×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Paweł Pomian
14 lipca 2021
#Wrocław
 
 
 

Wystawa o polach irygacyjnych

Stowarzyszenie EKO-UNIA odwiedziło wernisaż Katarzyny Roj.

 
 
 

Pole Regeneracji to wystawa o Wrocławskich Polach Irygacyjnych – terenach o niezwykłym potencjale regeneracyjnym, powstałych na skutek działalności człowieka.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. prace poplenerowe, realizowane od września 2020 do czerwca 2021 roku na Wrocławskich Polach Irygacyjnych.

 
 
 

Opis wystawy: Motywem przewodnim Pola Regeneracji będą trzy pojęcia: projektowania rezyliencji (odporności systemowej), kontinuum (Breslau-Wrocław) oraz rozwiązań opartych o przyrodę. Wystawa w galerii Dizajn BWA Wrocław przypomni metodę myślenia scenariuszowego oraz jej potencjału dla dyscyplin projektowych, a także rolę dźwięku w odtwarzaniu zagrożonych siedlisk. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy istnieje coś poza zrównoważonym rozwojem i czy możemy wyobrazić sobie odważniejsze scenariusze, w których działalność człowieka ma na otoczenie pozytywny wpływ.

 
 
 

Wrocławskie Pola Irygacyjne to największa w Polsce pozostałość po przedwojennym systemie oczyszczalni ścieków. Ich istnienie zapoczątkowały prawne regulacje, które zakończyć miały wylewanie nieczystości do rzek. W Breslau uruchomiono je w 1881 roku i przetrwały jako główna, wrocławska oczyszczalnia aż do 2015 roku. Przez 134 lata jej działania, dzięki stałej podaży wody, wytworzył się tu wodno-bagienny, żywy i odporny ekosystem – 1200 hektarów spontanicznej przyrody w obrębie miasta. Obecnie teren jest obiektem zainteresowania ekologów_żek nie tylko ze względu na postępujący zanik wód gruntownych i możliwą degradację unikalnego środowiska, a także przez istniejące tam rozległe ptasie legowiska oraz przylegające do nich drogi szybkiego ruchu, które tworzą unikalne miejsce nasłuchu zasięgu miejskiego smogu akustycznego.

 
 
 

Na przykładzie lokalnego ekosystemu nieczynnych pól irygacyjnych we Wrocławiu chcemy opowiedzieć o możliwych scenariuszach regeneracji terenów przeobrażonych przez człowieka, a także o problemie hałasu, który jest bardzo złożony i palący. Większość z nas mieszka w hałasie i nauczyła się go wypierać. Nie jest to jednak możliwe, gdy osiąga on chorobliwie wysokie rejestry. Świadomość mieszkańców_ek miast w tym zakresie wzrasta, ale nadal nie istnieją regulacje i polityka akustyczna, uwzględniająca specyfikę zarówno miast i wsi, jak i terenów pomiędzy.

 
Wrocław
Dolnośląski Alarm Smogowy wspólnie z Ruchem Rodzice dla Klimatu podsumował prowadzone w czasie mijającej kadencji działania Wrocławia dla poprawy jakości (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie EKO-UNIA odwiedziło wernisaż Katarzyny Roj.
czytaj całość
Budowa spalarni w gminie Wisznia Mała pod Wrocławiem nie do przyjęcia ze względów społecznych, ekologicznych i klimatycznych
czytaj całość
Miasto Wrocław tłumaczy mieszkańcom, że budować na mokrych, retencyjnych łąkach trzeba, bo taki jest plan. Miejscowy Plan… 
czytaj całość
W listopadowym numerze „Dzikiego Życia” (11/317 2020) – pisma wydawanego przez stowarzyszenie PRACOWNIA NA RZECZ WSZYSTKICH ISTOT – ukazały się (...)
czytaj całość
Aktywiści wspierają mieszkańców w walce o drzewa! Mieszkańcy Wrocławia, lokalni liderzy walczący o ochronę przyrody oraz aktywiści Extinction Rebellion spotykają się (...)
czytaj całość
List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ratowania Wrocławskich Pól Irygacyjnych – cennego obszaru przyrodniczego oraz chroniącego klimat miasta
czytaj całość
Nowa ekspertyza: czy grozi nam katastrofa ekologiczna?
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej