×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

19 czerwca 2017
Transport
 

Rower ma 200 lat

Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat ewoluował.

W tym roku mija równo 200 lat od czasu, kiedy baron Karl von Drais skonstruował "machinę biegową" ("Laufmaschine"). 12 czerwca 1817 roku pobiła ona pierwszy rekord, pokonując w ciągu godziny odległość ok. 14 km. Pojazd nie miał jeszcze napędu znanego z dzisiejszych rowerów (trzeba było odpychać się od ziemi nogami aby wprawić go w ruch) ale miał dwa koła umieszczone jedno za drugim, w tym przednie sterownicze, umożliwiające skręcanie.

Nazwisko wynalazcy dało nazwę drezynie kolejowej. Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat ewoluował. Welocyped skonstruowany przez Henri Michaux w 1861 roku (z wielkim przednim kołem) okazał się tej ewolucji ślepym zaułkiem. Ale wynalezienie przekładni łańcuchowej, koła ze szprychami drutowymi, ogumienia pneumatycznego, wolnobiegu (a także przekładni) przyniosły pod koniec XIX wieku rower w obecnym kształcie: pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni.

Rower to nic innego jak legendarne siedmiomilowe buty. Tym samym wysiłkiem możemy na rowerze pokonywać znacznie większe odległości niż pieszo i to wyraźnie szybciej niż na piechotę. Właśnie niebywała sprawność energetyczna stanowi o przewadze roweru. Nikt przecież nie będzie z ciężkimi zakupami dobrowolnie szedł 10 kilometrów. A wystarczy załadować te zakupy na rower i jak za dotknięciem magicznej różdżki te same 10 kilometrów pokonamy w nieco ponad trzydzieści minut (a nie ponad dwie godziny, jak na piechotę). Oczywiście pod warunkiem równej nawierzchni i braku większych pagórków. Potencjał roweru jest ogromny, co obrazuje diagram poniżej.

Pagórków nie zlikwidujemy (w ich pokonaniu może pomóc wspomagający napęd elektryczny roweru, od niedawna dopuszczony prawem choć kontestowany przez rowerowych ortodoksów). Natomiast równą nawierzchnię powinniśmy dla rowerów stworzyć - chodzi po prostu o odpowiednią infrastrukturę rowerową.

Bo rower nie truje, nie hałasuje, jest niczym innym niż siedmiomilowymi butami i grzechem byłoby z tej przewagi nie korzystać. Świętujmy więc te wspaniałe 200 lat roweru. Niech się kręci, niech noga podaje, niech rowery zmieniają nasze miasta na lepsze!

(...)

Marcin Hyła

Transport

Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy (...)
czytaj całość
Jeśli zależy nam na wyjściu z „kolejowego dołka” to musimy porzucić naiwną filozofię, że likwidacja kolejnych połączeń stanowi narzędzie biznesowej (...)
czytaj całość
Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat (...)
czytaj całość
Acquisition of engineering business forms part of US company’s plan to cut costs, speed up production and increase quality
czytaj całość
Dobiegły końca najbardziej rowerowe wakacje w historii: Tego lata Polacy miliony razy skorzystali z rowerów miejskich!
czytaj całość
Samorządy na ogół nie były zainteresowane organizowaniem publicznego transportu zbiorowego dla mieszkańców.
czytaj całość
Realizacja planu odbudowy żeglugi śródlądowej ma potrwać około 15 lat i będzie kosztowało ok.  60 miliardów złotych. Resort chce odbudować (...)
czytaj całość
Prezesi spółek portowych założyli stowarzyszenie Odrą w Świat. Będą walczyć o pogłębienie rzeki, tak aby uzyskała III klasę żeglowności. Potrzebnych (...)
czytaj całość
W dniach 18 i 19 listopada 1995 roku w Krakowie na spotkaniu rowerowych działaczy z kilku miast Polski nieformalna *Międzymiastówka (...)
czytaj całość
więcej
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej