×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
0
20 stycznia 2025
info
 

Radni i prezydenci miast nie chcą rozmawiać o hałasie

Decybele Przyszłości: Niepokojące wyniki badania

Instytut Ekologii Akustycznej wraz z inicjatywą Ekowyborca przeprowadził pionierskie badanie „Decybele Przyszłości”, którego celem było zdiagnozowanie poziomu świadomości i zaangażowania samorządowców w walkę z zanieczyszczeniem hałasem. Wyniki są niepokojące – aż 86% zaproszonych do badania radnych i prezydentów miast zignorowało ankietę, mimo iż jej wypełnienie zajmowało mniej niż 7 minut. Wyniki obrazują miejsce w agendzie priorytetów lokalnych decydentów.

Wśród samorządowców, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu (39 z 273 osób), widać jednak większą świadomość problemu. Ponad 64% z nich oceniło poziom zanieczyszczenia hałasem w swoich miastach jako wysoki lub bardzo wysoki, wskazując na transport drogowy, imprezy masowe i hałas sąsiedzki jako główne źródła uciążliwości akustycznych. Co więcej, ponad połowa ankietowanych deklarowała uwzględnienie kwestii hałasu w swoich programach wyborczych.

– „Wyniki badania Decybele Przyszłości są niepokojące, ale i dające nadzieję. Z jednej strony aż 86% samorządowców nie przystąpiło do badania, co może wskazywać na niski priorytet dla problemu hałasu. Z drugiej strony, respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, dostrzegają skalę problemu i potrzebę zmian. Potrzebne są zdecydowane działania legislacyjne i odgórne wsparcie dla samorządów w walce z hałasem” – komentuje Beata Borowiec z inicjatywy Ekowyborca.pl.

I dodaje; – „Badania potwierdziły nasze przypuszczenia, iż priorytetem powinno być zaostrzenie norm hałasu, inwestycje w transport publiczny i edukacja społeczeństwa. Nowe technologie, takie jak fonoradary, mogą odegrać kluczową rolę w monitorowaniu i egzekwowaniu przepisów. Pozostaje nam wezwać decydentów do zwiększenia świadomości społecznej na temat szkodliwości hałasu i do mobilizacji na rzecz zmian. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy stworzyć zdrowsze i cichsze środowisko dla nas i przyszłych pokoleń”.

Znikome zainteresowanie badaniem wśród samorządowców jest informacją samą w sobie. Pokazuje, że świadomość problemu hałasu jako istotnego czynnika wpływającego na zdrowie publiczne wciąż jest niewystarczająca. Decydenci nie dostrzegają w pełni, jak poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne niesie za sobą zanieczyszczenie hałasem. Jest to wyznacznik do dalszych działań edukacyjnych i podnoszących świadomość problemu, nie tylko do aktywnej w tym zakresie mniejszości lokalnych polityków i polityczek.

– „Brak odpowiedzi to jest także odpowiedź. I chociaż wydaje się bulwersującym fakt, że aż 86% respondentów nie podjęło tematu, to dostaliśmy w ten sposób informację ile działań edukacyjnych i zaradczych koniecznych jest w tych miastach. Jednakże każda zmiana zaczyna się od małych, ale sukcesywnych i skutecznych działań. Temat problemu hałasu jest istotny dla coraz większej liczby lokalnych decydentów. To badanie to istotny krok, aby podnieść debatę i zainspirować do działaniach tych, którym nie jest obojętne zdrowie i komfort życia Polaków” – zauważa Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej.

– „Bardzo mnie również cieszy energia, która powstała podczas realizacji tego przedsięwzięcia. Wspólne zaangażowanie współpraca z partnerami, patronem, a także zainteresowanie dołączających do projektu organizacji i instytucji dają sporą dawkę optymizmu, że cisza wisząca nad hałasem przechodzi do historii” – dodaje.

Badanie pokazuje też, że samorządowcy, którzy odpowiedzieli na badanie, mają konkretne pomysły na poprawę sytuacji – od wdrażania nowych technologii monitoringu hałasu, przez promocję cichych form transportu, po edukację społeczną. Warto zauważyć, że ponad połowa z nich wyraziła otwartość na współpracę międzysektorową. Jest to optymistyczny element, na którym organizatorzy chcą oprzeć budowę silnej sieci partnerstw, wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie walki z hałasem.

Do akcji włączył się też Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Robert Losiak: – „Prowadząc szeroki program zajęć dydaktycznych i badania naukowe z zakresu ekologii akustycznej, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarza hałas. Projekt ten zawiera właśnie taki cel – docieranie do szerokich grup społecznych z przekazem uwrażliwiającym na takie zagrożenia”.

– „Sądzimy, że należy wszelkimi dostępnymi metodami docierać do szerokich grup społecznych, a także elit politycznych i działaczy samorządowych, z przekazem uwrażliwiającym na takie zagrożenia. Projekt Decybele Przyszłości zawiera właśnie taki cel. Jednocześnie zebrane podczas badań odpowiedzi osób ankietowanych stanowić będą także wartościowy materiał źródłowy, służący dalszym studiom nad społeczną recepcją środowiska dźwiękowego” – dodaje Losiak.

Wyniki „Decybeli Przyszłości” powinny stać się impulsem do szerokiej debaty publicznej i systemowych zmian. Skuteczna walka z hałasem to nasz wspólny obowiązek – władz wszystkich szczebli, ekspertów, aktywistów i samych obywateli. Tylko współdziałając możemy zbudować zdrowsze, bardziej przyjazne środowisko akustyczne.

– „Polska niestety jest krajem głośnym” – zauważa Magdalena Zając ze stowarzyszenia Rodzice dla Klimatu.

– „Mało kto zwraca uwagę na poziom hałasu w przestrzeni publicznej, nie interesujemy się także hałasem wokół szkół i w szkołach. A przecież wszyscy wiemy, że przebywanie w ciągłym hałasie działa bardzo źle na zdrowie. Wpływa to na nasze nerwy, poczucie życia w ciągłym stresie, ale także na układ naczyniowo-sercowy, utratę słuchu i inne poważne zaburzenia. Te wszystkie problemy dotykają także dzieci. Głośna ulica z głośnymi samochodami, dzwonki w szkole, od których mogłyby pękać szklanki, hałas na przerwach – z całą pewnością nie zapewniamy naszym pociechom przyjaznych warunków do nauki i rozwoju. Potwierdzają to też liczne badania. Dlatego ważne jest, abyśmy, jako kraj zaczęli rozmawiać o redukcji hałasu wokół nas ” – wyjaśnia.

Jak dodaje; – „Ankiety wysłane przez Decybele Przyszłości w celu sprawdzenia, wysondowania jak priorytetowo traktują zagadnienie hałasu nasi samorządowcy, pokazały, że temat w przestrzeni publicznej nie istnieje. Nasi włodarze nie interesują się hałasem. Znikoma liczba odesłanych odpowiedzi świadczy o tym, że nadszedł najwyższy czas, aby zagadnienie to zaczęło się pojawiać na stałe w dyskusji ogólnopolskiej. Jeśli my – mieszkańcy, rodzice nie zaczniemy mówić o tym, że chcemy komfortu dla siebie i naszych dzieci, to, z ankiety wyraźnie wynika, nikt się tym na poważnie za nas nie zajmie”.

– „Pierwszy raz temat hałasu wnieśliśmy do debaty publicznej tworząc listę 100 postulatów dla miast, które złożyliśmy na ręce parlamentarzystów w 2023 roku. Temat jest palący, bo wiemy, że 1 na 5 Europejczyków jest narażonych na długotrwały i szkodliwy dla zdrowia poziom hałasu. To ponad 100 mln osób! Z tej grupy 12 tys. osób rocznie umiera przedwcześnie właśnie z powodu narażenia na hałas. Gdy patrzymy na mapy hałasu prezentowane przez gminy, to widać, że w mieście trudno o ciche miejsce. Jako mama trójki małych dzieci codziennie widzę, jak hałas negatywnie wpływa na ich życie i rozwój. Dzieci mają trudności z koncentracją, są rozdrażnione, a ciągły hałas w otoczeniu odbija się na ich zdrowiu psychofizycznym. To ogromny problem, o którym trzeba mówić głośno” – podsumowuje Maria Krakowiak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Kolejne badania z serii “Decybele Przyszłości” będą realizowane w 2025 roku. Inicjatywie towarzyszą organizacje: Akcja Ratunkowa dla Krakowa, EKO-UNIA, Podaruj Ciszę i Rodzice dla Klimatu. Badanie zostało objęte patronatem honorowym przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

https://orion.fm/wp-content/uploads/2024/12/decybele-przyszlosci-podsumowanie.pdf

info

Decybele Przyszłości: Niepokojące wyniki badania Instytut Ekologii Akustycznej wraz z inicjatywą Ekowyborca przeprowadził pionierskie badanie „Decybele Przyszłości”, którego celem było zdiagnozowanie poziomu (...)
czytaj całość
Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, że nie ma czego się bać – to, w formie (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: -    rezultatów szczytu klimatycznego COP29 -    przyszłości polityki klimatycznej w USA -    nowych (...)
czytaj całość
i pozostałe ciemne, smogowe dni Dzisiaj skończyliśmy akcję z płucami w Nowej Rudzie  (w załączeniu fot.) - wróciły czarne. Pył, który (...)
czytaj całość
EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku
czytaj całość
Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
więcej
2024-10-29
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a minister i (...)
2024-10-24
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE - PGE (...)
2024-09-26
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?
2024-09-17
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? [DEBATA]
2024-09-12
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.
2024-08-23
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może być zabójcza (...)
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej