×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

1 czerwca 2010
info
 

Ropa BP zabija

Próba zatrzymania wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej spaliła na panewce - przyznał w sobotę wieczorem koncern British Petroleum. Niepowodzenie ryzykownej operacji "Top Kill" oznacza dalsze zatruwanie środowiska w zatoce, ale to także kolejna skaza na prestiżu naftowego giganta. Opony, muł i piłki golfowe nie pomogły. Plan BP polegał na wpompowaniu do uszkodzonego zaworu mułu zmieszanego z chemicznymi pozostałościami po odwiercie.
Nie udało się zatkać wycieku ropy
Wyciek ropyPróba zatrzymania wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej spaliła na panewce - przyznał w sobotę wieczorem koncern British Petroleum.
Niepowodzenie ryzykownej operacji "Top Kill" oznacza dalsze zatruwanie środowiska w zatoce, ale to także kolejna skaza na prestiżu naftowego giganta.
Opony, muł i piłki golfowe nie pomogły
Plan BP polegał na wpompowaniu do uszkodzonego zaworu mułu zmieszanego z chemicznymi pozostałościami po odwiercie. Co jakiś czas próbowano wstrzykiwać również potężne ilości pociętych na kawałki opon czy piłek golfowych. Wszystko, co mogło przyczynić się do zaklejenia otworu i powstrzymania wycieku. Drugi etap operacji miał polegać na zatkaniu uszkodzonego szybu specjalnym cementowym zaworem. Wykorzystano ponad 4,5 mln litrów tego rodzaju mułu.
Według dyrektora działu operacyjnego BP Douga Suttlesa firma teraz spróbuje następnej strategii. Tym razem wykorzysta podwodne roboty i za ich pomocą odetnie uszkodzoną rurę, by następnie zatkać otwór zaworem powstrzymującym wyciek. Akcja zajmie cztery dni. Sam Hayward dawał operacji "Top Kill" 60-70 proc. szans powodzenia. Miała ona doprowadzić do powstrzymania wycieku sięgającego dzień w dzień prawie miliona litrów ropy. Przypomnijmy, że katastrofa wydzierżawionej przez giganta od teksaskiej firmy Transocean platformy wiertniczej miała miejsce 10 kwietnia br. Zginęło 11 osób.
PR-owski spektakl na przyjazd Obamy
Jeszcze w niedzielę szef BP twierdził w amerykańskiej telewizji, że wszystko idzie zgodnie z planem. W tym czasie jednak jego koledzy informowali dziennikarzy o beznadziejnych wprost wyzwaniach, z jakimi pracownicy firmy i wynajęci fachowcy muszą zmagać się na głębokości niemal 1,6 km pod powierzchnią wody.
Nie tylko jednak Hayward znalazł się pod presją. Z ostrą krytyką za zbyt małą aktywność spotkał się także Barack Obama. Mamy zapewne do czynienia z najgorszym wyciekiem ropy w całej amerykańskiej historii.
Po zakończeniu w piątek swojej drugiej inspekcji u wybrzeży Luizjany prezydent odleciał do Waszyngtonu śmigłowcem. Szkoda, że nie poczekał jeszcze chwilę. Stracił bowiem okazję obejrzenia przedziwnego spektaklu.
Członkowie ekipy ratunkowej, którzy zbierali ze złocistego piasku całe płaty maleńkich smolistych kulek, zaczęli od razu zdejmować ubranie robocze i tłumnie ładować się do żółtych autobusów. Po chwili nie było po nich ani śladu.
Szybko wyszło na jaw, że tych 400 robotników przywieziono na plażę, by oczyścili ją przed wizytą prezydenta. - To kolejny PR-owski numer koncernu. Chce po prostu ukryć przed światem nasze problemy. Chcemy tych facetów codziennie, a nie wtedy, gdy z wizytą wybiera się prezydent - skarży się John Young, przewodniczący rady parafialnej w miasteczku Jefferson.
Gdy Obama udawał się na weekend do Chicago na uroczyste obchody dnia poległych na polu chwały, BP musiało przyjąć na siebie cały impet gniewu i oburzenia z powodu kolejnej nieudanej próby wstrzymania wycieku. Nie po raz pierwszy firma wzbudzała w opinii publicznej nadzieje na zatrzymanie wycieku, a jednocześnie ostrzegała, że operacja może się nie udać. Jeden z pracujących w BP inżynierów miał podobno mówić, że operację "Top Kill" trzeba wstrzymywać co 12 godzin, gdyż szyb zwraca muł z powrotem.
Następna próba ma polegać na modyfikacji już przedtem stosowanej kopuły powstrzymującej wyciek. - Dziś wiemy znacznie lepiej, dlaczego wcześniej tamta akcja się nie udała. Musimy po prostu działać metodą prób i błędów, aż znajdziemy właściwe rozwiązanie - mówi ten sam inżynier.
Skalą i napięciem rozgrywającemu się pod wodą dramatowi dorównał w ubiegłym tygodniu ten odbywający się na lądzie. Amerykanie coraz dokładniej bowiem analizują, co właściwie doprowadziło do eksplozji i dlaczego tak długo trwa walka z wyciekiem.
Prosząc o zgodę na odwierty, firma BP miała pisać, że wyciek ropy jest "wysoce nieprawdopodobny"
Miało być 21 czujników wycieku, było sześć
W Waszyngtonie powołano przynajmniej cztery zespoły zajmujące się tym problemem. Ich pierwsze wnioski nie są pocieszające ani dla szefów BP, ani dla Obamy. Prezydent i tak cały czas musi odpierać zarzuty dotyczące kiepskiej reakcji na kryzys czynników oficjalnych.
W lutym 2009 r. koncern wystąpił o pozwolenie na dokonywanie odwiertów w Zatoce Meksykańskiej. Podaniu towarzyszył 52-stronicowy plan strategii ochrony tamtejszego środowiska naturalnego. Podobno można w nim przeczytać, że "przypadkowe powstanie wycieku jest wysoce nieprawdopodobne". A nawet gdyby doń doszło, koncern dysponuje "właściwymi środkami działania", które uchronią niezwykle wrażliwe podmokłe tereny stanu Luizjana przed dotarciem do nich plamy ropy.
Podczas zwołanych przez administrację zeszłotygodniowych przesłuchaniach podwykonawcy z branży naftowej oświadczyli, iż żółte flagi BP zaczęły pojawiać się na platformie Deepwater już kilka dni po tym, gdy w styczniu tego roku zaczęto odwierty. - Strasznie się śpieszyli. Robili zbyt wiele rzeczy na raz - mówi Tyrone Benton, ekspert kierujący pracą podwodnych robotów.
Dokumenty potwierdzają, iż amerykański gigant energetyczny Haliburton - jego zadanie polegało na połączeniu, niemal 5 km pod dnem morza, stalowej rury ze zbiornikiem ropy - zgłaszał BP swoje zastrzeżenia. Jego zdaniem firma winna była założyć przynajmniej 21 wykrywaczy ewentualnych przecieków ropy z rury. Zainstalowała tylko sześć.
BP wciąż trzyma się wstępnych szacunków mówiących, że do Zatoki Meksykańskiej wycieka około miliona ton surowca dziennie. Nie pozwoliło niezależnym badaczom na przeprowadzenie testów i ewentualne skorygowanie tej liczby. Są nawet tacy eksperci, którzy utrzymują, że wyciek może być 20 razy większy.
W ubiegłym tygodniu BP zaczęło wypłacać miejscowym rybakom i poławiaczom krewetek odszkodowanie za to, że nie mogą wypływać na połowy. Każdy z nich dostanie 5 tys. dol. Ale właściwe podliczenie strat może zająć jeszcze wiele miesięcy. BP podało, że dotąd wydał na operację w Zatoce Meksykańskiej niemal miliard dolarów.
Tłumaczenie: Zbigniew Mach
pl Źródło: PolskaTimes.pl






info

Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
więcej
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej