×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

2 października 2023
info
 

„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej

29 września 2023 r. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zorganizowało debatę wyborczą pt. „Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?”.

Wzięło w niej udział pięcioro przedstawicielek i przedstawicieli polskiej sceny politycznej: Urszula Zielińska (Zieloni/Koalicja Obywatelska), Andrzej Grzyb (PSL/Trzecia Droga), Anita Sowińska (Nowa Lewica), Maciej Konieczny (Partia Razem/Nowa Lewica), Mikołaj Dorożała (Polska 2050/Trzecia Droga). Przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość nie przyjęli zaproszenia. Uczestnicy i uczestniczki debaty odpowiedzieli na pytania, które ściśle wiążą się z kluczowymi wyzwaniami w kryzysie energetycznym oraz klimatycznym.

Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, zauważa, że radzenie sobie w sytuacji katastrofy klimatycznej jest kwestą fundamentalną: - „Wygląda na to, że mieliśmy najcieplejsze lato w historii pomiarów. W Polsce mamy podniesienie temperatury już o 2 st. C. W przypadku września o 3,6 st. C. Nie tylko zagrożone jest życie nasze, naszych dzieci i wnuków, ale także istnienie cywilizacji. Musimy robić szybkie kroki transformujące naszą energetykę”.

Rabunkowa gospodarka leśna trwała za komuny. Dziś jest jeszcze gorzej

Czy politycy i ich ugrupowania popierają postulat Manifestów: 100 dni Koalicji Klimatycznej oraz Leśnego, mówiący o trwałym wyłączeniu z użytkowania gospodarczego na cele przyrodnicze i klimatyczne minimum 20% najcenniejszych lasów?

Poseł Maciej Konieczny: - „Popieramy oba te manifesty. Koncepcja lasów obywatelskich, które mają służyć przyrodzie i ludziom (do rekreacji). Mamy nawet ambitniejsze plany. Głos na lewicę jest głosem za tym, żeby te postulaty stały się rzeczywistością po wyborach”.

Co z wycofaniem się ze współspalania drewna w polskiej energetyce?

- „To jest oczywiste. Ogromnym nieporozumieniem jest, że traktowanie drewna jako zrównoważone źródło odnawialne” – stwierdził poseł Konieczny. Posłanka Anita Sowińska podziela to zdanie. – „Jeżeli chodzi o palenie drewnem w elektrowniach czy ciepłowniach, to przede wszystkim powinniśmy zaprzestać dotowania tego”.

- „Po pierwsze nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej polityki klimatycznej bez zauważenia roli, jaką spełniają ekosystemy leśne, ale również rolnicze, szczególnie w składowaniu CO2” - mówi poseł Andrzej Grzyb. Samo współspalanie drewna nazywa rozrzutnością. – „W Polsce powinniśmy mieć strategię wykorzystania surowców odnawialnych, w tym również biomasy”.

Posłanka Urszula Zielińska również popiera manifesty przygotowane przez naukowców i organizacje ekologiczne - „Przy okrągłym stole przy podstoli ku ekologicznym mówiło się, że za komuny wycinano lasy na potęgę i że to była rabunkowa gospodarka leśna. Ja sprawdziłam ile się wtedy wycinano, a ile się teraz wycina. W 1985 r. wycinano 20 mln m3 drzew rocznie. W 2021 r. wycięto 45 mln m3. To jest ponad dwa razy więcej”.

- „Mówimy w swoim programie [wyborczym] o podwojeniu powierzchni parków narodowych w Polsce” – przyznał Mikołaj Dorożała. – „Bardzo ważna jest kontrola społeczna nad lasami, czyli podmiotowość lokalnych społeczności – dzisiaj obywatele musza czuć, że mają na to wpływ”.

Spółdzielnie energetyczne przede wszystkim

W jakim kierunku powinna pójść polska energetyka i jaki model wybierają ugrupowania?

Poseł Konieczny: - „Energetyka rozproszona tak, ale myślmy o spółdzielniach i własności samorządowej”.

- „Największą wagę mają elektrownie wiatrowe na lądzie, dlatego że to jest najtańsza dostępna w Polsce energetyka” – dodała posłanka Sowińska.

- „Odnawialne źródła energii są priorytetem. Chcemy utworzyć fundusz transformacji energetycznej i 100% wpływów do budżetu z ETS powinno być przeznaczane na transformację energetyczną. W tym znaczeniu, że oczywiście inwestycje przesyłowe, dystrybucyjne, OZE, ale również w termomodernizację. Spółdzielnie – zdecydowanie trzeba dać możliwość samorządom, małym i średnim przedsiębiorcom i indywidualnym przedsiębiorcom”.

Poseł Grzyb dodał, że klastry energii to działalność komercyjna. – „Biogaz jest świetnym magazynem energii, wytwarzanym z biomasy zrównoważonej, odpadowej. W rolnictwie potencjał ten szacuje się na ok. 13014 mld m3 plus do tego jest sfera komunalna . Od 1. stycznia nie będziemy mogli składować bioodpadów ze sfery komunalnej”.

- „Tylko energetyka rozproszona oparta na energetyce obywatelskiej, spółdzielniowej, klastrowej energii jest w stanie dać radę w kryzysie klimatycznym” – mówiła posłanka Zielińska. –„ Energetyka zcentralizowana nie jest przygotowana, żeby radzić sobie z kryzysami, z którymi się dziś mierzymy”.

Jak przekonać górników do zmian?

Mikołaj Dorożała: - „Jak się spojrzy na liczby – sektor węgla brunatnego to ok. 23,5 tys. osób, które pracują przy wydobyciu. Najgorsze jest to, ze ludzie, które będą ofiarami w tym systemie, są okłamywani. Proponujemy minimalne wynagrodzenie dla osób, które stracą pracę. Tym osobom należy się poczucie bezpieczeństwa”.

- „Myślę, ze większość górników zdaje sobie sprawę, że zmiany są nieuniknione. To czego nie chcą, to ciągłe polityczne handlowanie nimi” – mówi posłanka Zielińska. – „Oni chcą jasnego planu, określenia w czasie i realnej alternatywy”.

Posłanka Sowińska: - „Transformację trzeba potraktować szerzej, czyli np. jako rozwój sieci kolejowej. Element, o którym mało się wspomina jest przywództwo. Sukces Wielkopolski opiera się na tym, że był zaangażowany samorząd. Może ludzie, którzy zarządzają spółkami energetycznymi nie nadają się do tych wyzwań, które stawia przed nimi kryzys klimatyczny i transformacja energetyczna?”

- „Jesteśmy w fatalnej sytuacji, jeśli chodzi o udział węgla w Polskiej energetyce. Potrzebujemy szczególnego traktowania ze strony UE. Ocieplenie klimatu jest kwestią naszego przetrwania, a nie rzucenia monetą” - skomentował poseł Konieczny.

Publiczny transport remedium na wykluczenie komunikacyjne

Transport – w którym kierunku ma pójść jego zmiana?

- „Transport emituje ok. 13% gazów cieplarnianych w Polsce, więc jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną, zdecydowanie trzeba go naprawić to tutaj są dwie drogi” – mówi posłanka Sowińska. Powołuje się na elektryfikację oraz transport publiczny.

- „Dzisiaj jesteśmy na rozdrożu. Jest gra o dominację. Z pewnością to nie jest wyjście, żebyśmy teraz planowali zastąpienie 1:1 wszystkich samochodów elektrykami czy autami wodorowymi. Ja bym chciał, żebyśmy myśleli poważnie o transporcie publicznym” – powiedział Dorożała.

Posłanka Zielińska: - „Wykluczenie transportowe dotyka prawie 40 proc. mieszkańców Polski. Trzeba postawić na transport zbiorowy. Potrzebujemy doinwestowania w niego”.

- „Nie mamy jasnego podziału, jeżeli chodzi o odpowiedzialność za transport publiczny. Gmina powinna odpowiadać za transport na poziomie gminy, powiat organizować transport publiczny na terenie powiatu i województwo na terenie całego regionu” – tłumaczył poseł Grzyb.

Poseł Konieczny zgadza się z koniecznością postawienia na transport publiczny. – „Transport kolejowy jest najlepszy. Stawiajmy na kolej. To jest ogromny błąd naszej transformacji, że przez dziesięciolecia inwestowaliśmy w drogi, nie w kolej. Ten błąd trzeba jak najszybciej naprawić. Elektryfikacja to jest słuszny kierunek. My jako polska hamujemy coś, w czym jesteśmy pionierem. Jesteśmy jednym z największych producentów baterii i nasz rząd walczy z elektryfikacją transportu”. Nazywa to paradoksalnym działaniem.

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zapytał polityków o spojrzenie na program Czyste Powietrze: termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. – „Niestety program Czyste Powietrze ze 103 mld zł zaplanowanych na razie jest 4 mld wydanych. Na razie jest on fiaskiem. Na pewno trzeba w nim poprawić dostępność środków dla najuboższych” – zaproponowała posłanka Sowińska.

KONIEC

info

Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
więcej
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej