×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
0
13 grudnia 2024
info
 

Region zgorzelecki powinien być bardziej niezależny energetycznie.

Informacja prasowa Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Porozumienia dla TrójZiemia
Zgorzelec, Dolny Śląsk, 13 grudnia 2024 r.

Jest na to konkretny sposób!

W sprawiedliwej transformacji energetycznej nie chodzi tylko o dekarbonizację energetyki - odejście od paliw kopalnych - ale także, a nawet głównie o jej demokratyzację i decentralizację - zwiększenie udziału obywatelek i obywateli w polityce energetycznej. To przesłanie z konferencji „Energia kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego”, która odbyła się w Zgorzelcu.

Jednym z wiodących tematów wydarzenia zorganizowanego przez Dolnośląski Kongres Kobiet i Porozumienie dla TrójZiemia było obywatelstwo energetyczne i rola społeczności energetycznych. Prosumenci, społeczności energetyczne (w tym np. spółdzielnie, klastry) są w centrum zmiany w systemie energetycznym, współtworzą ją i współrządzą nią w całej Unii Europejskiej.

Obecnie w Polsce pracuje około 1,5 miliona rozproszonych, dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy całkowitej ponad 11 000 megawatów.

– To 4 do 5 milionów prosumentek i prosumentów - obywatelek i obywateli słonecznych w Polsce, będących właścicielami paneli fotowoltaicznych. Niestety, nadal to nie jest energetyczny ruch społeczny. Zielona energia i efektywność energetyczna to także budowanie od poziomu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Już teraz udział prosumenckiej energii odnawialnej stanowi nawet 50 proc. całkowitej energii elektrycznej konsumowanej w lecie w Polsce. I w kolejnych latach ten udział będzie rósł – wyliczał Dariusz Szwed, ekspert z Zielonego Instytutu.

– W 2024 roku miliony obywateli słonecznych wyprodukują w Polsce około 10 terawatogodzin czystej energii elektrycznej ze słońca - prawie tyle samo, co elektrownia Turów w Bogatyni, w powiecie zgorzeleckim, która musi zostać pilnie zamknięta, ze względu na spalanie szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego – dodał.  

Nadal nie wiemy, w jaki sposób Marszałek i Sejmik Województwa Dolnośląskiego współpracują setkami tysięcy dolnośląskich prosumentów, choć znaczenie społecznej energetyki podkreślono w Strategii Energetycznej Dolnego Śląska z 2022 roku. Władze województwa na razie nie wspierają powstawania obywatelskich i odnawialnych społeczności energetycznych (zapisanych w unijnych dyrektywach IEMD i RED II), na co Polska otrzyma m.in. 50 mld zł w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego UE.

– Ponieważ rynek efektywności energetycznej i energii odnawialnej bardzo dynamicznie się zmienia, zachęcamy marszałka Pawła Gancarza do powołania pełnomocnika ds. rozwoju dolnośląskiej energetyki społecznej, zintensyfikowania dialogu ze społeczeństwem w obszarze energii i klimatu, do wyznaczenia mierzalnych celów (np. połowa energii elektrycznej w województwie do 2030 roku wytwarzana w instalacjach energetyki obywatelskiej) oraz corocznej weryfikacji i aktualizacji realizacji celów wraz z rozdysponowaniem krajowych i unijnych środków finansowych na dalszy rozwój dolnośląskiej energetyki społecznej – postulował Szwed.

Jednym z przedstawionych przykładów jest projekt EC2 (Obywatelstwo energetyczne i wspólnoty energetyczne na rzecz przejścia na czystą energię) realizowany przez konsorcjum 14 partnerów z 6 różnych państw członkowskich UE.

– W Unii Europejskiej funkcjonuje tysiące społeczności energetycznych. Są to grupy osób, organizacji lub instytucji, które współpracują na rzecz wspólnego zarządzania energią, w sposób zrównoważony i lokalny. Ich głównym celem jest produkcja, konsumowanie, przechowywanie, a także sprzedaż energii – najczęściej odnawialnej – z korzyścią dla społeczności, jej członków i środowiska – mówiła Magdalena Rozwadowska, wiceprezeska Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i naukowczni z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

– Projekty energetyczne wspólnot mają charakter przekrojowy i uwzględniają kontekst społeczny i lokalny, budując zaufanie w społeczności lokalnej. Wspólnoty przewodzą w transformacji energetycznej w kierunku demokracji energetycznej, kierując się zasadami: dobrowolnego i otwartego członkostwa, demokratycznej kontroli, autonomii i niezależności, troski o społeczność. Wspólnoty energetyczne mogłyby stanowić ciekawe rozwiązanie dla mieszkańców powiatów zgorzeleckiego – dodała.

Zmiana dzieje się na naszych oczach. Pierwsze społeczności energetyczne powstają już na Dolnym Śląsku w ramach projektu realizowanego przez EKO-UNIĘ, Zielony Instytut przy wsparciu Beyond Fossil Fuels. Potencjał zmniejszania zużycia energii elektrycznej dzięki działaniom OSE sięga nawet 90%. Innym z przykładów jest Wrocławska Elektrownia Słoneczna.

Wszystkie uczestniczki warsztatów otrzymały energooszczędne żarówki LEDowe, a także watomierze do samodzielnych pomiarów i ograniczenia kosztów zużycia energii przez energochłonne urządzenia.

Zdjęcia do wykorzystania do pobrania z dysku (fot. Witold Miklaszewski)
https://drive.google.com/drive/folders/1XLRWXS4jFr-ysdK6veRvYSJYXxOlc3Fq?usp=drive_link

Polecamy też relację i nagranie z debaty otwierającej to ważne wydarzenie, o roli kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego:
https://eko-unia.org.pl/kobiece-role-w-meskim-swiecie-czyli-kobiety-w-transformacji-regionu-zgorzeleckiego/

O organizatorkach i organizatorach

Dolnośląski Kongres Kobiet – celem stowarzyszenia jest aktywizacja społeczna i polityczna mieszkanek Dolnego Śląska. Nie jesteśmy związane z żadną instytucją ani partią polityczną. Łączy nas dążenie do realizacji postulatów, wśród których najważniejsze to przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, wyrównywanie dysproporcji płacowych, zmiana polityki prorodzinnej czy ochrona kobiet i dzieci przed przemocą. Inspiruje nas Kongres Kobiet – społeczna inicjatywa zrzeszająca organizacje pozarządowe i osoby indywidualne z całego kraju, o różnych poglądach, z różnych środowisk, które łączy wspólny cel.

Porozumienie dla TrójZiemia – jest nieformalnym porozumieniem instytucji i organizacji na rzecz rozwoju w okresie transformacji obszaru na styku trzech krajów Polski, Niemiec i Czech. Porozumienie tworzą: Instytut Rozwoju Terytorialnego, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Wrocław, Stowarzyszenie EKO-UNIA, Rada Kultury Dolnego Śląska, Fundacja Kuźnia.

info

Po sukcesie grudniowego wydarzenia "Energia kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego" kontynuujemy inicjatywę, by wspólnie zastanowić się, jak mądrze rozdysponować środki (...)
czytaj całość
Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy na rzecz przyznania osobowości prawnej rzece Odrze. To szansa na lepszą ochronę wód (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • elektrowni wodnej, która zmienia oś ziemi     • (...)
czytaj całość
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdza, że Wody Polskie działały na Odrze nielegalnie, bez właściwej decyzji środowiskowej. Prawnicy i organizacje (...)
czytaj całość
Decybele Przyszłości: Niepokojące wyniki badania Instytut Ekologii Akustycznej wraz z inicjatywą Ekowyborca przeprowadził pionierskie badanie „Decybele Przyszłości”, którego celem było zdiagnozowanie poziomu (...)
czytaj całość
Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, że nie ma czego się bać – to, w formie (...)
czytaj całość
+ więcej z info
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej