×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 sierpnia 2016
Transport
 

Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?

Weźmy idealnie kwadratowe miasto i wybudujmy...

Spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie na przykładzie bardzo uproszczonego modelu - kwadratowego miasta z prostopadłą siatką 6x6 dróg rozmieszczonych co kilometr oraz źródłami i celami podróży koncentrującymi się wokół skrzyżowań tych dróg. W sumie 36 „węzłów” między którymi przemieszczają się ludzie, przy czym każdy węzeł może być zarówno źródłem jak i celem. Zakładamy, że dla każdej pary węzłów jest po 100 osób (w każdym z kierunków: „tam” i „z powrotem”), które wybrałyby rower w tej relacji, gdyby miały ku temu dogodne warunki.

Jedną trasę

 

Jeśli wybudujemy 1 trasę rowerową przez całe miasto - 5 km, połączy ona 6 węzłów. Oznacza to, że z dowolnego z 6 węzłów na trasie można dojechać do 5 innych. W sumie trasa obsługuje 30 różnych relacji - 3000 osób. Zachęciliśmy do przesiadki na rower 600 osób w przeliczeniu na kilometr każdej wybudowanej trasy. Nieźle? Nieźle.

Dwie trasy na krzyż

Jeśli wybudujemy 2 trasy "na krzyż" - jedną N-S, a drugą W-E - to mamy: 10 km sieci, 11 węzłów, 11x10 = 110 możliwych relacji i 11000 rowerzystów. Dwa razy dłuższa sieć dała możliwość wybrania roweru niemal 4 razy większej liczbe osób. W przeliczeniu na kilometr wybudowanej trasy mamy 1100 osób na rowerze - 2x lepiej.

Pełną sieć

A co, jeśli wybudujemy całą sieć? 6 tras N-S, 6 tras W-E, w sumie 60 km sieci i 36 węzłów. Obsługujemy komplet 36x35=1260 relacji. Mamy 126 tys. rowerzystów, 2100 na kilometr sieci - jeszcze 2x lepiej, prawie 3,5x lepiej niż w przypadku pojedynczej trasy.

Po jednej trasce w każdej dzielnicy

Dotychczas rozpatrywaliśmy przypadki mniejszej lub większej, ale jednak spójnej i logicznej sieci. Każdy, kto jeździł na rowerze np. po Warszawie, wie że nie jest to jedyna opcja. Rozważmy najgorszy scenariusz - 18 odcinków po 1 km, nie łączących się między sobą. Każda z 18 dzielnic wybudowała sobie po kilometrze drogi dla rowerów, nie dogadując się przy tym z sąsiadami. Efekt? Też 36 węzłów, do których prowadzi jakaś trasa, ale tylko 36 obsługiwanych relacji. 3600 rowerzystów, czyli 200 na kilometr trasy. O rząd wielkości mniej niż w scenariuszach racjonalnych.

Porównanie scenariuszy

Tabela przedstawia porównanie długości sieci i efektów w każdym z omówionych wyżej scenariuszy.

Przeliczmy to teraz na pieniądze - jeśli założymy, że 1 km trasy rowerowej kosztuje np. 500 tys. zł, to ile kosztuje przesadzenie 1 osoby na rower w poszczególnych scenariuszach?

oderwanych kawałków "dzielnicowych" jest 3x mniejsze niż w przypadku jednej spójnej trasy, 5,5x niż w przypadku "krzyża" i 10,5x niż w przypadku kompletnej sieci. Budowa kompletnej sieci oznacza inwestycję 238 zł/rowerzystę, fragmentu niepołączonego z innymi - 2500 zł/rowerzystę. Na budowanie sieci na raty stać tylko bardzo bogate miasta.

Dodatkowy wniosek jest taki, że publikowane od czasu do czasu rankingi miast, w których porównuje się sumaryczną długość ścieżek rowerowych, niekoniecznie oddają stopień ich przyjazności dla ruchu rowerowego. Niewiele pomaga też przeliczanie długości na tysiąc mieszkańców czy kilometr kwadratowy powierzchni. Istotna jest liczba (odsetek) obsługiwanych przez sieć rowerową relacji.

Oczywiście powyższy model jest bardzo uproszczony, w rzeczywistych miastach ani rozkład źródeł i celów podróży, ani samych podróży nie jest tak równomierny, a niektóre trasy rowerowe są znacznie droższe od innych. Chciałem jednak pokazać pewne mechanizmy i zależności na modelu, który każdy może sobie przeliczyć samodzielnie na palcach i sprawdzić moje rachunki.

Kompletna sieć to także...

Krótsze trasy

Kompletna sieć oznacza, że zawsze możemy pojechać najkrótszą trasą, bez nadkładania drogi, by objechać jakiś nieprzyjazny dla rowerów odcinek. Wpływa to na atrakcyjność roweru jako środka transportu i to, czy jest racjonalną alternatywą dla samochodu.

Zapewne niektórzy zauważyli już, że do połączenia wszystkich węzłów w naszym teoretycznym mieście wystarczyłoby 35 zamiast 60 km tras. Oznaczałoby to jednak, że w niektórych relacjach trzeba by istotnie nadkładać drogi. Jak bardzo?

Pełna sieć - 60 km tras. Średnia odległość do pokonania między źródłami i celami podróży wynosi 4 km, a odsetek podróży mieszczących się w granicach np. 5 km - 78%.

Rozważmy jeszcze jeden prawie realistyczny scenariusz - nasze umowne miasto rozcina na pół rzeka, a z 6 mostów tylko 2 skrajne zostały wyposażone w drogi dla rowerów. Poza mostami sieć jest kompletna. Mamy 56 km - niecałe 7% mniej. Wszystkie węzły są połączone w sieć, ale średnia odległość do pokonania między źródłami i celami podróży rośnie do 4,57 km - o 14%. Odsetek podróży mieszczących się w granicach 5 km spada do 64% - o 17%.

Porównanie rozkładu długości podróży w sieci kompletnej i w sieci, w której brakuje 4 km. Utrata konkurencyjności roweru związana z dziurami w sieci jest znacznie, ponad dwukrotnie większa niż wynikałoby to z samej długości tras.

Mniejsza sezonowość ruchu rowerowego

O ile w warunkach letnich wielu rowerzystów poradzi sobie z przejechaniem kilometra czy dwóch przy braku infrastruktury - albo między pędzącymi samochodami, albo objeżdżając gruntową ścieżką - to w sezonie jesienno-zimowym dobra infrastruktura staje się podwójnie ważna. Do zwykłych uciążliwości ruchu samochodowego dochodzi oślepianie i ochlapywanie, dziur przy krawędzi jezdni nie widać spod kałuż, gruntowy skrót oznacza ugrzęźnięcie w błocie, a kaptur czy zaparowane okulary ograniczają możliwości zareagowania na niebezpieczne manewry kierowców.

Dodatkowo możliwe dzięki kompletnej sieci krótsze trasy (patrz wyżej) oznaczają krótszy czas narażenia na niekorzystne warunki atmosferyczne. Więcej osób jest bardziej skłonnych spędzić na mrozie czy w deszczu 20 minut niż godzinę. Stąd w cywilizowanych krajach rozwiązania takie jak sygnalizacja dająca wyższy priorytet rowerzystom podczas opadów deszczu, by rowerzyści nie mokli czekając na zielone.

Ruch rowerowy jest całoroczny zarówno w deszczowej Kopenhadze, jak w mroźnym Oulu. Oba te miasta mają pozornie bardzo niesprzyjające rowerzystom warunki klimatyczne, ale kompletną sieć tras rowerowych.

Łatwość planowania trasy

W kompletnej sieci pojechanie rowerem z punktu A do B nie wymaga ślęczenia nad mapami, konsultacji na forach internetowych i planowania trasy na miarę zimowego ataku na K2. Wystarczy obrać w miarę poprawny kierunek i korygować go w miarę potrzeby. Gdziekolwiek nie pojedziemy, możemy mieć pewność, że nie trafimy na schody, zakaz ruchu rowerów, płot, jezdnię z samochodami pędzącymi 80 km/h. Kto jeździł na rowerze po Holandii czy Niemczech, zna to wspaniałe odczucie. Szczególnie istotne dla nowych rowerzystów - a w Polsce jesteśmy w sytuacji, w której większość rowerzystów przed dłuższy czas będzie nowa.

Szybki zwrot kosztów

Przeciągając budowę sieci na kilkanaście lub więcej lat, zamrażamy środki w inwestycji, która będzie wykorzystywana w bardzo ograniczonym zakresie. Niektóre odcinki będą wymagały remontu zanim zostaną połączone z innymi. Utrzymanie niewykorzystywanych lub słabo wykorzystywanych odcinków dróg dla rowerów kosztuje tyle samo, co dobrze wykorzystywanych - to nie koła rowerowe niszczą nawierzchnię. Gdy na prowadzącej znikąd donikąd drodze dla rowerów nie widać rowerzystów, pojawiają się głosy kwestionujące sens budowy kolejnych odcinków.

Z drugiej strony - szybka budowa sieci pozwala szybko pokazać zyski z inwestycji. Z każdego kilometra w sieci korzysta 10x więcej osób niż z niepowiązanych odcinków.

Mniej konfliktów między użytkownikami dróg

Część rowerzystów będzie jeździć tak czy owak. Część zdecyduje się na jazdę, gdy gotowa jest tylko część infrastruktury na ich codziennej trasie. Pierwsi często ignorują krótkie, oderwane od siebie odcinki dróg dla rowerów, i jadą konsekwentnie jezdnią, co irytuje kierowców. Drudzy - starają się przedostać między kolejnymi odcinkami po chodnikach, co powoduje zrozumiały dyskomfort wśród pieszych. Najgorsi są chyba jednak ci, którzy usiłują ściśle trzymać się przepisów i skręcają w lewo przez 6 pasów ruchu, by wbić się z jezdni na kolejny odcineczek ścieżki...

Można oczywiście prowadzić kampanie edukacyjne albo postawić policjanta na każdym skrzyżowaniu, jednak gdy rowerzysta może w zasadzie tylko wybierać jaki przepis złamać, efekt takich działań będzie bardzo ograniczony. Z drugiej strony - tam gdzie infrastruktura rowerowa jest choć z grubsza spójna i logiczna, nie trzeba żadnej edukacji i policji, by 97% rowerzystów jeździło zgodnie z przepisami.

O inspiracji

O tym jak ważne jest, by budować sieć rowerową szybko, przekonała mnie wizyta studyjna w Sewilli. To hiszpańskie miasto wybudowało swoją sieć rowerową od zera w ciągu 3 lat, przy czym najważniejsze trasy rowerowe powstały w ciągu pierwszego roku! W efekcie liczba rowerzystów na ulicach w ciągu jednej kadencji samorządu zwiększyła się kilkudziesięciokrotnie, a jednocześnie ryzyko poważnego wypadku spadło o połowę.

Sieć dróg dla rowerów w Sevilli po pierwszym (!) roku budowy. Pusty obszar w środku to historyczne centrum miasta z ograniczonym wjazdem samochodów.

Niniejszy tekst w dużej mierze powiela wątki poruszone w "The Advantages of Quickly Completing Cycling Networks" ze strony British Columbia Cycling Coalition: www.bccc.bc.ca/take-action/470-2/ Stamtąd zaczerpnąłem także model "kwadratowego" miasta 6x6, rozbudowując analizę o 3 dodatkowe przykłady sieci.

Aleksander Buczyński|
źródło: http://www.miastadlarowerow.pl/index_wiadomosci.php?dzial=2&kat=9&art=144

Transport

NIK zbadała skutecznośc Programu Liwidacji Miejsc Niebezpiecznych na polskich drogach. Program przyjęto do realizacji w 2015r. Mimo niewątpliwej konieczności nie (...)
czytaj całość
Burmistrzowie, rządzący kilkudziesięcioma największymi miastami na świecie, wystosowali swoją propozycję “powrotu do zdrowia” po pandemii. Apelują oni o wsparcie dla (...)
czytaj całość
Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy (...)
czytaj całość
Jeśli zależy nam na wyjściu z „kolejowego dołka” to musimy porzucić naiwną filozofię, że likwidacja kolejnych połączeń stanowi narzędzie biznesowej (...)
czytaj całość
Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat (...)
czytaj całość
Acquisition of engineering business forms part of US company’s plan to cut costs, speed up production and increase quality
czytaj całość
Dobiegły końca najbardziej rowerowe wakacje w historii: Tego lata Polacy miliony razy skorzystali z rowerów miejskich!
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej