×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 kwietnia 2010
info
 

Zapalny lód

Nowa 'zimna wojna' o Arktykę Arktyka, która do tej pory interesowała jedynie badaczy, znalazła się ostatnio w centrum uwagi największych tego świata. Międzynarodowe mocarstwa rozpoczynają walkę o wpływy w tym regionie.Teren Arktyki obejmuje obszary należące do Rosji, Kanady, Stanów Zjednoczonych (stan Alaska), Norwegii, Islandii i Danii (poprzez Grenlandię).
Nowa zimna wojna o Arktykę
Arktyka, która do tej pory interesowała jedynie badaczy, znalazła się ostatnio w centrum uwagi największych tego świata. Międzynarodowe mocarstwa rozpoczynają walkę o wpływy w tym regionie.
Teren Arktyki obejmuje obszary należące do Rosji, Kanady, Stanów Zjednoczonych (stan Alaska), Norwegii, Islandii i Danii (poprzez Grenlandię). Spośród tych krajów jedynie Islandia nie rości sobie praw do udziału w podziale tego smakowitego tortu (w momencie dzielenia arktycznych stref wpływów w 1925 r. była ona w unii personalnej z Danią i podporządkowana jej polityce zagranicznej). Najbliżsi sąsiedzi bieguna północnego coraz aktywniej ostatnio zabiegają o nowy podział granic swoich arktycznych sektorów, na których leżą ogromne bogactwa naturalne, a które ukażą się oczom całego świata, gdy tylko lód odrobinę stopnieje.
Spięcia na linii Moskwa-Ottawa
Według amerykańskich raportów opublikowanych w 2000 r. Arktyka kryje na swoich terenach jedną czwartą światowych złóż ropy i gazu, które, jak do tej pory, nie były jeszcze zupełnie eksploatowane. Późniejsze badania wskazały, że ropy naftowej jest tam mniej, bo „jedynie” 10 proc. światowych zasobów, natomiast w przypadku gazu ziemnego najnowsze dane mówią o 29 proc. Eksperci twierdzą, że zasoby gazu ziemnego znajdującego się na Arktyce wystarczyłyby na zaspokojenie światowych potrzeb przez 15 lat. Faktem jest, że eksploatacja w regionie Arktyki już się rozpoczęła, choć nie mówi się o tym głośno. Jak do tej pory wieże wiertnicze postawiła dopiero Norwegia, lecz Rosja też się już przymierza do podobnego kroku.
O tym, jak bardzo ten temat interesuje poszczególne kraje, może świadczyć fakt, że podczas ostatniego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Rosja dostrzega „próby ograniczenia jej dostępu do eksploracji oraz rozwoju złóż w regionie Arktyki”, mając tu na myśli najprawdopodobniej Kanadę jako przyczynę tej sytuacji. Catherine Loubier, rzeczniczka kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaprzeczyła, aby jakiekolwiek tego typu zajścia miały miejsce.
– Władza Kanady nad lądem, wyspami i wodami w kanadyjskiej Arktyce istnieje od dawna, jest trwała i Kanada ma do niej tytuł wynikający z historii – dodała rzeczniczka.
Najwyraźniej jednak kanadyjskie władze nie do końca ufają Rosji, gdyż zapowiedziały intensyfikację kontroli morskiej na obszarze arktycznym oraz wzmocnienie ilości oraz wyposażenia tamtejszego oddziału Kanadyjskich Sił Zbrojnych, Canadian Rangers, patrolującego region arktyczny należący do kraju. Znamienny jest fakt, że konflikt ten miał miejsce tuż przed szczytem pięciu krajów mających dostęp do obszaru Arktyki, który odbył się 29. marca w kanadyjskim Chelsea.
UE też chce Arktyki
Nie jest to pierwsze ekspansyjne zachowanie ze strony Rosjan. W 2007 r. załoga rosyjskiej łodzi podwodnej zatknęła flagę narodową na dnie wód arktycznych. Kanadyjskie służby powietrzne zanotowały również podejrzane przeloty rosyjskich samolotów wojskowych w okolicach kanadyjskiej przestrzeni powietrznej od strony arktycznej. W 2008 r. obecny prezydent Miedwiediew podpisał dokument, który zakłada, że do 2020 r. Arktyka stanie się dla Rosji strategicznym punktem w kwestii eksploracji bogactw naturalnych. W dokumencie tym można przeczytać też, że Rosja postawiła sobie rok 2011 jako ostateczny termin, do kiedy mają zostać przeprowadzone badania geologiczne, które potwierdzą jej prawo do eksploatacji złóż. Spór o Arktykę najwyraźniej nie będzie ograniczał się jedynie do Rosji i Kanady. Pozostałe państwa sąsiadujące z tym obszarem również opanowała arktyczna "gorączka złota". Kraje te planują zintensyfikowanie badań naukowych, wsparcie ich interesów ekonomicznych oraz rozmieszczenie w rejonie Arktyki swoich wojsk, jak zauważył prezydent Rosji podczas specjalnego wystąpienia. Jakkolwiek to właśnie Rosja ma największe zapędy „kolonizatorskie”. Rosyjscy badacze już od dłuższego czasu starają się udowodnić, że dno wód arktycznych jest przedłużeniem terytorium rosyjskiego, co, według prawa morskiego, sprawiłoby, że obszar wód, które Rosja mogłaby eksploatować, wzrósłby z 200 do 350 mil od wybrzeża.Poza krajami będącymi bezpośrednimi sąsiadami Arktyki również Unia Europejska postanowiła wtrącić swoje trzy grosze, publikując w 2008 r. komunikat "Unia Europejska i Region Arktyczny", w którym zostaje przedstawiona jako instytucja stojąca na straży tego cennego obszaru przed łapczywymi rękami wyciąganymi po ukryte bogactwa naturalne. Główne postanowienia tego dokumentu mówią o ochronie rejonu arktycznego przed nadmierną eksploatacją oraz o systematycznym badaniu i kontroli zachodzących na tym obszarze procesów naturalnych.
Chińskie aspiracje
Dyskusja na temat terenów arktycznych porusza również kwestię kolejnego skutku hipotetycznego ocieplania się klimatu, czyli topnienia lodu tworzącego w efekcie nowe tereny do żeglugi. Gdyby rzeczywiście część lodu pokrywającego Arktykę zniknęła, powstałby szlak morski pomiędzy Azją oraz Europą i Ameryką Północną znacznie skracający czas żeglugi. Chiny jednak nie mają zamiaru czekać na ocieplenie klimatu. Już teraz planują otwarcie szlaku morskiego biegnącego przez Morze Arktyczne. Planowany termin uruchomienia tego traktu to 2013 r. Państwo Środka nie szczędzi funduszy na wsparcie badań Arktyki. Aby wesprzeć naturę opracowywane są technologie mające pomóc w przygotowaniu szlaku morskiego, jak chociażby urządzenia łamiące lód. Nie ma nic dziwnego w chińskiej determinacji do uruchomienia nowej drogi. Mając opcję drogi północnej pomiędzy Chinami a np. Europą, statki przewożące towary będą w stanie zaoszczędzić tysiące kilometrów. Jest to dość istotna kwestia dla Chin, w których prawie połowa PKB pochodzi z eksportu. Opublikowany ostatnio raport zatytułowany "Chiny przygotowują się na Arktykę bez lodu" wskazuje na jeszcze jeden korzystny dla Pekinu czynnik towarzyszący powstaniu nowej trasy morskiej. Chodzi o ominięcie Kanału Sueskiego w transporcie produktów pomiędzy Azją i Europą. Obszar ten zmaga się z plagą somalijskich piratów, która mimowolnie zmusza pływające tamtędy statki do opłacania horrendalnie wysokich ubezpieczeń na wypadek porwania. Wśród tych przedsiębiorców wysokość wydatków związanych z ubezpieczeniem wzrosła ok. dziesięciokrotnie w ostatnim czasie. Bez względu na to, czy lody Arktyki stopnieją, czy nie, czeka nas konflikt państw, dążących za wszelką cenę do powiększenia swych terytoriów o ziemie leżące pod lądolodami.
pl Źródło: Gazeta Wyborcz
 
Szkolena dot. zmian klimatycznych dla biznesu i samorządów
Fundacja EkoRozwoju, Dominik Dobrowolski, dominik@eko.org.pl
kom.697 092 978






info

List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla  
czytaj całość
Biogazownie jawią się jako element gospodarki o obiegu zamkniętym, świetna alternatywa dla konwencjonalnego wytwarzania energii i szereg szans dla lokalnych (...)
czytaj całość
Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To już trzecia edycja, podczas której posprzątane (...)
czytaj całość
28 lutego 2024 godz. 17:45 sala nr 2 Kino Nowe Horyzonty ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, 50-077 Wrocław
czytaj całość
więcej
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej