GDF SUEZ Energia Polska S.A. zawarła z Foster Wheeler umowę na budowę Zielonego Bloku, największego w świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie biomasą. Jego moc wyniesie 190 MW i będzie w nim spalana biomasa drzewna oraz biomasa pochodzenia rolniczego, głównie pelety ze słomy. Umożliwi to produkcję zielonej energii wystarczającej dla potrzeb ponad 400 tys. gospodarstw domowych oraz obniżenie emisji CO
2 o 1,2 mln ton rocznie. Blok zostanie wybudowany w elektrowni w Połańcu, we południowo-wschodniej Polsce.
Zakończenie inwestycji i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2012 r. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ponad miliard złotych. Inwestycja ta znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15% energii ze źródeł odnawialnych w 2020 r. Potencjał produkcji biomasy drzewnej i rolniczej w Polsce był decydującym czynnikiem decyzji grupy GDF SUEZ o lokalizacji tej inwestycji w Polsce.
GDF SUEZ Energia Polska S.A. jest już obecnie trzecim co do wielkości producentem energii odnawialnej w Polsce, a jej udział w tym rynku wynosi ok. 9%. Produkcja ta odbywa się obecnie w elektrowni w Połańcu, gdzie od kilku lat realizowane są kolejne inwestycje zwiększające udział biomasy współspalanej wraz z węglem. Do chwili obecnej pozwoliło to na uniknięcie łącznie emisji ponad 3 milionów to CO2. Spółka rozpoczyna również szeroki program rozwoju energetyki wiatrowej. Budowa pierwszej farmy wiatrowej Jarogniew-Mołtowo rozpoczęła się w marcu, a jej uruchomienie planowane jest na grudzień tego roku. Strategia spółki zakłada realizację przynajmniej jednej farmy wiatrowej rocznie. Projekt „Zielony Blok”, jak również projekty farm wiatrowych, przyczynią się do realizacji ambicji GDF SUEZ – osiągnięcia pozycji lidera rynku energii odnawialnej w Polsce.
Budowa Zielonego Bloku jest elementem strategii Grupy GDF SUEZ, która zakłada rozwój zrównoważonego portfela aktywów w energetyce odnawialnej, stanowiącej już dziś 20% mocy wytwórczej grupy (elektrownie wodne, wiatrowe, biomasowe, fotowoltaiczne i solarne parowe oraz badania nad innymi technologiami).