×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

21 lipca 2020
Transport
 

Burmistrzowie kilkudziesięciu metropolii apelują o wsparcie dla transportu publicznego i rowerowego

Burmistrzowie, rządzący kilkudziesięcioma największymi miastami na świecie, wystosowali swoją propozycję “powrotu do zdrowia” po pandemii. Apelują oni o wsparcie dla transportu publicznego i rowerowego, odwołując się m.in. do idei “15-minutowego miasta”.

Ponadto domagają się od władz krajowych, by fundusze na odbudowę przeznaczane były wyłącznie na inwestycje niskoemisyjne, sprzyjające celom porozumienia paryskiego.

Dokument dotyczący “zielonego i sprawiedliwego powrotu do zdrowia” został przygotowany przez grupę zadaniową, utworzoną w ramach sieci miast C40 Cities. Inicjatywa ta zrzesza dużych 96 miast, ze wszystkich zamieszkanych kontynentów.

Przedstawiciele kilkudziesięciu miast pochylili się nad problemami, na rozwiązanie których szansę stwarza odbudowa gospodarek po pandemii.
15-minutowe miasto

W dziedzinie transportu grupa skłania się ku wsparciu dla transportu publicznego, w tym poprzez włączanie do użytku autobusów elektrycznych. Zalecana jest także rozbudowa sieci kolejowej oraz ścieżek rowerowych.

Autorzy rekomendacji oparli się przy tym na idei “15-minutowego miasta“, która zakłada, że mieszkańcy będą mogli zaspokoić większość swoich potrzeb w zasięgu krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerowej, zajmujących kwadrans.

Sprzeciwiają się przy tym, by miasta były podporządkowane samochodom: grupa podkreśla, że część ulic powinna pozostać zamknięta także po pandemii, by mógł rozwijać się ruch pieszy, rowerowy i transport publiczny.
Walka o klimat, ale i przeciw nierównościom

Ponieważ jednak sektor transportu nie jest jedynym, który wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych, burmistrzowie apelują także o zmiany w innych obszarach. Wezwano wobec tego rządy krajowe, by fundusze na odbudowę gospodarek skierowane zostały na inwestycje niskoemisyjne, sprzyjające celom porozumienia paryskiego.

“Nadszedł czas na odważne myślenie i szybkie działania wspierające miejsca pracy oraz gospodarkę poprzez inwestycje w projekty, które zapewniają czystsze i bardziej ekologiczne miasta” – powiedziała Sally Capp, burmistrz australijskiego Melbourne.

Równocześnie zaapelowano, by transformacja odbywała się w taki sposób, który zarazem pozwoli na walkę z nierównościami społecznymi, wynikającymi z dochodów, płci, rasy czy wieku. Wskazano na potrzebę poprawy dostępu do usług publicznych, obejmujących nie tylko transport, ale i m.in. opiekę zdrowotną i przystępne cenowo mieszkalnictwo.

pobierz apel (en)

Transport

NIK zbadała skutecznośc Programu Liwidacji Miejsc Niebezpiecznych na polskich drogach. Program przyjęto do realizacji w 2015r. Mimo niewątpliwej konieczności nie (...)
czytaj całość
Burmistrzowie, rządzący kilkudziesięcioma największymi miastami na świecie, wystosowali swoją propozycję “powrotu do zdrowia” po pandemii. Apelują oni o wsparcie dla (...)
czytaj całość
Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy (...)
czytaj całość
Jeśli zależy nam na wyjściu z „kolejowego dołka” to musimy porzucić naiwną filozofię, że likwidacja kolejnych połączeń stanowi narzędzie biznesowej (...)
czytaj całość
Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat (...)
czytaj całość
Acquisition of engineering business forms part of US company’s plan to cut costs, speed up production and increase quality
czytaj całość
Dobiegły końca najbardziej rowerowe wakacje w historii: Tego lata Polacy miliony razy skorzystali z rowerów miejskich!
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej