×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

18 maja 2010
info
 

Atomówki wokół nas

Budowa i eksploatacja elektrowni atomowych na terenie Polski jest nieopłacalna i merytorycznie nieuzasadniona – uważa prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Tymczasem społeczne poparcie dla energetyki jądrowej jest w naszym kraju wyższe niż w całej Europie i ciągle rośnie.Rządowy plan przewiduje budowę co najmniej trzech bloków atomowych przed 2030 r.

Budowa i eksploatacja elektrowni atomowych na terenie Polski jest nieopłacalna i merytorycznie nieuzasadniona – uważa prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Tymczasem społeczne poparcie dla energetyki jądrowej jest w naszym kraju wyższe niż w całej Europie i ciągle rośnie.

Rządowy plan przewiduje budowę co najmniej trzech bloków atomowych przed 2030 r., z których pierwszy ma powstać w Żarnowcu. Planowana inwestycja ma być jedną z największych na przestrzeni ostatnich lat. Inwestor, Polska Grupa Energetyczna, zamierza wybudować dwie siłownie, każda o mocy około 3 tys. MW. PGE powołała w tym celu specjalne spółki PGE Energia Jądrowa i EJ1, która będzie się zajmowała inwestycją oraz podpisała memorandum o współpracy z francuską Elecricite de France, która ma zapewnić Polsce dostęp do swojej technologii. Nie wszyscy jednak eksperci podzielają rządowy entuzjazm dla tego projektu.
Nikt nie kwestionuje faktu, że polska elektroenergetyka boryka się z poważnymi problemami, do których zaliczyć trzeba ograniczone fundusze na inwestycje, starzejące się moce wytwórcze czy brak odpowiednich zdolności przesyłowych sieci. Powstaje jednak pytanie: czy energetyka atomowa będzie w stanie rozwiązać te problemy? Zdania na ten temat są podzielone, a główną kwestią sporną są jak zwykle koszty.
Energia jądrowa jest za droga
Z szacunków PGE SA wynika, że budowa elektrowni atomowej kosztować będzie ok. 3 mln euro/MW. – Kalkulacja ta wydaje się zaniżona – twierdzi prof. Mielczarski – eksperci zwracają uwagę, że koszty ofertowe nabycia instalacji nie są jedynymi kosztami, jakie ponosi inwestor, który musi średnio dołożyć 54 proc. do kosztów zakupu – tłumaczy.
Jednak to nie wysokie koszty budowy wywołują sprzeciw w środowiskach naukowych. Powszechnie wiadomo bowiem, zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom energetyki atomowej, że budowa elektrowni atomowej jest droższa niż chociażby elektrowni węglowej. Argumentem za siłowniami jądrowymi były do tej pory mniejsze koszty paliwa, co miałoby sprawić, że różnice w nakładach inwestycyjnych zwróciłyby się szybko, przez co na dłuższą metę energia jądrowa miałaby być tańsza. Jednak, jak zauważa prof. Mielczarski, słuszność tego twierdzenia budzi wątpliwości i wymaga szczegółowej weryfikacji. – W ostatnich latach koszty kapitałowe budowy elektrowni szybko rosną, a najszybciej rosną koszty budowy elektrowni atomowych. Informacje o kosztach budowy elektrowni sprzed kilku lat trudno uznać za miarodajne. Obecnie należałoby je zaktualizować, uwzględniając ich dużą podwyżkę. Wynika to z rosnących wymogów dotyczących stosowanej techniki oraz nowych, bardziej skomplikowanych technologii. Koszt kapitałowy obecnie szacowany jest na co najmniej 4,5 mln euro za 1 MW zainstalowanej mocy. Dla porównania dla elektrowni węglowej koszty te wynoszą ok. 1,7 mln euro/MW, dla elektrowni gazowej 1,1 mln euro/MW, a w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii od 1 do 3 mln euro/MW w zależności od wybranej technologii. Koszty inwestycyjne przekładają się bezpośrednio na koszt wytwarzania energii elektrycznej. Koszt produkcji prądu z węgla kamiennego, bez doliczenia opłat z tytułu emisji CO2, utrzymuje się na poziomie 220 zł. Kiedy doliczymy opłaty za CO2, otrzymamy ponad 300 zł/MWh. W przypadku energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych jej koszt wynosi ok. 400 zł/MWh. Tymczasem koszt energii wytwarzanej w elektrowni jądrowej wyniesie ponad 500 zł/MWh – twierdzi Mielczarski.
Poparcie dla atomu rośnie
Także inni czołowi polscy eksperci są sceptycznie nastawieni do energetyki atomowej. Wśród nich wymienić można prof. M. Nowickiego, byłego ministra środowiska, prof. K. Żmijewskiego z Politechniki Warszawskiej czy prof. J. Popczyka z Politechniki Śląskiej. Jak dowodzi prof. Mielczarski, „program atomowy niewiele zmieni w sytuacji polskiej energetyki. Jest to w dużej mierze dyskusja zastępcza nie prowadząca do rozwiązania żadnego z istotnych problemów tego sektora. Już przed rokiem 2020 Polska będzie miała ujemny bilans produkcji i zapotrzebowania na energię elektryczną. Ze względu na obowiązek nabywania pozwoleń na emisję CO2 odbiorcy w Polsce będą płacili coraz wyższe ceny za energię elektryczną, a gospodarka będzie stopniowo traciła konkurencyjność. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wysokie ceny energii spowodują zahamowanie rozwoju gospodarczego, a tym samym spadek zapotrzebowania na energię elektryczną”. Tymczasem, jak się okazuje, społeczne poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce rośnie szybciej niż w jakimkolwiek kraju UE. Jak donosi „Metro”, przeprowadzone jesienią ub.r. badania pokazują większe zaufanie Polaków do technologii nuklearnej niż przeciętnych Europejczyków. Aż 64 proc. Polaków uważa, że energia jądrowa może być wytwarzana w bezpieczny sposób. To o 5 proc. więcej niż średnia europejska. Z badań wynika także, że 45 proc. rodaków uznaje energetykę jądrową za korzyść, a tylko 41 proc. uważa ją za ryzykowną. Ponadto, liczba Polaków przekonanych o przewadze korzyści z atomu nad ryzykiem z nim związanym rośnie szybciej niż u Europejczyków ogółem. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat przybyło 12 proc. takich osób w Polsce, a w Unii jedynie 2 proc. Aż 69 proc. spośród nas sądzi, że elektrownie atomowe uniezależniają kraj od importu gazu i ropy.
Propaganda atomowa a zagrożenia
Być może jest to wynik intensywnego rządowego lobbingu promującego tę formę uzyskiwania energii, który ma w Polsce miejsce od 2009 r. Tak przynajmniej zdaje się uważać prof. Mielczarski, który zwraca uwagę, że pomimo propagandy mówiącej, że elektrownie atomowe są bardzo bezpiecznymi urządzeniami, wciąż wyrażane są obawy o bezpieczeństwo tego typu instalacji.
– Ostatnio brytyjski Inspektorat Instalacji Atomowych napisał do EDF i AREVA, francuskich firm, które chcą budować cztery reaktory w Wielkiej Brytanii, wyrażając swoje obawy bezpieczeństwo zastosowanych technologii. List wskazuje na obawy dotyczące braku systemów pokazywania informacji czy sterowania ręcznego, które pozwoliłoby zatrzymać reaktor zarówno z miejsca w elektrowni, jak i z dystansu – mówi Mielczarski.
Jednak kwestia bezpieczeństwa nie jest jedynym problemem, który wiąże się z technologią nuklearną. Pytania wiążą się także z kwestią postępowania ze zużytym przez elektrownie paliwem. Wciąż nie wiadomo, co robić z odpadami radioaktywnymi.
– Żaden z krajów posiadających elektrownie atomowe nie rozwiązał jeszcze problemu odpadów atomowych – zauważa Mielczarski.
– Francja wskaże miejsce przechowywania długoterminowego odpadów po roku 2025. Niemcy prowadzą badania w tej kwestii i nie podają terminu, w którym zbudują instalacje do przechowywania odpadów. Bardzo trudna sytuacja jest w USA, gdzie po braku akceptacji dla magazynu w górach Yucca zbudowanego przez rząd federalny nie ma pomysłu, co robić z odpadami atomowymi. Obecnie ponad 70?000 ton wysoko radioaktywnych odpadów jest przechowywanych w składowiskach tymczasowych, najczęściej basenach wodnych na terenie elektrowni, w oczekiwaniu na jakiekolwiek rozwiązanie.
Będzie nowa technologia, ale nie u nas
Mimo tego, że w przeciwieństwie do naszego kraju, na świecie i w Europie entuzjazm do technologii jądrowej maleje, wciąż jeszcze są kraje, które decydują się na budowę nowych elektrowni atomowych. W latach 2018-2020 ma powstać elektrownia atomowa w Igalinie na Litwie, która będzie kosztowała 3-5 miliardów euro i ma być wybudowana w miejscu wyłączonej na początku bieżącego roku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Także Rosja przystępuje do budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim – pierwszej elektrowni atomowej od czasu tragedii w Czarnobylu. Prace nad nowym reaktorem typu EPR trwają też w Finlandii. Czy jednak Polska powinna się aż tak spieszyć z budową nieopłacalnej elektrowni atomowej o przestarzałej technologii?
– W przypadku energetyki atomowej należałoby poczekać z decyzjami, bo teraz energetyka atomowa do niczego nam nie jest potrzebna, a są prowadzone intensywne badania nad nowymi technologiami atomowymi umożliwiającymi produkcję energii elektrycznej bez odpadów. Gdyby rozwój tych technologii nie był hamowany, to moglibyśmy je mieć około 2035 r. – twierdzi prof. Mielczarski.
Tymczasem, jak podaje portal Wirtualny Nowy Przemysł, Luis Echavarri, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA), twierdzi, że optymalnym rozwiązaniem dla Polski byłoby uruchomienie od 4 do 6 elektrowni atomowych, do czego potrzebne by były minimum dwa bloki jądrowe. Można łatwo obliczyć, jakie koszty wiązałyby się z tym dla Polski, a jakie zyski odnieśliby zagraniczni, szczególnie francuscy inwestorzy.
Koszt budowy polskiej elektrowni atomowej szacowany jest na 20 mld euro z czego ok. 16 mld ma pochłonąć pozyskana z Francji technologia  jądrowa.
Autor: Barbara Barysz
pl Źródło: Onet.pl






info

Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
więcej
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej