tytul: Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!tytul: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej – czy zaszkodzi im klęska urodzaju?tytul: Kwoty połowowe na 2015 ustalonetytul: Czy Lepsze jutro dla działkowców już było?tytul: Depesze z Brukselitytul: Karta Etyczna organizacji ekologicznychtytul: Więcej rowerów, mniej hałasu i spalintytul: Zasoby wodne w Kalifornii skażone miliardami litrów toksycznych ścieków po szczelinowaniu
min
wiadomości

Weź głeboki Oddech

Inauguracja kampanii społecznej Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
opublkowano 27 października 2014r.

Dnia 27 października 2014 roku (poniedziałek) we Wrocławiu o godzinie 12.00 przy stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (skrzyżowanie ulic Wiśniowej i Powstańców Śląskich) odbędzie się briefing prasowy inaugurujący kampanię społeczną „Dolnośląski Alarm Smogowy”.

Kampanię organizuje „Społeczna inicjatywa na rzecz czystego powietrza”, będąca obywatelskim, ponadpartyjnym przedsięwzięciem wrocławian zaniepokojonych zanieczyszczeniami, którymi na co dzień oddychają mieszkańcy Dolnego Śląska. Celem „Dolnośląskiego Alarmu Smogowego” będzie edukowanie opinii publicznej na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i życia Dolnoślązaków. Inicjatywa ma nadzieję, że dzięki kampanii społecznej uda się jej wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji i redukcję trującego smogu, stanowiącego poważne zagrożenie dla płuc mieszkańców regionu.

Inauguracja kampanii społecznej „Dolnośląski Alarm Smogowy” nie przez przypadek zbiega się w czasie z początkiem sezonu grzewczego. Według zapisów Programu Ochrony Powietrza dla województwa dolnośląskiego, najważniejszym źródłem emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń w okresie jesienno-zimowym są piece na paliwa stałe, których liczba we Wrocławiu sięga ok. 50 tysięcy. Opalane są one głównie węglem, koksem, miałem, drewnem czy brykietem torfowym. Niestety, do ich ogrzewania wrocławianie masowo używają również śmieci i różnego rodzaju odpadów – starych mebli, ram okiennych, zabawek, piłek do koszykówki czy plastikowych kubków po jogurtach. Wskutek unoszącego się nad miastem smogu, przeciętny wrocławianin wdycha w ciągu roku taką ilość rakotwórczego benzoapirenu, która odpowiada wypaleniu przez palacza tytoniu ponad tysiąca papierosów.
Dla porównania, mieszkańcy takich europejskich metropolii jak Wiedeń czy Londyn, oddychają powietrzem kilkadziesiąt razy czystszym. Smog stanowi poważny problem nie tylko nad Odrą. Zdaniem specjalistów z Europejskiej Agencji Środowiska (EFA) na stężenie pyłów powyżej poziomu rekomendowanego przez WHO narażone jest prawie 97% mieszkańców Polski.

Wrocławska Inicjatywa na Rzecz Czystego Powietrza jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem na terenie naszego kraju.
Pierwsi w walkę o czyste powietrze zaangażowali się mieszkańcy Krakowa, w którym od ponad dwóch lat działa „Krakowski Alarm Smogowy”. Zdaniem wrocławian, przykład Małopolski pokazuje, że problemy, które na co dzień znajdują się na marginesie zainteresowań opinii publicznej, mogą nie tylko stać się ważną częścią debaty angażującej wiele środowisk, ale również zostać skutecznie rozwiązane dzięki współpracy mediów, mieszkańców i władz samorządowych.

Wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, zatroskanych o jakość powietrza jakim na co dzień oddychają, zapraszamy do współpracy w ramach naszej Inicjatywy!
Wrocław, 24.10.2014 r.
Przebieg briefingu

  • Przekazanie informacji przedstawicielom mediów na temat inauguracji kampanii społecznej „Dolnośląski Alarm Smogowy”.
  • Wyjaśnienie genezy, przebiegu i celów kampanii. Prezentacja organizatorów,
  • Wystąpienie ekspertów i mieszkańców Wrocławia wspierających kampanię społeczną,
  • Przez „KAS” do „DAS” – przedstawiciele „Krakowskiego Alarmu Smogowego” przekażą „pozytywną energię” organizatorom wrocławskiej kampanii,
  • Uroczyste uruchomienie fanpage’a Inicjatywy na facebooku jako głównej platformy dialogu z mieszkańcami,
  • Ogłoszenie konkursu na logo stowarzyszenia.

Z poważaniem,
Beata Butwicka
Społeczny Rzecznik
DAS - Inicjatywy na rzecz czystego powietrza
tel.kom.: +48 668 67 89 88, e-mail: beata@butwicka.pl
Komunikat prasowy
Prosimy o przekazanie informacji Państwa
czytelnikom, widzom i słuchaczom

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.