten zakaz miałby obowiązywać na poziomie międzynarodowym. Ponadto w celu ochrony czystości Bałtyku trzeba zwrócić uwagę na jakość wód wpływających do morza z polskich rzek. Radosław Szatkowski mówi, że głównym problemem Bałtyku jest jego eutrofizacja i wobec tego trzeba się skupić na czystości rzek, które są zanieczyszczone przez zawartość w nich nawozów rolniczych. W związku z tym należy doprowadzić do stosowania dobrej praktyki rolniczej, czyli niestosowania nawozów w pobliżu rowów i cieków wodnych. Według kandydata z SLD należy zwrócić szczególną uwagę na zatopione w morzu gazy bojowe z czasów II wojny światowej, które są ogromnym zagrożeniem, więc trzeba się zająć ich wyławianiem i utylizacją. Ponadto jest wielka potrzeba budowania wielu oczyszczalni ścieków, aby ścieki nie wpływały do morza. Kandydat SLD dodał jeszcze, że należy wprowadzić działania osłonowe dla ludzi, którzy stracą pracę ze względu na ograniczenia połowu ryb.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, jak kandydaci widzą bezpieczeństwo energetyczne regionu i co myślą o energii atomowej.

Kandydat PSL stwierdził, ze atom jest niebezpiecznym rodzajem wytwarzania energii i powinniśmy się uczyć na błędach innych krajów, które przez to miały ogromny problem. Ponadto składowanie odpadów pojądrowych dużo kosztuje. Należy postawić na siłownie wiatrowe na morzu i na biomasę. Ryszard Kwiatkowski zauważył, że nasze państwo nie odejdzie szybko od węgla, a energia z odnawialnych źródeł energii jest niestabilna, więc może być ona uzupełnieniem miksu energetycznego, więc trzeba postawić na gaz, który mógłby do regionu być sprowadzany przez odnogę gazociągu Nordstream. Kandydatka z Nowoczesnej podkreśliła znaczenie działań prosumenckich, dla których powinno stworzyć się bardziej przejrzyste przepisy i regulacje. Dodała, że trzeba zamknąć kopalnie węgla do 2030 roku, wymienić oświetlenie uliczne na bardziej energooszczędne i nie budować elektrowni atomowej.

Ostatnie pytanie dotyczyło gospodarki odpadami. Kandydaci byli pytani o rozwiązania dla recyklingu, aby działał poprawnie i jak ograniczać produkcję śmieci.

Kandydat z SLD powiedział, że segregacja odpadów w domu nie jest dobrym pomysłem i należy wybudować duże, profesjonalne sortownie odpadów. Dodał, że należy obniżyć poziom konsumpcji, odpowiednio edukując obywateli, więc w tym celu powinno zwiększyć się nakłady na oświatę. Danuta Wawrowska podkreśliła powrót do dobrych praktyk, czyli wyeliminowanie plastików z opakowań na rzecz papieru i szkła. Szkło miałoby być opakowaniem wielokrotnego użytku. Zgodziła się z kandydatem SLD w sprawie wprowadzenia kampanii społecznej, która wskazywałaby na ograniczenie konsumpcji. Kandydat z PSL opowiedział się, za wprowadzeniem norm, które dotyczyłyby większej trwałości produktów, przez co by się tak szybko nie psuły i nie byłyby odpadem.

Podczas podsumowania Danuta Wawrowska podkreśliła znaczenie odnawialnych źródeł dla regionu i szerszej edukacji w zakresie ekologii. Radosław Szatkowski powiedział, że jest zdania, aby zrezygnować z dodatków socjalnych na rzecz wprowadzenia zmian, aby chronić środowisko, a Ryszard Kwiatkowski zdecydowanie podkreślił znaczenie ograniczenia konsumpcji, która według niego jest główną przyczyną dzisiejszych problemów.

Autorka tekstu: Alina Pogoda


Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/
Transmisje „na żywo” ze wszystkich debat można oglądać na fanpage’u Ekopatriotów: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/events/
 

Zieloni

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu wałbrzyskiego.
czytaj całość
Kogo w regionie łódzkim interesuje ekologia? Tylko Anita Sowińska z Wiosny (SLD) i Jakub Bilski z Partii Zieloni (KO) odpowiedzieli na zaproszenie do debaty (...)
czytaj całość
W Oleśnicy zorganizowana została debata przedwyborcza przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu Piorków Trybunalski w Bełchatowie.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.
czytaj całość
Debata przedwyborcza z kandydatami PSL, SLD, Konfederacji i Zielonych
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Słupsku.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami KO, PiS, PSL, Konfederacji i Lewicy
czytaj całość
więcej
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
 Polskie Towarzystwo Ekologiczne (PTEKol) powołano podczas zjazdu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ma ono na celu rozwijanie (...)
czytaj całość
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
Rząd PiS kontynuuje budowę przekopu Mierzei Wiślanej
DAS: Pogrzeb węgla brunatnego
Mała retencja - duży problem
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
Orły przednie w Beskidach
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?

Serwis eko.org.pl publikowany jest przez polskie Pozarządowe Organizacje Ekologiczne

Zarządzany jest przez OPP Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA"
czytaj więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej