×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

28 listopada 2014
Wrocław
 

Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatów

Podczas Debaty o przyszłości Wrocławia zorganizowanej przez Partię Zieloni i Stowarzyszenia EKO-UNIA 27. listopada w Hotelu Tumskim rozmawiano o wizji naszego miasta z kandydatami na prezydenta.

 Na debatę zaprosiliśmy osoby z III sektora z organizacji pozarządowych oraz polityków startujących w wyborach do samorządu Wrocławia. Przybyło ok. 50 osób. Debata została zastąpiona dość wyważona rozmową, nie pozbawioną napięć.

Najpierw rozmawiano przez godzinę z kandydatką PiS p Mirosławą Stachowiak- Różecką a następnie z Bohdanem Aniszczykiem, wieloletnim radnym wrocławskim, przysłanym w zastępstwie kandydata i prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.

Kandydatka na Prezydentkę Wrocławia p Mirosława Stachowiak- Różecka,

przedstawiła wizję miasta zdecentralizowanego, składającego się z miasteczek( osiedli), z własnymi centrami, z rozwiniętą komunikacją publiczną ( dziś z niej korzysta zaledwie 27 % mieszkańców); miasta z rozwiniętymi obszarami zieleni ( mamy 6-7 % terenów zielonych , a Warszawa 20 %), nie tworzymy zielonych korytarzy przewietrzających miasto. Następnie przed ok. 45 minut zadano kandydatce kilkanaście pytań. Najważniejsze deklaracje to:

 • -likwidacja ogrodów działkowych, odcinam się od tego co miało miejsce za rządów Dutkiewicza z wycinką drzew i zielenią, wrócimy do pracy nad studium zagospodarowania przestrzennego; co do zasady ogrody winny zostać płucami miasta
 • - Europejska Stolica Kultury, należy wrócić do pierwotnej aplikacji Chmielewskiego, która wygrała konkurs, mniej rankingów, więcej kultury na dole na osiedlach, trwałych wydarzeń, nie które przeminą wraz z jednorazową imprezą
 • - za demokracją lokalną, wsparcie dla samorządności w radach osiedli
 • - ochrona zwierząt w mieście, nie zna się na tym za bardzo, chętnie skorzysta z wiedzy pytającego lekarza weterynarii i obrońcy zwierząt ( kandydata na radnego z list PO )
 • - wsparcie dla sektora organizacji społecznych- proponuje raport otwarcia o stanie współpracy z organizacjami III sektora
 • - była od początku w PiS i nie zamierza się wypisywać z niego przed wyborami; proponuje konkretny program i składa deklaracje w imieniu swoim i tak na nią proszę patrzeć…

Bohdan Aniszczyk zebrał głosy frustracji, jako żniwo polityki prezydenta Dutkiewicza z ostatnich lat.

 • -wysłuchał ostrych słów za niszczenie drzew, które trwa ( podawano przykład wycięcia w przeddzień spotkania 4. zdrowych topól w żłobku przy ul Strzegomskiej na Nowym Dworze), plany likwidacji ogrodów działkowych ( nie wiem dlaczego zapadła taka decyzja, sam jej nie rozumiem- przyznał radny otwarcie)
 • - zgodził się, że Rady Osiedla nie mają wiele kompetencji i że to nie jest dobre rozwiązanie,
 • - przyjął do wiadomości brak siły oddziaływania, fasadowość Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego, powołanej przez Prezydenta Dutkiewicza, sam skarżył się na niemożność zwołania posiedzenia WRPP w tej kadencji z powodu braku kworum, głównie ze strony organizacji pozarządowych; negowano sens utrzymywania fasadowych ciał doradczych.
 • - bronił dobrej opinii o Wrocławiu, która jest efektem programu inwestycyjnego miasta i prezydenta Dutkiewicza oraz tego, że ludzie z innych miast, chcą tu przyjeżdżać i mieszkać; stwierdzał ,ze Wrocław z II ligi przebił się do „ligi europejskiej”
 • W dyskusji wskazywano, że przyciągnięcie kolejnej fabryki, powstanie galerii, czy zrobienie dużej, międzynarodowej imprezy nie jest właściwym kryterium nowoczesności, europejskości miasta.

Radny Aniszczyk obiecał zorganizowanie spotkania i z urzędnikami w sprawie wycinki zieleni miejskiej. Zarówno pani Stachiewicz –Różecka, jak i pan Aniszczyk (za odwagę) zostali nagrodzeni brawami na koniec swoich wystąpień. Spotkanie zostało zarejestrowanie i można go obejrzeć na stronach Stowarzyszenie EKO-UNIA i partii Zieloni.

oprac. Radek Gawlik

Z treści zaproszenia na spotkanie:

Od dawna brakuje nam dialogu. W którym kierunku idziemy? Czy to jest miasto jeszcze dla mieszkańców, czy dla dróg i samochodów, galerii i biznesu, miasto bez zieleni, tylko z betonu, stali i szkła? Nowoczesne? A rzeczywiste partnerstwo i udział mieszkańców w sprawowaniu władzy – czy budżet partycypacyjny to już wszystko na co nas stać?

Zieloni, ruchy miejskie i wiele organizacji pozarządowych zarzucają polityce w miastach polskich powielanie błędów Zachodu w transporcie i w zagospodarowaniu przestrzeni, a władzom, że w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mamy XXI wiek zmian klimatycznych, zatrutego powietrza, spadku, jakości życia. Ludzie uciekają z terenów nieprzyjaznych (hałas, spaliny, upał) na prowincję, pomnażając problemy komunikacyjne, społeczne, budżetowe, środowiskowe.

I nigdzie odpowiedzią na to nie były nowe mosty i obwodnice. Tylko porządny, szybki transport publiczny. Zieloni w swoim programie – http://zielona-alternatywa.org/ – napisali, jak ich zdaniem pozytywnie odpowiedzieć na powyższe problemy. I chcemy móc o tę wizję i narzędzia jej realizacji spytać przyszłego prezydenta lub prezydentkę.

Ta debata zrodziła się też jako odpowiedź na działanie mediów, w których coraz mniej miejsca na poważne prezentowanie kluczowych problemów i szeroką dyskusję. Chcemy to miejsce dla ważnych dla nas wszystkich spraw uzyskać.

poniżej zamieszczamy nagrania video ze spotkania

debata Wrocław cz.1 / p.Stachowiak-Różecka

debata Wrocław cz.2 / p.Stachowiak-Różecka

debata Wrocław cz.3 / p.Stachowiak-Różecka

debata Wrocław cz.4 / p.Stachowiak-Różecka

debata Wrocław cz.5 / p.Stachowiak-Różecka

debata Wrocław cz.6 / p. B. Aniszczyk

debata Wrocław cz.7 / p. B. Aniszczyk

debata Wrocław cz.8 / p. B. Aniszczyk

debata Wrocław cz.9 / p. B. Aniszczyk

debata Wrocław cz.10 / p. B. Aniszczyk

Wrocław

Dziś mieszkańcy złożyli petycję do prezydenta Dutkiewicza
czytaj całość
Potrzebne jest długofalowe planowanie
czytaj całość
Przed wyborami do rad osiedlowych we Wrocławiu lokalni "Zieloni" ogłaszają pozytywny i przyjazny program. Można kopiować!
czytaj całość
Jak poinformowała Anna Bytońska z biura prasowego wrocławskiego magistratu, Urząd Miejski Wrocławia wraz z jednostkami miejskimi i spółkami stworzył grupę (...)
czytaj całość
Kongres Regionów to największe w Polsce miejsce spotkań przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej oraz świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych
czytaj całość
PODSUMOWANIE PROJEKTU "REKULTYWACJA DOLNOŚLĄSKICH SKŁADOWISK ODPADÓW KOMUNALNYCH”
czytaj całość
Praca i jej jakość jest nieodmiennie na czele tematów najważniejszych dla Polek i Polaków. Nadal nie brakuje rejonów kraju, zmagających (...)
czytaj całość
Stanowisko Partii Zieloni w sprawie sprzedaży terenów kompleksu Stadionu Olimpijskiego
czytaj całość
więcej
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej