Atom

Greenpeace ujawnia tajny dokument dotyczący programu jądrowego

26 lipca 2015 min
(galeria fotografii)

Wbrew rządowym zapewnieniom, prąd z pierwszej polskiej elektrowni atomowej nie popłynie w naszych gniazdkach wcześniej niż w 2031 roku.

Opóźnienia zwiększają i tak już ogromne koszty realizacji programu jądrowego. Opinia publiczna miała się o tym dowiedzieć najwcześniej po wyborach parlamentarnych.

Greenpeace dotarł do najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1 [1], powołanej do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Według datowanego na 15 maja br. dokumentu pierwsza elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć prace dopiero w 2031 r. Jest to sprzeczne z informacjami podawanymi dotychczas do publicznej wiadomości. Pierwotnie zakładano, że pierwsza elektrownia powstanie już w 2019 roku. W opublikowanym niedawno przez Rzeczpospolitą artykule pojawia się wzmianka o kolejnym opóźnieniu, jednak nigdzie nie podano do wiadomości publicznej tak odległego terminu oddania elektrowni do użytku, jaki widnieje w ujawnionym przez Greenpeace harmonogramie inwestora. W dodatku eksperci podkreślają, że nawet rok 2031 wydaje się być nierealistyczny [2]. Ujawniony dokument pokazuje, że projekt opóźniony jest już o 12 lat względem pierwotnych założeń. Należy zauważyć, że jest to wciąż wstępny, relatywnie łatwy, etap przygotowań do realizacji, więc wraz z wkraczaniem w dalsze, bardziej wymagające, fazy inwestycji można spodziewać się kolejnych opóźnień.

Od samego początku realizacja programu jądrowego wiązała się z problemami. W ostatnich miesiącach, w niejasnych okolicznościach, rozwiązany został kontrakt z jednym z głównych podwykonawców, spółką Worley Parsons. Jednocześnie nasiliły się protesty społeczne mieszkańców nadbałtyckich gmin wstępnie wytypowanych pod budowę elektrowni jądrowej. Mieszkańcy i eksperci nie tylko protestują, zdecydowali się też wystąpić na ścieżkę prawną. Zaskarżyli rząd i PGE EJ 1 za działania niezgodne z prawem, zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu kraju i nadmorskim wydmom. Chodzi m.in. o planowane przez PGE EJ 1 odwierty geologiczne w gminie Choczewo, których spółka zamierza dokonać pomimo braku wykonania konsultacji społecznych i oceny oddziaływania na środowisko.

Aż 12 lat opóźnienia w harmonogramie prac pozwala założyć, że elektrownia jądrowa nie powstanie w Polsce nigdy. Mówiło o tym już wielu ekspertów i polityków. Teraz widzimy czarno na białym, że nie o budowę tu chodzi, tylko o przedłużanie w nieskończoność samego procesu przygotowań inwestycji. Społeczeństwo jest wprowadzane w błąd. Mamy nadzieję, że ujawnienie tego harmonogramu będzie zimnym prysznicem dla tych nielicznych osób, które jeszcze wierzą w możliwość budowy EJ w Polsce – mówi Iwo Łoś ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Opóźnienia w realizacji programu jądrowego generują ogromne koszty. Z roku na rok wydawane są miliony złotych na promocję atomu i pensje prezesów atomowych spółek. Całkowita inwestycja ma pochłonąć miliardy złotych. To pieniądze wyrzucone w błoto. Zmarnowany czas można byłoby wykorzystać na wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski w oparciu o rozwój krajowych, odnawialnych źródeł energii oraz na poprawę efektywności energetycznej.

Zdajemy sobie sprawę, że dokument jest opatrzony klauzulą tajności i że za jego ujawnienie możemy spodziewać się sprawy sądowej. Działamy jednak w interesie publicznym, bo ten  projekt będzie jak gąbka pochłaniał grube miliardy złotych, trwonione przez rządowe agendy i spółki skarbu państwa - dodaje Iwo Łoś.

W ostatnich latach w polskich mediach pojawiały się reportaże śledcze ujawniające, jak intratnym interesem dla niektórych spółek i ich prezesów jest samo planowanie budowy elektrowni jądrowej [3]. Ujawniony przez Greenpeace harmonogram PGE EJ 1 Sp. z o. o. pokazuje, że wbrew dotychczasowym – i tak już opóźnianym – terminom planowanego oddania pierwszego bloku elektrowni jądrowej, cały proceder ma trwać jeszcze dłużej, bo co najmniej do 2031 r.

Greenpeace wraz z ekspertami rekomenduje obecnemu i przyszłemu rządowi - mając na uwadze już kilkunastoletnie opóźnienie, które będzie dalej rosnąć i generować dodatkowe koszty - ostateczną i oficjalną rezygnację z realizacji programu polskiej energetyki jądrowej na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

 

Przypisy:

[1] Dokument w formie jpg do pobrania tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/271320/harmonogram.jpg  

[2] Rzeczpospolita, w artykule z 25.06.2015 “Atom raczej nie będzie w zakładanym terminie” autorstwa Anety Wieczerzak - Krusińskiej (http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1211303.html) przedstawia opinię Joanny Maćkowiak-Pandery, szefowej Forum Analiz Energetycznych, na temat harmonogramu PPEJ. W jej ocenie do uruchomienia elektrowni jądrowej w Polsce potrzebne jest 12–15 lat od momentu wyznaczenia miejsca budowy, a tego etapu jeszcze nie osiągnęliśmy. Szefowa Forum zwraca też uwagę, że nierozwiązana jest kwestia finansowania tej inwestycji, a przy obecnych cenach energii jest ona nierentowna.

[3]  Gazeta Wyborcza, w artykule z dn. 17.11.2012 Sposób "na wnuczkę", czyli jakim cudem b. minister zarabia 55 tys. zł autorstwa Tomasza Pruska

(http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,12873632,Sposob__na_wnuczke___czyli_jakim_cudem_b__minister.html) zwraca uwagę, że zarobki Aleksandra Grada w czasach, gdy kierował on spółkami mającymi realizować program jądrowy, kształtowały się na poziomie nieco ponad 55 tys. zł brutto miesięcznie, z czego 13 818 zł dawało mu prezesowanie w PGE Energia Jądrowa, a 41 468 zł - w PGE EJ1.

tytul: Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzebatytul: Korekta o charakterze porządkowymtytul: Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznegotytul: Porażka Ministerstwa Środowiska i obywateli z lobby myśliwychtytul: Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie?tytul: List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznejtytul: Walka ze smogiem: Co to są korytarze powietrzne?tytul: Green Alley Award
view_list  inne artykuły z tematu Atom:
mh

Wielka Brytania będzie miała nową elektrownię atomową

Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej,

mh

Widmo kataklizmu jądrowego krąży po Ukrainie

Związek Przemysłu Atomowego Ukrainy w liście do premiera Jaceniuka: eksperymenty z ukraińskimi reaktorami to przestępstwo które prowadzi do katastrofy

mh

Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska wskazują, że mieszkańcy Pomorza są przeciwni budowie elektrowni jądrowej w ich regionie i w Polsce

mh

Bezpieczeństwo energetyczne w programach partii politycznych

Jeżeli chodzi o tematykę siłowni jądrowej, która w ostatnich tygodniach była szeroko komentowana, to przedstawiciel PO zwróci uwagę, że *(…) elementem polityki energetycznej jest również komunikacja społeczna*

mh

Platforma rezygnuje z elektrowni atomowej?

Słowa czołowych polityków PO o rezygnacji z planów budowy elektrowni atomowej to kolejny nerwowy uśmiech w stronę części elektoratu – analizuje portal WysokieNapiecie.pl.

mh

Ekspertyza prof. Popczyka: *Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa*

Energetyka jądrowa nie jest odpowiednia dla Polski.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.