www.cycling-recycling.eu
Zapraszam wszystkich do udziału w wyprawie Cycling-Recycling. Możemy wspólnie przejechać całą trasę lub symboliczny jej kawałek. Możemy spotkać się w Gdyni, gdzie 1 lipca startuję lub w Szczecinie, gdzie (31 sierpnia?) zakończę wyprawę. Z chęcią spotkam się na trasie ze wszystkimi, którzy podzielać będą zasady "Dekologu Bałtyckiego". Oczywiście, mile widziani Patroni i Darczyńcy.
Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie
potrzebujemy Lasu, Morza, Ziemi
i całej dzikiej przyrody
tylko niektórzy z nas jeszcze tego nie wiedzą.
Bałtyk jest jednym z najmniejszych mórz świata. Jest jednocześnie morzem śródlądowym, położonym w głębi kontynentu europejskiego. Jedynym miejscem, gdzie łączy się przez Morze Północne z Oceanem Atlantyckim są wąskie cieśniny duńskie. W związku z tym wymiana wody w Bałtyku następuje bardzo powoli. Musi minąć 30 lat, aby została wymieszana z wodą oceaniczną. Dlatego wszystkie wprowadzane do Bałtyku zanieczyszczenia (odpady, ścieki) pozostają w nim przez okres jednego pokolenia Europejczyków. Powstające i zwiększające się każdego roku w krajach nadbałtyckich ilości odpadów, ścieki rolnicze, komunalne i przemysłowe to ogromne zagrożenia dla Bałtyku. Ścieki ze statków i jachtów, zagrożenia wielkich tankowców, zwiększają ryzyko katastrof ekologicznych. Rabunkowe odłowy ginących gatunków ryb. Brak morskich rezerwatów, które mogłyby ochronić bioróżnorodność Bałtyku. To konkretne problemy możliwe do rozwiązania. Jest jednak podstawowy warunek; mieszkańcy państw nadbałtyckich muszą zażądać od swoich rządów, aby prawnie i organizacyjnie wprowadziły poniższe 10 rozwiązań.
Dekolog Bałtycki
- Ograniczenie stosowania nawozów azotowych i fosforowych w rolnictwie.
- Zakazanie stosowania detergentów z fosforanami w gospodarstwach domowych.
- Wyznaczenie i uzyskanie 90% poziomu odzysku i recyklingu odpadów.
- Zatrzymanie procederu zrzucania do Bałtyku ścieków ze statków i jachtów; rozbudowa we wszystkich portach urządzeń służących do odbierania ścieków oraz jednoczesne nakładanie wysokich kar na statki i jachty zrzucające ścieki do Bałtyku.
- Zatrzymane połowów wszystkich zagrożonych wyginięciem gatunków bałtyckich ryb oraz dostosowanie połowów innych ryb do poziomu, kiedy ich populacje odnowią się, gwarantując ich samoodtwarzanie i przetrwanie.
- Utworzenie rezerwatów morskich na Bałtyku wyłączających eksploatację przez człowieka i służących zachowaniu bioróżnorodności ekosystemu morza oraz odbudowie zasobów ryb, ochronie ssaków - fok i morświna.
- Ograniczenie oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu tankowców na obszarze Bałtyku, tworzących coraz większe zagrożenia katastrofą ekologiczną.
- Obrona siedlisk nadmorskich - wydm, zatok, trzcinowisk, plaż przed niszczeniem przez działalność budowlaną, przemysłową i turystyczną człowieka.
- Przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się gatunków inwazyjnych w wyjątkowo wrażliwym Morzu Bałtyckim.
- Wprowadzenie we wszystkich krajach nadbałtyckich prawnych i organizacyjnych rozwiązań powyższych problemów.
Jestem jednym z mieszkańców kraju, który także powinien odpowiadać za czystość i ochronę Bałtyku. Na wakacje (1 lipca- 31 sierpnia) przygotowuję projekt
Cycling-Recycling - polegający na objechaniu Bałtyku na rowerze. Wyprawę organizuję pod hasłem promocji recyklingu i niezaśmiecania Bałtyku. To jest jeden ze sposobów ochrony Bałtyku. To jest także moje prywatne zobowiązanie, że ja także mogę pomóc Bałtykowi, chociażby poprzez promocję Dekologu Bałtyckiego. Trasę będę relacjonował w na stronie
www.cycling-recycling.eu . Znajdziecie tam mój opis tego, co widzę, czy w Państwach, przez które będę przejeżdżać praktykuje się recykling i jak dba się o środowisko. Jest to wyprawa z misją eko, w której chodzi o zachęcenie wszystkich Europejczyków mieszkających nad Bałtykiem do opieki nad wspólnym morzem.
Zapraszam wszystkich do udziału w wyprawie Cycling-Recycling. Możemy wspólnie przejechać całą trasę lub symboliczny jej kawałek. Możemy spotkać się w Gdyni, gdzie 1 lipca startuję lub w Szczecinie, gdzie (31 sierpnia?) zakończę wyprawę. Z chęcią spotkam się na trasie ze wszystkimi, którzy podzielać będą zasady "Dekologu Bałtyckiego". Oczywiście, mile widziani Patroni i Darczyńcy.
Dziękuję Patronom!
Już teraz chciałbym serdecznie podziękować za objęcie patronatem mojej wyprawy:
- Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu
- Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa - Posłowi na Sejm RP Markowi Kuchcińskiemu
- Przewodniczącej Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej - Posłance na Sejm RP Ewie Wolak
- Prezydentowi Gdyni - Wojciechowi Szczurkowi
- Prezydentowi Szczecina - Piotrowi Krzystkowi
Dziękuję mediom za promocję wyprawy oraz zamieszczenie relacji z jej przebiegu:
Dziękuję Waldkowi Szmatule z wrocławskiej ASP za projekt logo wyprawy oraz Dobromilowi Noskowi za stworzenie promocyjnego filmu animowanego. Dziękuję Andrzejowi Mazikowi za prace nad serwisem
www.cycling-recycling.eu .
Zrowerowany
Dominik Dobrowolski
+48 697 092 978